Su haktır

|

Su bir haktır, satılıp pazarlanamaz.

DCIM102GOPRO
ZAD aktivisti Sadık Çelik bugün (18 Haziran 2017) Bordo’dan Marsilya’ya su yollarını kullanarak kano ile bir yolculuğa başlıyor. Bu yolculuğu anlamlandıran bir ayrıntı var: Su, insanlık için alınıp satılamaz bir haktır! Bu hakkın geçerliliğini anlatmak üzere merkezi Marsilya’da bulunan Dünya Su Konseyine ulaşmayı hedefliyor Sadık Çelik. Aktivistin, Dünya Su Günü’nde (22 Mart) yaptığı açıklamayı ve yolculuğun programı belli olduktan sonra yaptığı düzenlemeyi sizinle paylaşıyoruz.

Bugün, 22 Mart, “Dünya Su Günü”. Ve bu özel günde uluslararası bir çağrı yapıyorum.

Haydi, insana, hayvana ve yeryüzüne can suyu olmak için mücadeleye!…

Bilindiği üzere kapitalizm dünya su kaynaklarımız üzerinde büyük bir hegemonya kurmaya doğru ilerliyor. Amazon ormanları, Dakota, Honduras… Karadeniz, Munzur ve Alakır nehirleri tehlikede. Termik santralleri, petrol boru hatları, insana, hayvana ve yeryüzüne karşı büyük bir tehdit oluşturuyor. Eğer bu gidişe bugün dur diyemezsek, yakın gelecekte en doğal yaşam hakkımız olan suya erişim imkanımız büsbütün ortadan kalkacak ve 21.yüzyıl, dünya kapitalizminin su savaşları dönemi olacak. Buna asla izin vermeyecek bir mücadele mümkün. Amazon ormanlarında Belo Monte barajına karşı mücadele eden yerli halklar, Honduras’ta yaşamını su hakkı için feda eden Berta Caceres, Türkiye’de Karadeniz, Dersim-Munzur ve Antalya-Alakır’da nehirleri için mücadele eden su dostları bu mücadelenin mümkün olduğunu, bu gün yapılması gerektiğini, tüm güçleri ile haykırmaktalar.

Ben de bir ZAD aktivisti olarak bu mücadeleye bir damla olmak isteyen bütün su dostlarına bir proje ile çağrıda bulunmak istiyorum: Bu bahar yaz arası dönemde, benimle birlikte Fransa-Bordo’dan başlamak üzere, kano ile su yollarını takip ederek Marsilya’da bulunan Dünya Su Konseyi’ne gitmeyi ve onlara suyun bir hak olduğunu ve satılıp pazarlanamayacağını anlatan Dünya Su Dostları Deklarasyonu‘nu iletmeye var mısınız?

sadik-celik-canoe-kano-carte-harite

Güncelleme 7 Haziran 2017

Yolculuğumun tarihi kesinleşti: 18 Haziran 2017… 
Yolculuğum ZAD NDdL autonomundan yapacağım açıklamanın ardından yürüyerek başlayacak.
Bordo’da ise kano ile Canal du Midi şu yolunu izleyeceğim, ve sırasıyla Toulouse, Carcasson, Narbonne, Béziers, Agde, Sete’den geçeceğim. Bu son duraktan sonra, Avignon ve Marsilya arasındaki su yoluna ulaşıp, tekrar kano ile Marsilya’ya kadar devam edeceğim.

Yolculuğum gün içi sınırları dahilinde konaklamalı, gece ise, kanal boyundaki güzergâhlarda, çadırda dinlenerek geçecek. Yaklaşık olarak iki buçuk, üç hafta süreceğini tahmin ettiğim şu yolculuğumu 60 km ile sınırlamak istiyorum. Yolculuk boyunca gelişmeleri, fotoğraf ve video günlüklerini yolculuk için açılan Facebook sayfasında paylaşacağım. Benimle iletişime geçmek isteyenler, sadık.çelik@kedistan.net adresinden ulaşabilirler.yazisonuikonuYorum yok

Ekleyin