Sessiz çığlık: Fua ve Kafraya

Zahreddin'in Bıyığı |

Elektrik, su, mazot, gıda sıkıntısı devam ediyor. Köyler düşerse 30 bine yakın insan onları keseceklerini söyleyen cihadçıların eline düşmüş olacak…
Fua ve Kafraya tekfircilere karşı direniyor…

ıdlib28 Mart 2015 tarihinde Suriye’nin İdlib kenti Nusra Cephesi, Ahrar’uş Şam, Cünd el Aksa, Sünni Ordusu, Şam Kolorduları, Şam askerleri ve Hak Kolorduları adlı silahlı grupların oluşturduğu Fetih Ordusu tarafından ele geçirilmişti. İdlib operasyonu ve operasyona katılan tekfirci/cihadçı gruplarla ilgili detaylı bilgileri şurada görebilirsiniz.

Yaklaşık 15 bin militanın İdlib’i ele geçirme operasyonuna katıldığı söyleniyor. İdlib’i ele geçirdikten sonra bir cihadçı orda bulunan TV muhabirine şunları söylüyordu :

Bu kurtuluşu tüm Müslümanlara ve İslam Devletindeki (IŞİD) kardeşlerimize hediye ediyoruz. Tüm Müslümanlara hediye ediyoruz. Artık paramparça kalmak istemiyoruz. Birlik olacağız inşallah.

İdlib’deki operasyonları  Suud, Katar ve Türkiye kontrolündeki Antakya Operasyon Odası’nın yönettiği konuşuldu.

İdlib’e saldıran gruplardan Nusra Cephesi El-Kaide’nin Suriye’deki resmi kolu. Emirleri Şeyh Muheysini Suudi uyruklu. Cünd el Aksa’nın başındaki isim ise Çeçen Müslim Şişhani. Yani İdlib’e saldıran grupların içindeki en güçlü grupların liderleri Suriyeli değil.

Suriyeli olmamalarının dışında demokrat ve özgürlükçü de değiller. Demokrasiyi küfür olarak tanımlıyorlar ve savaşlarını “Nusayrilere” ve “Rafizilere” karşı sürdürdüklerini ifade ediyorlar. İdlib düştükten sonra bir sonraki hedeflerinin ilk önce İdlib ve çevresindeki Suriye güçleri ve İdlib kırsalında yer alan Şii/Alevi köyleri olduğunu dile getirmişlerdi. İdlib düştükten sonra şehrin kuzeyinde yer alan iki köy Fua ve Kafraya katliam tehdidiyle karşı karşıya kalmıştı.fuakafraya

Foa ve Kafraya 15 bin nüfuslu iki şii köyü. Köyler birbirine yakın. İdlib ve çevresindeki köylerden gelen insanların bu köylere sığınmasıyla birlikte köylerin nüfusu 2 kat arttı. Cihadçı gruplar bu köylerin İdlib ile bağlantısını kesip tamamen kuşatma altına aldılar. 30 Mart tarihinde köyün elektrikleri kesildi. Fetih ordusu köydeki tahıl ambarlarını ateşe verdi. Köye ikmal havadan Suriye ordusu helikopterleriyle sağlanıyor. Köylerde kadın ve erkeklerin yer aldığı gönüllü halk savunma kuvvetleri bulunuyor.

Halep kırsalında Fua ve Kafraya gibi cihadçıların kuşatması altında olan iki köy Nubbol ve Zahra (Şii köyler)  gibi Hizbullah birlikleri bu köylerde yer almıyor. Nubbol ve Zahra Kürt bölgesi Afrin’e sınır olduğu için kuzeyden köylere zaman zaman yardım gelebiliyor ama Fua ve Kafraya’nın böyle bir şansı yok.  Suriye helikopterlerinin havadan yardım paketlerini köylere atmaya çalıştığı esnada bazen paketler cihadçıların eline geçebiliyor. Cihadçı gruplar köylere girip Şiileri keseceklerini söylüyorlar. 21 Temmuz tarihinde twitterdaki Fetih Ordusu kaynakları Fua ve Kafraya köylerine 1000 adet cehennem topu (kendi ürettikleri el yapımı füzeler) ile hedef aldıklarını söylediler. İdlib düştüğünden beri gelişigüzel füze,havan topları, tank ateşi, dokça gibi silahların hedefi oluyorlar. Fetih Ordusu gruplarının YouTube hesaplarında bu köyleri vurduklarına dair videolar mevcut.
[Tweet “”#FuaveKafrayadireniyor “”]

Şam Doğu Guta’da faaliyet gösteren İslam Ordusu adlı grubun komutanı Zahran Alluş ( ılımlı oldukları söyleniyor ve Suudi Arabistan destekli) Foa, Kafraya, Nubbl ve Zahra’yı yok etme çağrısı yapmıştı.  Bu komutan İdlib operasyonları sırasında Türkiye’de Fetih Ordusu komutanları ile birlikte ağırlanmıştı.

Zahran Alluş daha önceden Şam’da camide yaptığı bir konuşmada : “Demokrasiyi ayaklarımızın altına aldık” demişti.

23 Temmuz gecesi köye Nusra ve Ahrar’uş Şam tarafından üç intihar saldırısı gerçekleştirildi. Cihadçılar bu saldırıyı “Allahu Ekber” nidalarıyla paylaştılar.

Halk savunma kuvvetleri saldırılara karşı koymaya devam ediyorlar.

Elektrik, su, mazot, gıda sıkıntısı devam ediyor. Köyler düşerse 30 bine yakın insan onları keseceklerini söyleyen cihadçıların eline düşmüş olacak…

Fua ve Kafraya tekfircilere karşı direniyor…yazisonuikonu

@cellatursica1Bir yorum

Ekleyin

Yeni yorum ekleyin.