Tag Archives: Pazar Manşet

Syriza: Kiminin zaferi, kiminin derdi

Syriza: Kiminin zaferi, kiminin derdi

Burada yine sola, meclis yolunun faziletleri anlatılıyor, uğruna Gezi’nin ateşini söndürdüğünüz sandığa atılan son cila da Syriza oluyor.
Bir seçim zaferinin bile bir militanlığa, bir direniş tarihine ihtiyaç duyduğu ise görülmüyor.

Uğur Mumcu’nun trajedisi

Uğur Mumcu’nun trajedisi

Uğur Mumcu küçük burjuva aydın geleneğinin trajedisine acı bir örnek ve sanıldığı gibi bu trajedi sadece Kemalistlere özgü değil. Atanamayan Kemalistler başta olmak üzere daha çok kurban adayı var kontrgerillanın.

Pardon ama, 19 Ocak’ta ne olmuştu?

Pardon ama, 19 Ocak’ta ne olmuştu?

Polis abilerin bu denli kötü birer insan olduğunu da, okulda İstiklal Marşı okunurken esas duruşta herkes bakacak denilen o kırmızı kumaşlı bayrağın bu denli kötü şeylere sebep olduğunu da aynı gün idrak etmeye başlamıştım.

Bir sözcüğe sığdırılan katliam

Bir sözcüğe sığdırılan katliam

Kendi fikir dünyası dışındaki herkesi kâfir ilan eden, onlara linci, katli caiz gören “distopik” katiller için coğrafi sınırlar anlamsız hale gelir; kâfirler dün Fransa’da iken yarın Türkiye’de olabilir.

Sarayın mı var derdin var

Sarayın mı var derdin var

Kapını, pencereni demirlersin, bacadan girerler. On binlerce liralık yatağında on kuruşluk uyku uyuyamazsın. Bin dolarlık kadehinden içtiğin her yudum zehir olur. Dışı eli yakar içi seni. Hem de ne biçim yakar…

Ölümsüz

Ölümsüz

Hayat demek özgürlük demek. Aydınlık yarınlara koşmak demek. Özgür değilseniz yaşadığınız söylenebilir mi?

Unutursak ölürüz

Unutursak ölürüz

Mesela bir Adanalı -arabasının teybinde Ahmet Kaya- Roboskî’yi, 6-7 Ekim’i nasıl düşünür? “Diyarbakır etrafında tanklar var” şarkısı ne söyler ona ve bize? 28 Aralık 2011 akşamı 35, 6-7 Ekim 2014 günlerinde 30’dan fazla insan taammüden öldürüldü. Unutursak ölürüz.

Kırşehir’e bir katliam okulu açıldı

Kırşehir’e bir katliam okulu açıldı

Emperyalizm kültürünü, geleneklerini bilmediği bir halkın toprağında barınmanın ne kadar zor olduğunu öğrendi. Bu nedenle ülkeleri kendi elini kana bulamadan, yerli taşeronlar yardımıyla işgal etmeye çalışıyor. Kırşehir’de açılan “eğit-donat” kampının işlevi bu olacak: İşbirlikçileri eğitmek.