Yine mi sen?

|

Deniz Baykal’ı apar topar karşımıza çıkartan gelişme de ne ola ki?

Erdoğan, Baykal görüştü, borsa yükseldi.

Erdoğan, Baykal görüştü, borsa yükseldi.

Deniz Baykal’ı apar topar karşımıza çıkartan gelişme de ne ola ki? Belli ki iş derin. Zaten ne zaman memlekette bir saldırı süreci hızlansa zat-ı alîleri teşrif ederler.

Ani tepkiler, duygusal yaklaşımlar farklı farklı yanıtlar veriyor. Zamana ve mekana uygun değerlendirme nedir?

Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildi ama ama cumhurbaşkanı olamadı. Şimdi o olamamasının sıkıntısıyla kendine meşruiyet yaratmaya çalışıyor. Bir yandan da meşruiyetini ortadan kaldıran şeyi yapıyor: Parti Başkanlığı.

Seçimlerle ilgili değerlendirmeyi ayrıca yazacağım. İlk elde Deniz Baykal’ın Erdoğan’ın ayağına gidişine bir bakmak lazım.

Deniz Baykal’ın ortaya çıkışları ülkede bir sol dalga gelişimi günlerine denk gelir. Görevi, sol görünüp solu yıkmaktır. Çokça yapmıştır. Bugün de bunun için uğraşacak.

AKP beğenmediği bir %40 oy aldı. Bir başkası alsa ortalık yıkılırdı sevinç gösterisinden. Bu, AKP’yi yıkacak yorumları geliyor. Peki daha çok birleştirir mi AKP kitlesini? Belli tavizler verirlerse evet.

Erdoğan, emperyalizmin ve oligarşinin mesajlarını almıştır kuşkusuz. Kendi pozisyonunu kurtaracak bir hareket yapması gerekiyor. İlk elde anlaşması gerekenin kim olduğunu biliyor. Oraya yöneliyor.

Baykal Amerikancıdır. Erdoğan’ın görüşme talebini kabul edişi de Erdoğan’ı ait olduğu yere geri getirmektir. Erdoğan bunu bilmez mi? Senden benden daha iyi bilir.

Taviz vermek zorunda. Bunu da en uygun biçimde yapmak istiyor. Ortadoğu’nun “ikinci İran’ı” olarak görülen bir Türkiye var ABD, İsrail ve diğer ortaklarının gözünde. Bu düzeltilecek. Özellikle CHP ile bir koalisyon yapılırsa, Suriye konusunda “makul muhalifler” IŞİD‘in yerini alacak. Karşılığı da uluslararası mahkemelerden kurtulma olacak. İran ve Rusya konularında geri adım atılacak. Belki Akkuyu konusunda bile geri adımı göreceğiz. İçeride ise TÜSİAD’la işler düzeltilmeye çalışılacak. Paylaşım tekrar masaya yatırılacak. Özellikle Kemal Derviş, İlhan Kesici, Selin Sayek Böke belki gizliden, belki açıktan ekonominin yeni kurmayları olacak. Büyük olasılıkla ülkeyi alt üst edecek ekonomik krizin faturası CHP’ye, CHP üstünden de sola kesilecek.

Erdoğan için kârlı bir anlaşma olur. 2019’a da kendini ve partisini güçlendirerek götürür. Fatura da sana bana kesilir. Deniz Baykal da “ben hâlâ ayaktayım” der.yazisonuikonuYorum yok

Ekleyin