Ne zor şarkı söylemek

Kör Adamın Gazeli |

Kolay değil çeyrek asır devletin tüm baskılarına rağmen türküler söylemek, söylerken direnmek ve direnirken bizlere yol göstermek. Kolay değil her güzel şiiri besteleyip her güzel dövüşene türküler yakmak. Kolay değil!

grup yorum

Şimdi ‘bizi’ ‘biz’ yapanlarla birlikte şarkı söyleme zamanı, eskisinden daha gür, daha güçlü. Unutma! Onların sesiyle sokaklarda ıslık çaldığımız günleri! Mahalle aralarındaki duvar yazılarımızı. Eylemlerde flama sallayışlarımızı, şarkılardan slogan yapışlarımızı. Üniversite bahçelerindeki haykırışlarımızı. Bir sevgiliyle hayatı paylaşmalarımızı, aşık olmalarımızı. Bir bebeğe ninni gibi mırıldanışlarımızı. Unutma, Grup Yorum bir şarkının ötesinde bizde!

 

Victor Jara’nın gitarının sesi çınlıyor kulaklarımda… Halkı için söyleyen Jara, yıllar boyunca eksik etmedi dilinden özgürlük şarkılarını. Bir devrin ve bir devrimin ‘yeni şarkı’larını yazdı; ‘Halka inilmez çıkılır’ diyerek gitarına zenginlerden değil yoksullardan yana vurdu. Ezgileri dilden dile dolaştı, direnişi gibi, Grup Yorum gibi. Tüm dünyada yankılanan ‘Beş Bin Kişiyiz Burada’ şarkısında söylediği gibi ‘Ne zor şarkı söylemek, dehşetin şarkısı olunca.’

Grup Yorum, 30 yıllık tarihi boyunca ezgileri kadar direnişiyle de dillere destan oldu. Türkiye’de devrimci sanatın en iradeli örneğini, en cüretkar tavrıyla sergiledi. Ne sanatından ne de direnişinden taviz verdi. Önce annelerimizi, babalarımızı sonra bizleri, şimdi ise kardeşlerimizi büyütmekte… Kolay değil çeyrek asır devletin tüm baskılarına rağmen söylemek, söylerken direnmek ve direnirken bizlere yol göstermek. Kolay değil her güzel şiiri besteleyip her güzel dövüşene türküler yakmak. Kolay değil!

Günlerdir Grup Yorum haberleri dönüyor etrafımızda. Baskılar, operasyonlar, yasaklar,  gözaltılar… Devletin korkusundan kaynaklanan tahammülsüzlüğü türkülerin söylenmesine değil elbette. Bu türkülerin bir milyon kişiyle hep bir ağızdan söylenmesine ve o şarkının bir devrin ve bir devrimin şarkısı olmasına; bizi anlatmasına, bizim olmasına!

Şimdi ‘bizi’ ‘biz’ yapanlarla birlikte şarkı söyleme zamanı, eskisinden daha gür, daha güçlü. Unutma! Onların sesiyle sokaklarda ıslık çaldığımız günleri! Mahalle aralarındaki duvar yazılarımızı. Eylemlerde flama sallayışlarımızı, şarkılardan slogan yapışlarımızı. Üniversite bahçelerindeki haykırışlarımızı. Bir sevgiliye hayatı paylaşmalarımızı, aşık olmalarımızı. Bir bebeğe ninni gibi mırıldanışlarımızı. Unutma, Grup Yorum bir şarkının ötesinde bizde!

 

Nisan 2015 Grup Yorum’a dair haber başlıkları* 

– Grup Yorum 30.Yılını Kutlayacak
– 30.Yılında Grup Yorum’a Stadyum İzni Yok
– ‘Saraylar Sizin Stadyumlar Bizimdir’
– Grup Yorum Konser Yasaklarına Karşı Meclis’te Konser Verdi
– Okmeydanı’nda Polis Ablukası
– İdil Kültür Merkezi Basıldı
– Grup Yorum’dan Açıklama: Üyelerimiz Gözaltında
– Grup Yorum Polis Operasyonunu Protesto Etti
– Grup Yorum’dan 12 Nisan’da Bağımsız Türkiye Konseri Bakırköy’de
– Grup Yorum’un İstanbul Konserine Valilik Yasağı
– Taksim ve Kadıköy’de Grup Yorum Standı Açan Gönüllere Gözaltı
– ‘Yasağı Tanımıyoruz; Korkunuzu Büyüteceğiz’
– Grup Yorum Üyeleri İstanbul Valiliği Önünde Gözaltına Alındı
– Ak-saray Önünde Grup Yorum Müdahalesi
– Bakırköy’de Grup Yorum Gerginliği
– Ankara’da Grup Yorum Şarkıları Söylendi
– Grup Yorum Konserine Gelenlere Polis Müdahalesi
– Bakırköy’de Sokak Aralarında Grup Yorum Şarkıları
– Çatışmalar Büyüyor; 52 Kişi Gözaltına Alındı
– Konsere Gitmek İsteyen 2 Kişi Ağır Yaralandı
– Taksim’de Grup Yorum Protestosuna Gözaltı

Siz bu 15 günü önce 24 ile sonra da 30 ile çarpınız… yazisonuikonu

 Yorum yok

Ekleyin