Tecavüz kültürü ve taraftarlık arasındaki en kısa mesafe

Nebiye Merttürk |

Çünkü Fenerbahçe erkekti; yani güçlü olan, ezen, zarar verebilen; Galatasaray ise kadındı; yani güçsüz olan, ezilen, zarar görebilen. İşte cinsiyetçiliğin somut bir örneği, aynı zamanda kendi kendini teşhiri.

tecavüzkültürü

Cinsiyetçi bakışa başka bir örnek

Cinsiyetçi bakışa başka bir örnek

Fenerbahçe – Galatasaray maçı öncesinde, erkek taraftarlar bir kadın mankeni yaktılar. Bu erkek taraftarlar Galatasaray formasını yakmayı tercih edebilirdi elbetteki ; ama karşı tarafa daha çok yara verici, karşı tarafı daha aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir şey yapmak gerekirdi. Fenerbahçeli taraftarlar erkekliklerinden aldıkları güçle Galtasaray formasını değil, Galatasaray forması giydirilmiş bir kadın mankeni yaktılar.

Çünkü Fenerbahçe erkekti; yani güçlü olan, ezen, zarar verebilen; Galatasaray ise kadındı; yani güçsüz olan, ezilen, zarar görebilen. İşte cinsiyetçiliğin somut bir örneği, aynı zamanda kendi kendini teşhiri.

Şimdi bir tecavüzcü, bir katille bu taraftarlar arasındaki en kısa mesafeyi anlatmaya çalışayım size. Karşı takımın formasını bir kadın bedenine giydirip, bu mankeni yakınca büyük bir coşkuya kapılanları anlatmaya çalışayım.

Biri Dilek‘i öldürdü kendisine “Galoş giy!” dediği için, diğeri Zülfü‘yü öldürdü beyaz pantolon giydiği için, başka biri Özgecan‘a tecavüz etti, yetmedi öldürdü, daha başkası Dilay‘ı katletti kendisine “Hayır” dediği için.

Bu ülkede kadın cinayetleri için hazırlanan bir anıt sayaç var: www.anitsayac.com Eğer içiniz kaldrıabilirse her gün ziyaret edin ve bakın manzaraya.
Şimdi bir manken yakmaktan neler çıkardın diyenleri duyar gibiyim. Evet onlar bu söylediklerimin hiçbirini yapmadı. Çünkü henüz bunları yapmaya fırsat bulamadı. Bu yüzden en basit haliyle rakibinden intikam alırken yaktı bir kadın mankeni. İşte bunlar Özgecan öldürüldüğünde bakın biz de ne kadar vicdanlı erkekleriz diye eylemlere katılırken bir kaç hafta sonra katletti Cansu‘yu. İşte bunlar bir gün “cinnet geçirip” öldürecek karısını, “ağır tahrik” ile katledecek sevgilisini, namusunu kirletti diye vuracak kız kardeşini, parası var diye 75 yaşında adama verecek 9 yaşındaki kızını. İşte bunlar, her fırsatta bir boşluğa “koyacak” bir şey bulanlar, “karı gibi” bulduğu her şeyi aşağılayan ve ona zarar verme yetkisini kendinde bulanlar, bir kadın gördüklerinde rahatça eyleyecekleri bütün şiddet dolu eylemleri kendine hak görenler.

Evet bu kadar “basit” bir eylemi gerçekleştiren “erk”ekler, bunların hepsini yapabilme potansiyeline sahip. Size çok mu abartılı geldi? Bakın bu ülkede kadın cinayetleri için hazırlanan bir anıt sayaç var: www.anitsayac.com Eğer içiniz kaldrıabilirse her gün ziyaret edin ve bakın manzaraya, daha fazlasını aklımı kaçırmadan öğrenebilirim derseniz bu cinayetlerin neden işlendiğine bakın.

Siz kime öfkeniz varsa bizim bedenlerimizi hırpalayarak alıyorsunuz öcünüzü.
Bizim böyle binlerce hikayemiz var. Her gün beşimiz öldürülüyoruz, biraz daha şanslı olanlarımız sistemetik şiddet görüyoruz. “Kadına el kalkar mı?” diyen dilleriniz kime kızsa bizim bedenimizi alıyor ağzına. Siz kime öfkeniz varsa bizim bedenlerimizi hırpalayarak alıyorsunuz öcünüzü. Her seferinde o çok kutsal ananızı ve pek kıymetli bacınızı hatırlatıyorsunuz birbirinize. Kimi zaman doğrudan kendi bedenlerimizde buluyoruz leş kokan küfürlerinizi. AMK isimli dergiler basıp zevkle okuyorsunuz, bir takıma gol atınca “koymuş” oluyorsunuz. Midemiz bulanıyor gerçekten. Her kadın cinayetinde nasıl sarsılıyorsak, siz bizim bedenlerimizi her ağzınıza aldığınızda aynı sarsılıyoruz, bizim bedenimizi ne zaman aşağılasanız aynı sarsılıyoruz.

Bizim sabrımız kalmadı artık bizi her fırsatta yok etmek isteyen, yok edemiyorsa zarar veren, zarar veremiyorsa bizi durmadan aşağılayan erkeklikle uğraşmaya!

Siz de yorulmadınız mı gerçekten patronunuza, arkadaşınıza, rakibinize kızdığınızda bu kadar alçalmaktan, ikiyüzlü olmaktan?yazisonuikonuYorum yok

Ekleyin