Kızıl Ordu Fraksiyonu hala aktif mi?

|

Alman polisi 2015 yılında gerçekleşen iki silahlı eylemin halen aranmakta olan RAF gerillaları tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

RAF_Baader_Meinhof_Komplex

Kızıl Ordu Fraksiyonu’nu anlatan Baader-Meinhof Komplex filminden bir kare.

Alman polisi 2015 yılında gerçekleşen iki silahlı soygun girişiminin ardında, devrimci örgüt Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun (RAF) gerillalarının olduğunu söyledi. Olay yerlerinde bulunan DNA örneklerinin Ernst-Volker Staub, Daniela Klette ve Burkhard Garweg isimli şehir gerillalarıyla eşleştiği ileri sürüldü.

Gerillalar 1980’li yıllardan beri aranıyor ancak RAF’ın sahip olduğu ilişkiler ağı içerisinde yakalanmadan hareket ediyordu. Örgütün “üçüncü kuşağı” denilen son döneminde, RAF 1989 yılında Alman banka patronu Alfred Herrhausen’i, 1991 yılında da Doğu Almanya’daki kamu mallarını özelleştiren Treuhandanstalt adlı tekelci şirketin üst düzey bir yöneticisini ölümle cezalandırmıştı.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Staub, Klette ve Garweg ise daha sonra 1993 yılında, yapımı 8 yıl süren bir tecrit hapishanesi olan yüksek güvenlikli Weiterstadt Hapishanesi‘ni bombalayarak binaya ağır hasar verdi. Aynı gerilla hücresi 1999 yılında da bir silahlı eylem gerçekleştirerek 1 milyon mark değerinde paraya el koydu.

Weiterstadt_Hapishanesi

Patlamanın ardından Weiterstadt Hapishanesi. İdari bina ve tecrit hücrelerinin olduğu bölüm yerle bir olurken, 62 milyon dolarlık hasar oluştu ve hapishanenin açılması dört yıl gecikti.

RAF 1998 yılında bir bildiri yayımlayarak mücadeleye son verdiğini açıklamıştı. Ancak olay yerlerinde yapılan DNA testleri on yıllardır aranan üç gerillanın, önce 2015 yılının Haziran’ında, sonra da Aralık ayında iki silahlı eylem daha gerçekleştirdiğini gösterdi. RAF’ın yeniden kurulduğuna ya da tekrar aktif hale geldiğine dair ise herhangi bir açıklama yapılmış değil. Dolayısıyla geçen sene gerçekleşen soygunların bireysel eylem olma olasılığı da bulunuyor.

Kızıl Ordu Fraksiyonu, 1970 yılında Almanya’da Ulrike Meinhof, Andreas Baader ve Gudrun Ensslin tarafından kurulan devrimci bir örgüttü. RAF, önderlerinin uzlaşmaz manifestoları ve büyük şirketlerin üst düzey yöneticilerine yönelik silahlı eylemleriyle tanındı. Meinhof, Baader ve Ensslin 1972 yılında tutsak düştü ve kapatıldıkları tecrit hapishanesinde 1976-77 yıllarında birkaç ay arayla infaz edildiler.

İtalyan oyun yazarı Dario Fo’nun Ulrike Meinhof‘un hapishanedeki hayatını anlattığı Ben Ulrike Bağırıyorum adlı oyunu, Alman hapishanelerindeki insanlık onuruna aykırı tecrit koşullarını eleştiriyordu. Örgüt daha sonra pek çok kitaba ve filme konu oldu.

Siyasol’da yayımlanan Kartalların Kan İzleri ve Bir Nehrin Yolculuğu yazılarında, Mahir Ergun, 1970 ve 1980’lerde RAF gerillaları, Filistinli gerillalar ve Türkiyeli devrimcilerin yollarının kesiştiği çarpıcı enternasyonal dayanışma örneklerini anlatmıştı.yazisonuikonuYorum yok

Ekleyin