Müz’iç yük

Erdal Elgin |

Kanunsa da devletse de artık yeter olsun;
Artık yeter olsun bu denî zulm-ü cehalet..

Turkey Police Raids

 

Cumhurbaşkanı, hükûmet sözcüsü ve asıl danışmanı Yalçın Akdoğan aracılığı ile BDP’yi yargıladı, “katli vaciptir” deyu ferman buyurdu!

MHP durur mu?

Önce yargıtaya bu partinin vekilleri hakkında yasal işlem yapılması çağrısında bulundu, arkasından hemen AKP azınlık hükûmetini dışarıdan destekleyebileceklerini bildirdi. (Sanki şimdilerde farklı bir iş yapıyormuş gibi!)
Demokratik bir hukuk devletinde herhangi bir siyasal partinin herhangi bir terör örgütüyle işbirliği içinde olması kabul edilemez ve ağır yaptırımları gerektirir.


Eyyy siyasi partiler! (Biliyorum, çok mide bulandırıcı bir hitap şekli oldu.) Haydi göreyim sizi. Halka sahip çıkmıyorsunuz, ülkeye sahip çıkmıyorsunuz, bari sizlere bunca dolgun maaş sağlayan ve saymakla bitmeyecek zenginlik kapıları açan şu kokuşmuş parlamenter sisteminize sahip çıkın. AKP’nin İŞİD ve benzeri terör örgütleriyle işbirliği iddialarından, MİT TIR’larıyla ilgili iddialardan başlayarak BDP – PKK işbirliğine (yoksa AKP – BDP – PKK işbirliği mi demeliydim?) kadar ortada ne kadar iddia varsa, bunlarla ilgili gerçekleri ortaya çıkarın.


Bunu yapabilir misiniz? Vallahi de yapamazsınız, billahi de yapamazsınız. Aklım siyasete ermeye başlayalı 55 yıl oldu. Böyle bir parlamentonun varlığına tanık olamadım ülkemde. Bir de kahrolasıca DEVLET tutkumuz var ya; sanki devlet parlamentonun, yargı kurumlarının, silahlı kuvvetlerin … dışında bir varlıkmış gibi, devleti bütün bu suçlamaların dışında tutmaya özel bir itina gösteririz. Oysa devlet denilen zebellâ, bu yere batası SİSTEM’in kurucusu ve koruyucusudur. Politik bir ifadeyle söylersek, egemen sınıfların baskı ve sömürü aracıdır.


İnsanlık ve yurt sevgisinin timsali büyük şair Tevfik Fikret, bu gerçeği ilk görenlerden biridir; şöyle söylüyor:

HAKSIZLIĞIN ENVÂINI GÖRDÜK… BU MU KANUN?
EN GAMLI SEFALETLERE DÜŞTÜK… BU MU DEVLET?
KANUNSA DA DEVLETSE DE ARTIK YETER OLSUN;
ARTIK YETER OLSUN BU DENÎ ZULM-Ü CEHALET..

Bu tespiti böylece yaptıktan sonra ülkenin bütün yurtsever unsurlarına sesleniyor:

İNSANLIĞI PÂ-MÂL EDEN ALÇAKLIĞI YIK, EZ!
BİLLÂH, YAŞAMAK, YERDE SÜRÜKLENMEYE DEĞMEZ!

Düşüncem şudur: Bütün yurtsever kitleler, kısa vadede, “karanlığın ve kötülüğün kaynağı”nı hedef almalıdır. Artık AKP’nin bile sırtında büyük ve müz’iç bir yük hâline gelen bu “türedi Ehrimen”in sesi kısıldığında, göreceğiz ki ufkun dört ucundan aydınlık sökün edecektir. Her türlü kötülük ve alçaklığın bu mücessem hâli bertaraf edilmedikçe hiçbir olumsuzluğun önü alınamaz.yazisonuikonuYorum yok

Ekleyin