Yazılımı tehlikeli hale getirmek

İlteriş Yücel |

Bana güvenin yoldaşlar Word, Windows vesaire tüm mülk yazılımlar emperyalizmin oyunudur. Özgür alternatifleri varken, bunları kullanmak devrimciye yakışmaz.

yazilim

Richard Stallman Marx’ın hayaletine çok benzer bir hayalet yarattı. Çok diyalektik bir o kadar da materyalist tahlillerden doğmayan, Stallman’ın deyimiyle yalın ahlaki bir seçimden doğan bu hayalet; günümüzde emperyalizmin askeri aygıtından, kültürel aygıtına kadar  her şeyin göbeğinden bağlı olduğu program kodlarının üzerinden mülkiyeti kaldırmak, çoktan mülkleşmiş kodların özgür alternatifini üretmek, yazılmış programlar ve program yazımı üzerine özgür belgelendirme çalışmaları yapmak gibi terörist faaliyetler yürütüyor. İlginizi verin yoldaşlar, bu kıytırık bi sosyal sorumluluk projesi değil mülk temelli bilişime karşı bir savaş aygıtı.

Şirketler devletleşir, devletler şirketleşir, hepsi aynı safta birleşir hepimizin bildiği basit ahir zaman mantalitesi. Haliyle tek boyutlu toplumun totemlerinden, F-bilmem kaç uçağının güdümlenme sistemlerine kadar her şeyde parmağı olan bilişim şirketleri bundan münezzeh değil. 8 saatlik mesaisinin 4 saatini Word’de yazı yazarak geçiren, günlük 24 saatinin 10 saatini sosyal medyada geçiren ortalama bir beyaz yakalının hayatında Microsoft da Mark Zuckenberg de şeriat etkisi gösterir.

Bunlar emperyalizmin oyunu kapalı kaynak kodlu yazılımdır yetki-karar tamamen şirkettedir. Word’de devletin gücünü test etmeyi özendiren bir yazı yazmak istediğinde yarın öbür gün Bill Gates ağzına acı biber sürebilir. Facebook‘tan arıza çıkarıcı paylaşımlar yapanların ağzına acı biber sürülmüştür, örnekleri de vardır.

Kapalı kaynaklı bir şifreleme yazılımıyla yoldaşlara yasaklı mesajlar göndermek daha önce oynanıp kaybedilmiş bir kumardır. Kapalı kaynaklı, Windows gibi bir işletim sistemi kullandığında harddiskindeki tüm verilerin raporlanıp devlete veya başka herhangi birine gönderilip gönderilmeyeceği tamamen üretici şirketin insafına kalmıştır ki, bu konuda pek de insaflı davranmazlar, tarafları hepimizin malumudur. Kodlar açık olsa da ben nereden anlayacam aynı şeylerin olmayacağını demeyin, anlayan bir yoldaş bulunur, paralel yapıların oyunu bozulur.

Özgür yazılımın prensipleri

Yukarıda bahsettiğimiz somut durumlar ve somut çıkarlar dışında işin felsefik boyutları da var. Özgür yazılımın 4 temel prensibi vardır.

  • Her türlü amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü.
  • Yazılımın nasıl çalıştığını inceleme ve kendi gereksinimleri doğrultusunda değiştirme özgürlüğü. Yazılım kaynak koduna erişim bunun için bir ön şarttır.
  • Kopyalarını dağıtma ve toplumla paylaşma özgürlüğü.
  • Yazılımı tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde geliştirme ve geliştirilmiş haliyle yayınlama özgürlüğü. Yazılım kaynak koduna erişim bunun için de bir ön şarttır.

Özgür yazılım bu özgürlükleri GPL lisansıyla sağlar. GPL lisansı Hegel diyalektiğiniidealizmi yıkmak için kullanan Marksvari bir hareketle, fikri mülkiyet garabetini fikri mülkiyeti yıkmak için kullanır. GPL lisansı ile lisanslanmış yazılımı paylaşmak, değiştirmek, değişmiş halini paylaşmak her şey serbesttir ancak değişmemiş halinin de değişmiş halinin de üzerinde fikri mülkiyet talep etmek, yani kodları kapatmak yasaktır.

Üretim aracının da üretilen metanın da kodlar olduğu bilişim hadisesinde, kodunu açmayı zorunlu hale getirmek şu üretim araçlarını kolektifleştirme hadisesidir. Her türlü amaç için yazılımı çalıştırma ve değiştirme özgürlüğü ve paylaşma zorunluluğu düzenin ideal birey ve ideal toplumunun iki karakteristiği edilgenlik ve bireyciliğe doğrudan saldırıdır. Herkesin herkesle savaştığı, kusursuz yabancılaşma toplumuna karşı özgür yazılım pratiği içindeki yoldaşlar; kod yazımından, belgelendirmeye, çeviriden, teknik desteğe kadar her alanda kolektif çalışarak, bilişimde kızıl üslerimizi inşa eder. Emperyalizmin göbekten bağlı olduğu bir alanda, emperyalizme değişik şekillerde saldırabileceğimiz özgür üsler yaratır.

Ne yapabiliriz?

Bu kadar laga luga yaptım üzerine bir de sosyal mesaj vereyim. Programlamadan anlamayan, yabancı dil bilmediğinden programların ve belgelerin çevirilerinde çalışamayacak, teknik destek sağlayamayacak yoldaşlar ne yapabilir. Öncelikle en azından buraya Word’den değil özgür alternatiflerinden yazı gönderebilir (OpenOffice-Libre Office). Bana güvenin yoldaşlar Word, Windows vesaire tüm mülk yazılımlar emperyalizmin oyunudur. Özgür alternatifleri varken, bunları kullanmak devrimciye yakışmaz.

Özgür yazılımların kullanılması bunları üreten yoldaşları motive eder, bilişimdeki kızıl üslerimizi geliştirmek konusunda. En olmadı tüm yoldaşların Microsof Office, Microsoft Windows vb. yazılımlar yerine özgür alternatiflerini kullanması, mülk yazılımların pazar payında bir düşüş sağlar, bu düşüş bilişim sermayedarlarının kalp krizi geçirmesine falan neden olabilir, borsayı kesin etkiler. Kulağa güzel geliyor, olmayacak iş de değil. Burjuvalara zarar verme konusunda, üniversitede bildiri dağıtmaktan daha umut vaat eden  bir şey.  Daha detaylı bilgi için internetten özgürce ve beleşe bulabileceğiniz, Stalman’ın seçme yazılarından oluşan, “Özgür Yazılım Özgür Toplumu okumanızı tavsiye ederim. Kodlarımız söyleyecek son sözü, haklıyız kazanacağız yoldaşlar.

Tamam haklısın” diyor çoğu kişi, “ama ne yapabiliriz? Şirketler telif haklarını ellerinde tutuyor, erişimi ücretlendirerek devasa paralar kazanıyorlar ve bunlar bütünüyle yasal, onları durdurmak için yapabileceğimiz hiçbir şey yok.” Fakat yapabileceğimiz, hatta yapılmış olan bir şey var: Karşı saldırıya geçebiliriz. (Aaron Swartz-Gerilla Açık Erişim Manifestosu) yazisonuikonuBir yorum

Ekleyin

Yeni yorum ekleyin.