Kurtlu kuyu

Murat Mengirkaon |

‘Biraz Pop Biraz Sezen’ ve aklımızdan yanık yanık geçenler.

birazpopbirazsezen

BİRAZ POP BİRAZ SEZEN, BİR ‘KURTLU KUYU’ HİKAYESİ

 

‘Nerdesin sesin nerde
Kirpiğinden düşen hüzün hala yerde
Hepsi boş’

 

Epey bir zamandır Sezen Aksu’nun 2017’nin başında yayımlanan ‘Biraz Pop Biraz Sezen’ albümüyle ilgili bir yazı yazmayı düşünüyordum. Onca ertelemenin ardından yazmak bugüneymiş.

 

SN Müzikten çıkan albüm cd formatı dışında, dijital platformlar ve video izleme kanalı Youtube’da da yayımlandı.

Bütünü itibariyle baktığımızda güzel ve özenli bir albüm olmuş. Albümde toplam 16 şarkı var. Bu kadar çok şarkıyı bir albüm içinde bulabilmek günümüz koşullarında çok zor. Öyle ya müzik endüstrisi single, hadi bilemedin maksi single dönemi içinde…

Albümde iki şarkı hariç hemen tüm şarkıların sözünde, müziğinde ya da ikisinde birden imzası var Sezen’in. Şarkıların düzenlemelerini yedi ayrı isim yapmış. En sevdiğim şarkı ve düzenlemesi, ‘Ben Kedim Yatağım’. Şarkının senfonik düzenlemesi bir filmin sonunda cast akarken soundtrack dinliyormuş hissi veriyor. Bir de Akdeniz’in sıcak, melankolik, tembel bir öğle sonrasını.

Bu yazıyı yazdıran albüm değerlendirmesi değil. Tabi bu kadar süre yazıyı yazamayınca, yine Sezen Aksu’nun elinin değdiği ‘eski’ ama ‘yeni’ bir şarkının kaydı girdi araya. Bahsetmeden geçmeyelim…

 

Gezme Ceylan Bu Kuyuda…

 

Yaşar Gaga Mayıs 2017 sonunda ‘Alakasız Şarkılar’ adında bir albüm yayımladı. Albümde epey alakasız şarkıyı, epey alakasız müzisyen seslendirmiş. Neyse konumuz bu değil.

‘’Ah yüreğimde dört nala atlar

Atların sağrısında kanatlar’’

Albümde, paylaşıldığı anda hızlı bir şekilde viral olan ‘Ceylan’ isimli şarkı böyle başlıyor. Şarkı, 28 Eylül 2009 günü Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik Köyü Hambaz  mezrasında ailesinin hayvanlarını otlattığı sırada Yayla Karakolu’ndan atılan havan topunun üzerine düşmesiyle öldürülen henüz 12 yaşındaki Ceylan Önkol’u anlatıyor.

Sezen Aksu’ya ait şarkıyı Kıvanç K.düzenlemiş. Eee Yaşar Gaga ne yapmış? Ne kadar çok ‘neyse’ var. Bu işlere benim aklım ermiyor.

Şarkıyı Sezen Aksu ve Tarkan okumuş. Tarkan’ın yorumu şarkıyı biraz daha yükseltmiş, şarkıdaki acıyı elle tutulur hale getirmiş. Şarkıya ilişkin yorumlara katılıyorum; bir daha, bir daha dinleme ihtiyacı duyuyor insan. Farklı mecralardan şarkı şu anda on milyonun üzerinde dinlenmiş.

Şarkıyı 2012 yılında Nükhet Duru albümünde okumuş fakat aralarda kaynamış gitmiş. Ben de bu yorumdan sonra dinledim. Tarkan & Sezen düetindeki elektronik – club formdan farklı, daha soft bir düzenleme anlayışıyla söylemiş şarkıyı. Tabii şarkının son düzenlenmiş haline kızanlar, içine sindiremeyenler de yok değil. Aslında bir ağıt-şarkı olan ‘Ceylan’ı bu tarz bir düzenlemeden dolayı yadırgayanlar olmuş .

Fakat yaşadığımız coğrafyada bunun nice örneği vardır. Tokat bölgesi ağıtlarından ‘Hey Onbeşli’yle oyun oynayan, ‘Bingol Şewiti’yle halay çeken insanlarız biz. Hem de ‘Megri Megri’ diyerek…

Arabeskleşmeyle açıklanamayacak bir durum söz konusu olan. Biraz ‘acıyı bal eyleme’, biraz acıyı ‘yaşanılabilir’ hale getirme, biraz acıyla uzlaşma çabası…

 

Kuyu, Su, Hep Ölüm

 

‘’Dünya seyretti ben giderken

Erimiş cesedim ne fayda

Islak yağmuru emdim de

Kurtlara yem oldum’’

 

‘Biraz Pop Biraz Sezen’ albümüne tekrar dönersek; Yukarıdaki sözlerin geçtiği albümdeki ‘Günaydın Memur Bey’ şarkısı bende bu yazıyı yazma düşüncesini oluşturdu.

Uzatmadan; Yer: Mardin, Dargeçit, Boğazköy. Yıl: 29 Ekim 1995. Dargeçit Tabur Komutanlığı 4’ü çocuk 8 kişiyi gözaltına alır. Hazni Doğan (9) dışındakilerden bir daha haber alınamaz. 2012 yılında Mardin Cumhuriyet Savcılığının yaptığı kazıda çıkan yanmış kemiklerden yapılan DNA testi sonucuna göre kemikler Seyhan Doğan’a (13) aittir.

 

Şarkıda bu hikaye anlatılmış. 13 yaşındaki Seyhan Doğan’ın. Yanarak, bir ‘kuyuda’ biten hikayesi. İsimlerin değişip hikayenin benzer olduğu ölümcül bir fasit daire. ‘Geçmişin Kemikleri’ fışkırıp durur topraktan. Hep fışkırır. Hep durur…

 

Şarkının söz – müziği Onur Özdemir’e ait. ‘Sakin’ isimli dağılmış bir grubun üyesiymiş. Müziğe şu an yekten devam ediyor. Sakin isimli grubun sıkı takipçileri, sevenleri varmış. Şarkıda kendi bağlamında izleyiciye ulaşmış. Sezen Aksu şarkıyı okuyunca haliyle ilgi artmış.

 

Hikayenin yanık kokusu, çocuk kokusuna karışıp ‘Ceylan’ efekti yapıyor. Şarkılar, hikayeler birbirine bağlanıyor.

Mardin’li 13 yaşındaki Seyhan Doğan’ın 1995’in Cumhuriyet Bayramı’nda ‘naylon torbada’ daha yaşanmadan biten hayatı…

19 Aralık 2000 tarihinde gerçekleştirilen ‘Hayata Dönüş’ operasyonunda Bayrampaşa Hapishanesi’nde hala hangi kimyasalların kullanıldığı dahi bilinmeyen, içinde bir başka Seyhan Doğan’ın da olduğu 6 kadının diri diri yakıldığı cehenneme ekleniyor hafızalarda.

Yakmak deyince Sivas ’93 deriz ya, hala deriz ama Cizre’nin bodrumunda, yıkıntılar arasında ‘ahir zaman’ soruları yanık yanık cevaplarını beklemektedir.yazisonuikonu

 

 Yorum yok

Ekleyin