Kobani’den bana ne?

|

– “Başıma bir şey gelmeyecekse sormak istiyorum: Kobani’den bana ne?”
– Başına bir şey gelmez ama Kobanê senin için önce insan, sonra Türk, sonra Türkiyeli olduğun için çok önemli. Kobanê sana şahdamarından daha yakın.

Ankara'da insanlığa müdahale

Bu fotoğrafı bugün Ankara’daki Kobanê eylemleri sırasında AA çekti. Kobanê’nin düşmesini “müjdeli” haber olarak bekleyen AA, bu fotoyu da “IŞİD bahanesiyle yapılan eylem” diye servis etmiş.

“Kürt değilim, Suriyeli değilim. Türk milliyetçisi bile olabilirim. Başıma bir şey gelmeyecekse sormak istiyorum: Kobani’den bana ne?”

Başına bir şey gelmez, neden gelsin? Başa bir şey getiren sorular daha başkadır. Hem, soru sormaktan zarar gelmez, yeter ki içtenlikle sorulsun.

Ama önce bir konuda anlaşalım: “Kobani” değil “Kobanê”. (O şapkalı Ê harfi Kürtçeye özgü E ile İ arası bir sestir. Türkçede “eloğlu” gibi az sayıda sözcükte de bulunur, E’ye yakın, epey “kapalı” telaffuz edilen bir harf.1)

Çok mu önemli?.. Önemli… Birileri senin şehrine Ezmír yahut Jõzgat dese hoşuna gider mi? Hele o şehir için yüzlerce insanın ölmüşse…

Soruya geri dönelim. Kobanê gerçekten de Türkiyeli, Kürt olmayan, belki Türk milliyetçisi bir insan için önemli mi? Orda IŞİD, PKK’nin2 Suriye koluna ve destekçilerine vuruyorsa o insana ne?

O insana çok şey var.

Kobanê senin için önemli, çünkü sen insansın

Dikkat ettiysen yukarıda üç kez “insan” dedim. Allah, Tengri, Zeus ya da Doğa, hangisine inanıyorsan o, biz insanlara, başka yaratıklarda pek olmayan bir yeti bahşetmiş: duygudaşlık.

Empati de denen bu yeti sayesinde kendimizi başkalarının yerine koyabilir, onun hissettiği acıları neredeyse onun kadar duyarız; o kadar ki bazen canımız acır; gerçekten acır.

İyi bir film izlediğimizde, bir senarist tarafından yazılmış, bir yapımcının parasıyla bir yönetmen tarafından çekilmiş, bir oyuncu tarafından oynanmakta olduğunu bilsek bile sevdiğimiz kahramanın başına bir şey gelecek olsa içimiz titrer ya, o empatidir işte.

Peki, biz nasıl bir insan olmalıyız ki, filmlerin, romanların gerçek olmayan kahramanları için bile gözyaşı dökerken, bir ananın bir babanın doğurduğu, sevenleri, sevdikleri olan, ne bize ne başka birine bir kötülük etmemiş insanların başına gelenler bize hiçbir şey ifade etmesin?

Saf kötülüğün cisim bulmuş hali tecavüzcü bir katil sürüsüne karşı gelmek için insan olmaktan başka bir şeye gerek yok.

IŞİD herhangi bir yapı değil. Bu yüzyılın gördüğü en vahşi ve en ahlaksız gruplardan biri. Adlarında İslam geçtiğine bakma, onlarda Kur’an’ın en cihatçı yorumuna bile sığmayacak alçaklıkların bini bir para. Daha paralı askerlerini toplamaya başladıkları andan itibaren ağza alınmayacak pislikleri önce kendi insanlarına yapıyorlar,3 sonra düşmanı gördüklerine kadın erkek, çocuk ihtiyar demeden on katını, yüz katını çektiriyorlar. Kafa kesiyorlar, topluca tecavüz ediyorlar, köleleştiriyorlar, öldürüyorlar, öldürüyorlar…

Adeta saf kötülüğün cisim bulmuş hali olan bu çete, bunları sadece kötülük olsun diye yapmıyor, dehşet salmak için yapıyor.4 İnsan sıfatını hak eden hangi insan başka kardeşlerine yapılan kötülüğe kör kalabilir?

Fakat burada sadece senin insanlığına seslenmiyorum. Türklüğüne de sesleniyorum.

Kobanê senin için önemli, çünkü sen Türk’sün

Şaşırma, bu söylediğimde hiçbir çelişki yok. Tam da Türk olduğun için IŞİD’in Kobanê’de yaptıklarına karşı çıkman gerek.

Bundan iki yıl önce Suriye belki dünyanın en güzel yeri değildi,5 ama halkı pekâlâ da barış içinde yaşıyordu. Ne İslam adı altında kafa kesen İD’ler ne “Özgür Suriye” adı altında Suriyeli ilkokul çocuklarını havaya uçuran “ordu”lar vardı. Eğitim ve refah düzeyi olarak Türkiye’den iyiydiler kötü değildiler, öyle diyeyim.

Sonra efendiler karar verdiler: Madem ki Amerika’ya eyvallah etmiyor, Esed’in kellesi gide… (Biliyorsun bir ara Esed’di adı, şu sıra tekrar Esad oldu, dedim sana, harfler önemlidir.) İyi de Suriye halkı yanı başındaki Irak’ı görmedi mi? Saddam da pek matah değildi ama “Sizi Saddam’dan kurtaracağız” diye gelenler yüz binlerce insan öldürdü. Suriye’nin ne Sünnisi ne Alevisi, ne Arabı ne Kürdü buna tav olmadı.

Suruç-Kobanê arası 15 km

Suruç-Kobanê arası 15 km.

Suriye’yi kana ve ateşe bulayanlar sınırının birkaç kilometre ötesinde. “Türkiye” adına korkmuyor musun?

 

Ama emperyalistte para bok. Bastılar, paralı katil orduları kurdular. Fidan Hakan’da, Sığ Davut’ta, Kurabiye Tayyip’te TIR çok. Bastılar, orduları silahla donattılar (“Eğit-donat” diye bir de ad vermişler buna). Sonunda ne oldu, IŞİD sınırımıza dayandı. Arapça Ayn-el Arab, Kürtçe Kobanê denen yerden sınıra yürüsen yürürsün.

Kürtler o sınırların bulunduğu yerlere Kuzey Kürdistan derler. Türkiye devletinin egemenlik alanı içindedir. (Yılmaz Erdoğan’ın “bir ülkeden bir iç ülkeye” derken kast ettiği iç ülke “Kürdistan”dır işte.) Sözcüklerden korkma. Hiçbir “Kürdistan” sözcüğü Türklere özbeöz Türk bir faşizm kadar zarar veremez.

İşte artık İzmir mi, Ankara mı, Tokat mı, nerede oturuyorsan oradan bir otobüse binsen hiçbir sınır geçmeden, vize pasaport gerekmeden o sınıra kadar en fazla bir gün bir gecede gidersin. Uçakla iki saat. Bu demektir ki o tecavüzcü katil çetesi o sınırı bir geçerse çok geçmeden senin evinin kapısına dayanabilir.

Diyelim dayanmadı, yıllarca ülkeni şimdiye dek gördüğün tüm savaşlardan, Osmanlı’dan Kurtuluş Savaşı’na, Çanakkale’den PKK’yle savaşa kadar, hepsinden daha kan ve ateş yüklü bir savaşın içine sokabilir. Sünni’sin ya da Türk’sün diye sana dokunmazlar sanma, yanılırsın. Saf kötülük ne dine ne millete beş kuruş kıymet vermez.

Arîn Mîrxan IŞİD'le çatışma sırasında kendini feda ederek 15 arkadaşını kurtardı. "Arîn", Kürtçe "ateşten" demek.

Arîn Mîrxan IŞİD’le çatışma sırasında kendini feda ederek 15 arkadaşını kurtardı. “Arîn”, Kürtçe “ateşten” demek.

Arîn senin için öldü

Kobanê yalnızca Kürtler için savaşmıyor, Türkler için de savaşıyor.

Kobanê’de 15 yoldaşını kurtarmak için kendini bombaya çevirip IŞİD çetelerinin içine dalan Arîn Mîrxan’ın adının anlamını bile bilmiyor olabilirsin, soyadındaki X’yı telaffuz edemiyor olabilirsin,6 ama o yalnızca yoldaşları ve Kürtler için değil senin için de öldü.

Kobanê bugün sana şahdamarından daha yakın… yazisonuikonu

@prometeatro | Yazilama.net


 

 1. Klavyede şapkalı harf nasıl yazılır dersen, Windows’ta Shift + 3, Mac’te sağ Alt + H bas, ekranda bir şey görmeyeceksin. Ama E yazdığında, şapkası başında olacak. Çoğu mobil platformda E harfine basılı tutarsan bu harf alternatif olarak çıkacaktır.
 2. Evet “-nin”, zaten doğru Türkçede de “Ka” denmez “Ke” denir.
 3. Onlara da insan dedim sana da, kusura bakma
 4. Osmanlıyı seviyor olabilirsin, ama bazı paşaların sırf isyan edeceklere dehşet vermek için çocuk boğazladıklarını, kellelerden toplu mezar yaptıklarını Osmanlı tarihleri yazıyor. Aynı misal.
 5. Zaten dünyada öyle aman aman güzel yer az
 6. Kürtçe X harfi gırtlaktan çıkan bir H gibidir. “Arîn” ise “ateşten” demektir; baştan sona halk ateşinden yapılmış bir kadın için ne güzel bir isim…


 1. Koray Tara

  İnsanlık yönü ile yazının altına imzamı atarım. Fakat ülkemde PKK öğretmen doktor kamu görevlisi kaçırıp öldürürken okulları hastaneleri yakarken sinsice tuzaklar kurarak güvenlik güçlerimizi ölddürürken. bunlarla ilgili bir yazın varmı acaba?

 2. erdal

  Çok güzel yazmışsın eline, aklına sağlık.
  Bir kere daha ne kadar saçma düşünceler içinde olduğunuzu anlatmış oldun bizlere.
  Siz bu kıt aklınızla Kürdistan kurmaya devam edin.

 3. Mustafa Kaganata

  Ayrani yok icmeye denir buna. Evet biz biliriz Ataturk`un dedigi gibi yurtta sulh cihanda sulh , demeyi . Ama icerdeki dokulen kana su PKK`nin empertalist guclerle Turklere kan dokturduguna ne demeli?
  Even bana ne Kobani`den , oyle olsa idi Turk sinirlari icinde olurdu.Nasil Ataturk Hatay`i anavatana katti merak etme Kobani `yi de katardi.
  Hadi ben Kobani milletini kurtardim verecen mi bana dogal gazla petrolu, Turk topragi mi olacak Kobani , bilelim.
  Bunlar oyun icinde oyunlar, Sayin Cumhurbaskanimizin dedigi gibi, amac Turkiye`yi savasin icine cekmek. E hani Esad fena adamdi ve Turkiye`ye neden Esad`in hakkindan gelmiyorsun diye az mi ugrastilar Turkiye savasa girsin diye. Niye Esad gitmiyor, hangi oyun icinde oyunlar var yine Turkiye`ye karsi.
  Bu oyun icinde oyun Kurt Bahari icindir vesselam.
  Erdal be Koray Beylerin laflarina da ayrica katilirim. Kendilerine saygi sevgi ve esenlik dileklerimi gonderirim.

 4. Siyasol – Diren Venezuela

  […] yoldaşlarına  #DirenKobanê diye omuz verilmesini anlamakta güçlük çekenler oldu. Oysa ne “Kobani’den bana ne?” diyebiliriz ne “Emperyalizmden bana ne?” Ne devrimci sosyalizmin teorik öncüllerini unutup […]


Yeni yorum ekleyin.