Word kullanan herkesin bilmesi gerekenler – 1

|

Hepimiz Word kullanıyoruz. Peki onun en temel özelliklerini biliyor muyuz? Gezite Yazar Okulu’nun parçası olarak önce MS Word’ün bazı az bilinen, çok faideli özelliklerine bakacağız. İlk konumuz Normal stilini ayarlamak ve kullanmak. Bazı pratik ipuçlarıyla…

 • Metninize bir şey yapıştırdığınızda allak bullak oluyor mu?
 • Yazdığınız metin bir türlü tutarlı, bütünlüklü görünmüyor mu?
 • İçindekiler ya da Kaynakça hazırlamak için geceden sabaha kadar uğraşıyor musunuz?
 • Fare ile klavye arasında gidip gelmekten usanıyor musunuz?
 • Metnin görünüşünü ayarlamak, paragrafları hizalamak için otuz kez boşluk ya da enter tuşuna basıyor musunuz?

Öyleyse bu yazı dizisi sizin için…

Kelime işlemciler bilgisayarlı hayatımızın önemli bir parçası. Hele de yazma işiyle süreğen bir derdimiz varsa.

Open Office gibi açık kaynak kodlu ofis yazılımlarına saygımız sonsuzsa da en çok kullandığımız kelime işlemci Microsoft Word.

Gerek Gezite’ye gelen yazılardan, gerek çevirmenlik deneyimlerimden, gerekse eşten dosttan gördüğüm kadarıyla, Hayatımızın bu kadar içinde olmasına rağmen Word’ün işimizi çok kolaylaştıracak bazı özelliklerini bilmiyoruz.

Okurları yazarları olan gazetemiz Gezite’nin tüm yazar-okurları için (yani aslında ideal bir dünyada tüm okurları için) Halk İçin Yazmak başlığıyla bir dizi yapacağız. Bu dizinin ilk kısmını da bu teknik meseleye ayırmaya karar verdik.

Birkaç yazıyla Word’ün bilinmezse olmaz özelliklerini en anlaşılır biçimde ve hareketli / hareketsiz şekillerle açıklayacağız. “Bunlar olmasa da hayat sürer” diye düşünmeyin, bunlar olduğu zaman yazı hayatınız çok kolaylaşacak. Burada bu kadar ayrıntılı tarif ettiğimize bakmayın, aslında tüm bu özellikleri tek bir gün içinde öğrenebilirsiniz.

Word ve “stiller”

“Stil” kavramı yalnızca kelime işlemciler (örn. Word) için değil web için de çok önemli. Her metnin bir ana stili ve başlık stilleri var. Şu an okuduğunuz paragraf bu metnin ana stilindeyken, yukarıdaki Word ve “stiller” kısmı, başlık stillerinden birinde yazılmış.

Biz bu ilk yazıda Word’deki ana stili (“Normal”) ayarlamayı ve kullanmayı öğreneceğiz. Sırasıyla

 1. “Normal” stilini ayarlamayı
 2. Biçimlendirilmiş bir metnin bütün biçimlendirmelerini kaldırmayı, ve
 3. Başka bir yerden alınmış bir metin parçasını kendi metnimizin stillerine uydurmayı (“Normalleştirme”yi)
  göreceğiz.

1. “Normal” stilini ayarlamak

Her Word belgesinin varsayılan bir fontu vardır. Buna Normal denir.

Diyelim ki Word’de yeni bir belge açtığınız zaman yazdığınız her şey Times New Roman fontuyla görünüyor. Oysa siz Arial çalışmayı seviyorsunuz.

Çoğu kişi bu sorunu font ayarlarından Arial’ı seçerek çözmeye çalışır, işi biraz daha iyi bilenler Tümünü Seç (Ctrl + A) yapıp fontu öyle değiştirir.

Oysa bu başınızı durduk yere derde sokmaktan başka bir şey değildir. Bundan sonra o dosyaya bir yerlerden bir şey yapıştırdığınızda font bir türlü tutmaz. Üstelik bazı kolaylıklardan da (bkz. aşağıdaki bölümler) feragat etmiş olursunuz.

Yapmanız gereken şey dosyanın varsayılan fontunu, yani Normal’ini değiştirmektir. Diğer kolaylıklar ardından gelecektir.

01.Normali_Degistir

Normal’i değiştirmek için…

 1. Giriş sekmesinde Stiller kutusundan Normal’i bulun ve sağ tıklayın.
 2. Değiştir’i seçin.
 3. Yapmak istediğiniz bütün değişiklikleri yapın.
  Bu kısımda varsayılan metnin yalnızca fontunun değil satır aralıklarını, paragraflar arası boşluklarını ve daha envai özelliğini değiştirebilirsiniz.
 4. Çıkmadan, altta “Bu şablona dayalı yeni belgeler”i seçerseniz bundan sonraki bütün Word belgeleriniz bu biçimlendirmeyle açılacaktır.
 5. Tamam’a basarak çıkın.

İşlemin bütün adımlarını ZIP dosyası şeklinde indirmek için tıklayın.


2. Biçimlendirmeyi temizlemek

02.Bicimlendirmeyi_TemizleDiyelim ki “Normal” fontunuzla yazıyorsunuz: Arial 12 punto. Fakat bir yerde bir cümleyi kırmızı, italik, altı çizgili ve 20 punto yapmanız gerekti. Eski haliyle devam etmek için sırasıyla rengi siyah yapıp, italiği ve alt çizgiyi kaldırıp, puntoyu 12’ye mi düşürüyorsunuz?

Size yazık değil mi? Oysa yapmanız gereken tek şey Kontrol tuşu ile Boşluk tuşuna birlikte basmak.

Yaptığınız her tür biçimlendirme kaldırılacak, kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Biçimlendirmeyi temizlemek için…

 1. Belirli bir metnin bütün biçimlendirme özelliklerini kaldırıp, biçimlendirmesiz (sanki yeni bir Word dosyası açmışsınız gibi) yapmak için Kontrol + Boşluk’a basın.
 2. Bir takım biçimlendirmeler yapmışsanız, metnin geri kalanını biçimlendirmesiz sürdürmek istiyorsanız, yalnızca Kontrol + Boşluk’a basıp yazmaya devam edin.

3. Bir metni “Normal” formata döndürmek

03.Normale_DondurBazen de bütün biçimlendirmeyi kaldırmak istemezsiniz, ama bir metnin genel olarak varsayılan biçim özelliklerine gelmesini istersiniz.

Bu özellikle internetten bir metni belgenize yapıştırdığınızda olur. Sizin metninize hiç benzemeyen yabancı bir metin oracıkta durur. Bu da bilhassa öğrencilerin ödevlerini yaparken internetten çaldığı yerlerin kabak gibi çıkmasına neden olur. (Bu intihaldir ve akademik olarak büyük ahlaksızlık sayılır, bu öğrettiğimiz yöntemi bu işler için kullanmayın.)

Bundan kurtulmanın yolu metni seçmek ve Kontrol + N tuş kombinasyonuyla “Normal” stiline döndürmektir. Aşağıda Siyasol’dan yapılmış bir kopyalama işlemini ana metnimize nasıl entegre ettiğimizi görebilirsiniz.

Bir metni “Normal” stiline getirmek için…

 • Belirli bir metni genel olarak belgenizle uyumlu hale getirmek için metni seçin, Kontrol + Shift + N’ye basın.
 • Yeni paragrafa “Normal” stiliyle devam etmek istiyorsanız Enter’la yeni paragrafa geçin, Kontrol + Shift + N’ye basın

Gelecek bölümde…

Yazı dizimizin bir sonraki bölümünde

 • Başlık stillerini ayarlamayı ve kullanmayı,
 • Bu stillerden yararlanarak otomatik bir İçindekiler tablosu oluşturmayı öğreneceğiz.

Özellikle akademik / uzun metinlerle, tezlerle uğraşanlar kaçırmasın.

 yazisonuikonu Devamı var…  @prometeatro | yazilama.net
Yeni yorum ekleyin.