Şerzan’ın katili tutuklandı, peki ya azmettiren zihniyet?

|

Şerzan Kurt’un katili çıkarıldığı mahkemece 16 yıl hapse mahkum edildi. Tetiği çeken ele kelepçe vuruldu ama ya onlarca polis cinayetini azmettiren zihniyet nerede?

8 Kasım 1989 - 24 Mayıs 2010

8 Kasım 1989 – 24 Mayıs 2010

Telefonum çaldı. Toplantıdaydım, sessizce “alo” dedim. “Ben Şerzan’ın babası Ömer Kurt” dedi.

Şerzan Kurt. Hep diyoruz ya, sanırsın bizler uçan kuşuz, polis havaya ateş ederken vuruluruz hep. Şerzan da öyle katledilmişti polis tarafından. Yakın takipçisiydim davanın. 20 Şubat günü duruşması vardı. Katili 16 yıl hapse mahkum edildi.

Tanışmadık, görüşmedik Şerzan’la ve ailesiyle. Uzaktan biliyorduk birbirimizi. Bize aynı el ateş etmiş, aynı kurşunla vurulmuştuk. İktidarın arkasında olduğunu bilen polisin eliydi ateş eden. Hoyratça katlediyordu polis halkı, bir de sırıtarak “e ben havaya ateş ettim” diyebiliyordu yüzsüzce.

Elindeki biber gazı silahını dahi öldürmek için kullanan polisin tutumu değişmiyor. Baran Tursun’u da öyle katletmişlerdi, selektör yaparak “dur” ihtarında bulunmuş-muş ve uzaklaşan arabanın arkasından koşarken ayağı takılıp düşerken silah ateş almış-mış…  Zekamızla alay eden açıklamalar.

Suç dosyası kabarık

183 kişiyi katletmiş polis. Aralarında benim kardeşim de var. Abdocan. Vergilerimizle maaşını alaıp evine ekmek götürenler ekmek almaya gönderdiğimiz çocuklarımızı katletmekte. Başka Abdocan’lar, Berkin’ler ve Şerzan’lar olmasın diye birlik olmamız, bu gidişe dur dememiz gerekiyor.

Akşam bir video izledim. İzmir’de taraftarlara küfür ediyordu polis, “kitabını s..rim” diyordu, Doğu’da mehterle saldırırken, Karadeniz’de Tekbir çekerek saldırıyor. Gezi olaylarında “Atatürk’ün p..leri” diyorlardı bize ve saldırıyorlardı. Geçen hafta daha Gaziantep’te esnafa gaz sıkmakta tereddüt içinde kalan polise amiri “sık ulan sık” derken diğer bir polis sıkmayan polisin enseye tokadı yapıştırıyordu.

Güvenliğimizi sağlamakla görevli olan polis bizi katlediyor. İşkenceyle döverek, silahıyla veya gaz silahıyla. Onun için fark etmiyor; elinde olan herşeyi bizi katletmek için kullanabiliyor. Tekmesini bile.

4,5 yıl geçti Şerzan’ın katledilmesinin üzerinden. Onu öldüren polisi belki tutukladılar, ama ya çocuklarımızın katili bu polisleri cüretlendiren zihniyet? Şerzan, Abdocan, Ahmet geri gelmeyecek. Ama başka Ethemlerin, Berkinlerin, Mehmetlerin katledilmemesi elimizde.

Çocuklarımıza sahip çıkalım. Polis teröründen onları korumanın en iyi yolu bu terörle mücadeledir.

Derin değil, basit ve sade: Katil Devlet!Yorum yok

Ekleyin