Sahnelerde “Seyr-i Pir Sultan”

|

İlk kez 1970’lerde sahneye taşındığında saldırılara uğrayan Pir Sultan Abdal destanı bu kez farklı bir metinle sahnede. Tarihsel olarak yaşadığı kanıtlanamayan büyük şairin etkisi asırlardır yaşamakta.

seyr-i-pir-sultan-sahnelemeTarihsel olarak yaşamış olup olmadığı hiçbir zaman netlik kazanmış olmasa da Pir Sultan Abdal karakteri asırlardır siyaseti ve edebiyatı etkiliyor.

Pir Sultan Abdal, Erol Toy’un 1970’lerde büyük tartışmalar hatta çatışmalar yaratan oyunundan sonra bu kez farklı bir kurguyla, tragedya, müzikli oyun ve epik tiyatronun kesişme noktasında oluşturulmuş bir metinle sahneye yerleşiyor.

Ankara’da Seyr-i Sahne tiyatro topluluğu tarafından 25 Ocak ve 1 Şubat’ta sergilenen, 15 Şubat’ta yeniden sergilenecek olan oyunun tanıtım metnini paylaşıyoruz.

Pir Sultan Abdal figürü yüzyıllardır tarihin, siyasetin ve mitolojinin kesişme noktasında duruyor. Şiirleri ve hayatı onun kadar etkili olmuş başka bir halk şairi, hatta başka bir şair söylemek zor. Buna rağmen tarihçiler kuşaktan kuşağa, dilden dile aktarılan Pir Sultan Abdal destanındaki gibi bir figürün yaşayıp yaşamadığının cevabını hâlâ kesin olarak verebilmiş değil.

Ankara merkezli Seyr-i Sahne kumpanyası, 25 Ocak günü prömiyerini yapan ve Şubat ayı boyunca Ankara’da sergilenecek olan Seyr-i Pir Sultan adlı oyunlarında tam da bu soruyu soruyor: “Pir Sultan Abdal var mıydı yok muydu?” Fakat sorunun yanıtını tarihsel olarak değil siyaset felsefesi açısından yanıt vermeyi tercih ediyor.

Barış Yıldırım’ın yazdığı, Eylül Kuzgunbay’ın yönettiği oyun, Pir Sultan’ın tarihsel olarak var olup olmadığı sorusu üzerinden onun kuşaklar boyu yarattığı etkiyi geleneksel ve post-modern anlatı biçemlerinin bir aradalığında anlatıyor.

Sınıf mücadelelerinin tarihinde sazlı, sözlü ve samahlı bir anlatımla isyan tarihinin seyri: Seyr-i Pir Sultan

[caption id="attachment_21847" align="alignleft" width="400"]Afiş: Zeynep Özatalay Afiş: Zeynep Özatalay[/caption]

Yazar: Barış Yıldırım

Yönetmen: Eylül Kuzgunbay

Koreograf: Ali Haydar Coşar

Işık Tasarım: Murat Çidamlı

Oyuncular: Arzu Yolgösteren, Başak Polat, Emre Ertan, Ercan Eker, Mehmet Nurkut İlhan, Murat Ateş, Umut Özkan

Müzik, Gitar ve Vokal: Barış Yıldırım

Saz – Vokal: Berivan Canbolat

Ritm – Vokal: Ahmet Camcı

Efektif Ses: Can Karataş

Işık/Teknik: Okan Eminoğlu

Rezervasyon için: 0505 833 88 19

 

Tarihler: 1

  • 15 Şubat Pazartesi – 75. Yıl Sahnesi 2
  • 22 Şubat Pazartesi – 75. Yıl Sahnesi

“Apaçi” gençler tiyatro sahnesinde: “Apaçi Gızlar”

  1.  Biletler Altı Üstü Bar‘dan (Konur Sok. No:26/7) ve etkinlik günü kapıdan temin edilebilir. 4 Şubat gösterimi iptal edilmiştir.
  2.  Ankara Devlet Tiyatroları 75. Yıl Sahnesi: Mithatpaşa Caddesi No: 18 Kızılay , 0 (312) 432 27 46


Yorum yok

Ekleyin