Mülteciler

Suzan Orhan |

Mültecilik bir insan hakkıdır ve “Herkesin zulüm karşısında başka ülkelere sığınmacı ve bu ülkelerce sığınmacı işlemi görme hakkı vardır.” Suzan Orhan’ın İzmir Basmane’de çektiği ve “Mülteciler” adıyla sergilediği fotoğrafları sanatçının sergi metniyle birlikte sanal sergi köşemizde paylaşıyoruz.

[wzslider interval=”4000″ transition=”‘slide'” lightbox=”true” exclude=”19411″]

Mülteci (sığınmacı), BM tarafından “ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişi” olarak tanımlanmıştır.

multeciler-afis

Suzan Orhan’ın mültecilerin yol kavşağı olan İzmir Basmane’de çektiği fotoğraflar 10. Karaburun Bilim Kongresi çerçevesinde İzmir Tepecik Kongre Merkezi’nde sergilendi.

Hukuki statüsü olan mültecilerin başka bir ülkeye sığınma ve dolayısıyla da hayatlarını o ülkede devam ettirme hakları vardır. Bu haklar uluslararası anlaşmalarla teminat altına alınmıştır. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin 14/1 maddesi sığınma hakkını şöyle tanımlar:  “Herkesin zulüm karşısında başka ülkelere sığınmacı ve bu ülkelerce sığınmacı işlemi görme hakkı vardır.” Kâğıt üstündeki bütün bu ortak kabuller ve anlaşmalar uygulamada çok fazla karşılık bulamamaktadır.

2011 ilkbaharında başlatılan Suriye İç Savaşı başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde yaşanan savaşlardan kaçan çok sayıda mülteci geçici bir süreliğine Türkiye’ye sığınmaya, oradan da daha insani yaşam koşulları olduğunu duydukları Avrupa’ya geçmeye başladılar.

Türkiye’de şu anda en az 2 milyon geçici koruma altındaki Suriyeli mülteci ile 200 binden fazla uluslararası koruma altındaki Irak, Afganistan, İran, Eritre, Somali, Sudan gibi ülkelerden gelen sığınmacı ve mülteci yaşamaktadır. Ve Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada insanlar zulümden, savaştan kaçmaya devam etmektedir. (MÜLTECİ-DER, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Basın Açıklaması’ndan)

Çevre ülkelerden kaçan çok sayıdaki mülteciye kapılarını açan devlet, onların ihtiyaçlarını ve insanca yaşamalarını sağlayacak asgari koşulları sağlamadığı için mülteciler kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalıp dilencilik dahil bir çok yolu kullanarak yaşamaya çalışmaktadırlar.

Basmane, mültecilerin, yirmi yıldan fazladır İzmir’deki geçiş noktalarından biridir. Ucuz ve sağlıksız otelleri ile son birkaç yıldır daha çok Suriyeli mültecilere geçici ev sahipliği yapmakta olan semt, otellerde yer bulamayanların sokak kenarlarında, meydanlarda, cami avlularında ve parklarda konakladıkları bir açık hava oteli görünümündedir. Çok sayıda mülteci kadın, kucaklarında bebekleriyle yol kenarlarında, dükkân önlerinde ve ayakaltı yerlerde dilencilik yapmaktadır. Tren garı ve otobüs terminali önünde bekleşen mülteciler ise yol kenarlarında 20-50 TL’ye satılan can yeleklerini satın alıp kaçak yollarla Avrupa’ya gitmek için çabalamaktadırlar. Günümüzde, ülkenin ve dünyanın birçok bölgesinde mültecilerin buna benzer trajik görüntülerine rastlanabilir ama bu proje, küçük bir bölgedeki gündelik hayatın akışının sokak görüntülerine yaslanarak genel durumun görsel bir özetini çıkarmayı deniyor.” (Gerçeksi Fotoğraf Sergisi metninden)

NOT: Mülteciler adlı bu sergi, 17-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında Kadıköy Kozyatağı Kültür Merkezinde açılan GERÇEKSİ adlı fotoğraf sergisindeki Mülteciler bölümünden seçilmiş fotoğraflardan oluşmaktadır.

Suzan Orhan, Eylül 2015

Balıkçıların bir günü (Esra İnci Karslıoğlu’nun sanal sergisi)Yorum yok

Ekleyin