Yalan söylüyorlar!

|

Bu it dalaşı sırasında ne AKP’nin ne de darbecilerin demokrasiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur.

ankara

12 Eylül 1980 faşist cuntası sonrasında kimseden ses çıkmazken cuntaya karşı mücadele ederek kurulmuş TAYAD’ın, dünkü darbe girişimi ile ilgili basın açıklamasını paylaşıyoruz.

OLMAYAN DEMOKRASİYİ SAVUNDUĞUNU İDDİA EDENLER DE ASKERİ DARBEYLE DEMOKRASİ GETİRECEĞİNİ İDDİA EDENLER DE YALAN SÖYLÜYOR!

30 yıl önce 80 cuntası koşullarında cuntaya karşı demokrasi mücadelesi vermiş ve yaprak kıpırdamayan koşullarda Taksim Anıtına siyah çelenk eylemi yapmış bir kurumuz. Darbenin ne demek olduğunu bizden iyi kimse bilemez. Çünkü cuntayla mücadelede evlatlarımız hapishanelerde işkenceler gördü, idam edildi bizler tutuklandık, gözaltına alındık, evlerimiz basıldı. Fakat demokrasi mücadelesinden asla taviz vermedik.

15 Temmuz’da ordu içerisinde bir grup faşist subay, general ve komutanlar faşist AKP’ye karşı darbe yapmaya çalışmıştır. Bu darbe girişimi AKP tarafından püskürtülmüştür.

Bu it dalaşı sırasında ne AKP’nin ne de darbecilerin demokrasiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. 16 Temmuz’u demokrasinin zaferi olarak ilan edenler kimseyi aptal yerine koymasın, bu ülkede 15 Temmuz’da demokrasi varmaydı ki, 16 Temmuz’da da demokrasi kazanmış olsun! Tankların etrafını saran binlerce insan, demokrasinin bu ülkedeki gücünün bir göstergesi değil kurumsallaşan faşizmin sahip olduğu kitle tabanının göstergesidir.

Tankların etrafını saranlar ne kadar demokrasiden bi haberse, elindeki askeri güçle sağı solu bombalayarak iktidarı devirebileceğini sanan “Yurtta Sulh Komitesi” adındaki faşist güruh da aynı oranda demokrasiden bir haberdir.

Bunun adı oligarşi içi çatışmadır. Bu çatışmada bir taraf seçmek doğru değildir. Bizim yolumuz hapishanedeki evlatlarımızın bize öğrettiği gibi; anti-faşist, anti-oligarşi mücadele yoludur. Safları sıklaştıralım, derneklerimize, mahallelerimize, demokratik mevzilerimize sahip çıkalım.

KAHROLSUN FAŞİZM!

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!

NE CUNTA NE AKP YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE!

HALKIZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!

TAYAD’LI AİLELER

Tayad-Logolar-YeniYorum yok

Ekleyin