Sen tecavüzcüleri kınayamazsın!

Gamze Gökaslan |

Siz kahkaha atan erkeğe hayat dolu, kadına ise ‘yollu’ diyensiniz. Siz, tecavüzcüsüyle zorla evlendirilip tecavüz edene aşık olan kadını konu alan dizilere reyting rekoru kırdıransınız. Siz tecavüzcüleri kınayamazsınız!

Resim: Sevil Kılınç

Resim: Sevil Kılınç

Sevgili erkek arkadaşlarım, öğretmenlerim, kuzenlerim, amcalarım, dayılarım, kısacası hepiniz… Siz tecavüzcüleri kınayamazsınız.

Çünkü siz oğlunuz donla gezerken “Maşallah benim oğluma!” deyip, kızınızın eteği uçunca ensesine tokat atanlarsınız. Çünkü siz “Pipini göster.” deyip oğlunuza para veren, açık kıyafet giyen kızınıza bağıransınız.

Çünkü siz erkeğin sevgilisi olunca “Helal olsun!” diyen, kızınızın sevgilisi olunca “Orospu mu olacaksın başımıza?” diyensiniz. Çünkü siz erkeğe 15 yaşında araba kullanmayı öğretip kıza “Ne gerek var, öğrenme!” diyensiniz.

Kendi yarattığınız bu iğrençliği kınama hakkını kendinizde bulmadan önce kızla erkek çocuğunuza eşit davranmayı öğrenerek yok etmeye başlayın.

Çünkü siz kızınızı okutmayıp evlendirince “Kocan çalışıp yoruluyor, tabiî ki hizmet edeceksin” deyip köleleştirensiniz. Çünkü siz misafir olduğunuz evde oğlunuzu baş köşeye oturtup, kızınıza “Kalk, yardım et” diyensiniz.

Çünkü siz erkekler masada otururken kadınların yerde yemek yemesini yadırgamayan, yiyip içerken kadını hizmetçi gibi çalıştıransınız. Çünkü siz erkek evlat doğurmayan kadını hor görensiniz.

Çünkü siz bir dua olarak! “Alla yibğatlek vhayyed” (Allah erkek çocuk göndersin) diyensiniz.  Çünkü siz tüm mirası erkeğe bırakıp, kadına gelince “Kadın para işinden anlamaz, koca parasıyla yaşasın.” deyip erkeğe muhtaç edensiniz.

Çünkü siz kahkaha atan erkeğe hayat dolu, kadına ise ‘yollu‘ diyensiniz. Çünkü siz sabahlara kadar eve gelmeyen oğlunuza “Araba lazım mı?” diye sorup, akşamüstü eve gelen kızınıza 50 bin soru soransınız.

Çünkü siz cinsel ilişkiye giren erkeğe ‘sayer rijjel‘ (erkek oldu) deyip kadından ‘kızlık zarı çarşafı‘ isteyensiniz. Çünkü siz dizilerde bile kadın sözüne değer veren erkeğe kılıbık, light deyip, espriymiş gibi gülensiniz.

Çünkü siz tecavüzcüsüyle zorla evlendirilip tecavüz edene aşık olan kadını konu alan dizilere reyting rekoru kırdıransınız. Çünkü siz kadın hakları konferanslarında bir tek kadına söz hakkı vermeyensiniz.

Çünkü siz aldatan erkeğe, erkektir yapar deyip aldatan kadına şıllık, orospu, kaşar diyensiniz. Çünkü siz hayatını yaşamak isteyen erkeğe destek olup “Ben evlenmeyeceğim kariyer yapacağım.” diyen kadına “Otur oturduğun yerde diyensiniz”.

Çünkü siz siyasete, meslek hayatına atılan kadının önüne set çeken, küçümseyensiniz. Çünkü siz etrafınızda zorla evlendirilen çocukların düğününe gidip bunu yadırgamayanlarsınız.

Siz bu kadınları güvensiz, pasif yetiştirdiğiniz için tecavüze, tacize uğrayan binlerce kadın sizin gibi ‘erkek’ zihniyetli polise gidip şikayette bulunmaktan bile korkar oldular, sustular. Tecavüze uğradıkları adamlarla zorla evlendirilip onların çocuklarını doğurdular, dayanamayıp intihar ettiler veya ‘namusu kirlendi diye katledildiler!

Evet kardeşim siz, hepiniz birer suçlusunuz! Kadına el kaldırmamayı bir lütuf olarak görüp, bununla övünüp, her türlü cinsiyetçiliği yapan sizsiniz. Bu sapıklar sizin sayenizde aramızda dolaşıyor. Sizin yüzünüzden biz dışarı çıkmaya korkuyoruz! Sizin komik sandığınız düşünceleriniz, sığ inançlarınız yüzünden erkekler yüceltiliyor! Kendi yarattığınız bu iğrençliği kınama hakkını kendinizde bulmadan önce kızla erkek çocuğunuza eşit davranmayı öğrenerek yok etmeye başlayın.

Susmayan, susmayacak olan binlerce kadın var yeryüzünde. Siz orospu da deseniz, kaşar da deseniz biz hayatımızı kendimiz kazanıp, hayatı size muhtaç kalmadan kendimiz öğreneceğiz! Her kadın katledildiğinde, her kadın tecavüze uğradığında siz kendinizden utanın. Biz kadın olduğumuz için utanmayacağız. yazisonuikonu

Not: Yazıyı facebook hesabımda ilk paylaştığımda yazıyı beğenen nadir erkeklerden biri bana şöyle bir teşekkür mesajı attı: “Kızın delikanlısı, adamın adamı aferin sana!”. İşte tüm yazıda kınadığım zihniyet tam da buydu. “İyi de güzel kardeşim, ben bunu delikanlı kız, adamın dibi olmak için yazmadım.” diyorum anlatamıyorum: “Sen kızsan da adamsın!” diyor ısrarla. Bizi bırakın da “kadın” olmaya devam edelim. Sizin de bir gün adam olmanız dileğiyle..


Bir yorum

Ekleyin
  1. ilyas

    Sonuna kadar doğru fakat eksik;
    Erkek egemen bir toplumu yaratan siyasi düzenin kendisidir.
    17 yaşındaki sevgilisini öldürüp serbest bırakılan (http://www.mynet.com/haber/yasam/17-yasindaki-sevgilisini-oldurdu-tahliye-oldu-1897353-1?) bir düzenden ne beklenebilir ki.
    Bu ülkede Kadınlarında çözümü; kürtler, aleviler ve diğer ezilen uluslar için sadece ve sadece sosyalizmdir. Kadın hakları mücadelesi aslında bir sosyalizm sorunudur.


Yeni yorum ekleyin.