Gezite’ye yazı göndermek istiyorum, ne yapmalıyım?

|

Yazılsın bağzı şeyler diyerek, okurları aynı zamanda yazarları olan bir platform kurmaya giriştik. Diyelim yazı yazmak ve bize göndermek istiyorsunuz. Peki ama nasıl yapsanız daha iyi olur? Bazı cevaplar aşağıda.

Tipik bir Gezite okur/yazarı.

Tipik bir Gezite okur/yazarı.

Tabii önce bir yazı yazmanız gerekli. Gezite’yi takip ediyorsanız, yazı türleri arasında ayrım yapmadığımızı görmüşsünüzdür. Deneme, polemik, şiir ve öykülere ya da sizin keşfiniz olan bir türe kapılarımız açık.

Kesin bir kural olmamakla birlikte, yazılarınızın 600 kelimeyi geçmemesi tercihimiz.

Yazı yazarken kullanmak için önünüzde geniş bir program seçeneği var. Çoğumuz Microsoft Word kullanıyor; hatta Gezite’de Word’ü daha etkin bir şekilde nasıl kullanabileceğimize ilişkin bir yazı bile yayımlandı.

Ama bunun dışındaki diğer metin editörleriyle yazılmış yazıları da kabul ediyoruz.

Yazıyı yazdıktan sonra, şunları yapmak faydalı olabilir:

 • Yazınızı yazarken İnternet’teki bir haberden, bir yazıdan alıntı yapmışsanız, alıntı yaptığınız kaynakların linklerini de yazıya ekleyin.
 • Yazınıza bir başlık verin. Ele aldığınız konu hakkında bir fikir veren, yaratıcı bir başlık. Başlıkta belirsiz ya da çok genel ifadelerden kaçınmak iyidir: Örneğin, “Teknoloji“, “Başbakan” ya da “Direniş” gibi başlıklar bizim okuma isteğimiz üzerinde olumsuz etki yapıyor.
Kısa başlık kuralına istisnalar da yok değil.

Kısa başlık kuralına istisnalar da yok değil.

 • Ya da yazıda bahsettiğiniz her şeyi başlığa taşımaya çalışmak da iyi görünmeyebiliyor: “Tarih, Devrimler, İdeoloji ve 12 Eylül’ün Emperyalizmin Dönüşümündeki Yeri” veya “Din, TÜSİAD, AKP, Diyanet ve Kadın Sorunu” şeklinde başlıklar okuduğumuzda kendimizi Aydınlanma dönemi Avrupa’sında hissetmeye başlıyoruz.
Uzun başlıklar Gezite editörlerini tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

Uzun başlıklar Gezite editörlerini tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıyor.

 • Başlığın altına isminizi yazmayı unutmayın.

Tüm bunları yaptıktan sonra bize göndereceğiniz dosyaya bir isim vermek kalıyor geriye. Dosya ismi önemli, çünkü yazılarla boğuşan Gezite editörlerine hızlıca birkaç bilgi vermesi gerekiyor:

 • Yazıyı kim yazmış,
 • Hangi konuda yazılmış
 • Türü ne?

Posta kutumuza her gün yazılar düştüğünden, iyi isimlendirilmemiş olanları birbirinden ayırmak zorlaşıyor. Bir editörün bilgisayarı zaman zaman şöyle olabiliyor:

Gezite editörünün devrim inancını kamçılayan manzaralardan yalnızca biri

Gezite editörünün devrim inancını kamçılayan manzaralardan yalnızca biri.

Bu sebeple tek kelimelik dosya isimlerinin bize hiç yardımcı olmadığını bilmenizi isteriz. Ya da sadece başlığı yazmak da yeterli olmuyor. Bunun yerine yazarın ismini, yazının başlığını ve türünü içeren bir dosya ismini tercih ediyoruz:

 • Fatma-Turkiyede-kadin-olmak-inceleme.docx
 • Dervis_Oldum_vurmayin_siir.odt

Bundan sonra yazınızı e-posta aracılığıyla gezite.org@gmail.com adresine göndermelisiniz. (Bundan çok daha kısa bir yol da aşağıdaki formu kullanmak, ama biz e-mail’i tercih ediyoruz, zira bu şekilde metninizi biçimlendirilmemiş metin halinde alıyoruz. Fakat bu da bir alternatif.)

Bizimle ilk kez temasa geçiyorsanız, kısaca kendinizden bahsetmeniz faydalı olabilir. Bunun dışında yazınızda kullanılmasını önerdiğiniz bir görseliniz varsa yazınıza bunu da ekleyebilirsiniz.

Biz sizin yazınızı teslim aldıktan sonra editörlerimizin dikkatine sunuyoruz. Yazınız Gezite’nin demokratik ilkelerine uyuyorsa, onu hazır hale getirip yayına veriyoruz. Eğer yazınızı bize göndermiş olmanıza rağmen ondan haber alamamışsanız, Gezite’nin Facebook ve Twitter hesaplarından onun başına neler geldiğini öğrenebilirsiniz.

Yazılsın bağzı şeyler!

gezite.org@gmail.com
Twitter: @gezite
Faceook’ta Gezite

Gezite’ye hemen yazın:

Bu formu kullanarak yazacağınız yazılarda biçimlendirme, başlık, link vb. özellikler olmayacağı için yazınızı bu formla göndermenizi değil, gezite.org@gmail.com adresine yazacağınız bir e-postaya dosya halinde ekleyerek göndermenizi tercih ederiz. Ama yine de teknoloji ile arası pek iyi olmayan okurlarımız için bu formu hazırladık. Gerekli kutuları doldurarak yazınızı bize gönderebilirsiniz (yapmayın, e-mail atın!).

[contact-form to='gezite.org@gmail.com' subject='Gezite için yazım'][contact-field label='Adınız' type='name' required='1'/][contact-field label='E-posta adresiniz' type='email' required='1'/][contact-field label='Yazınız' type='textarea' required='1'/][contact-field label='Twitter%26#x002c; web sitesi vb. diğer bilgileriniz' type='text'/][/contact-form]


 1. Mustafa Aydınlı

  GÜÇ EDER

  Sıra sıra uçup giden turnalar
  Göç eder be, bre yavrum göç eder
  Masumu ayırıp zalım kayıran
  Suç eder be, bre yavrum suç eder.

  Yalandır mesleği kızarmaz yüzü
  Getirmez yarine verdiği sözü
  Böyle bir insanın ciğeri özü
  Kaç eder be, bre yavrum kaç eder.

  Vurguncu çok alır, üreten azı
  Derlerki hep böyle takdiri yazı
  İnsanın evrenden aldığı hazı
  Hiç eder be, bre yavrum hiç eder.

  Kavgalı savaşlı şu yıllar geçse
  İnsanlık bir barış şerbeti içse
  Köylü harmanından buğdayı seçse
  Çeç eder be, bre yavrum çeç eder.

  Çalışan kavuşsa ekmek aşına
  Değer katsak ülkenin her taşına
  Bir Mustafa Kemal geçse başına
  Taç eder be, bre yavrum taç eder

  Aydınlı, dolmuştur taşar dostuna
  Kuzgunlar oturmuş aslan postuna
  Sen yem olma vurguncunun kastına
  Güç eder be, bre yavrum güç eder.

  Mustafa Aydınlı


Yeni yorum ekleyin.