Kelimeler

|

Silahlı propaganda, dibi görmek, geçmişe dönmek, kahraman, iç savaş, dünya savaşı ve başkanlık
Hayatımıza yön veren kelimeler

Mart-72-Günaydın

Son zamanlarda giderek daha fazla hayatımıza giren kelimelere gelin yakından bakalım.

Silahlı propaganda

Mart 72 Günaydın

Kızıldere operasyonundan sonra Nihat Erim’in açıklaması

ABD‘nin Ankara Büyükelçiliği twitter hesabından Nihat Erim‘i andı. Nihat Erim CHP içinde en gerici kesimin tüm özelliklerini barındıran bir politikacıydı. Sabahattin Ali cinayetinden 12 Mart başbakanlığında devrimci liderlerin ortadan kaldırılmalarına, aydın tasfiyesine kadar düz, kararlı bir anti-komünist.

Siyasetin her kanadında aşırı duygusallıkla malûl bir ülkeyiz. Sağdan sola her kesimin aklına gelen genellikle Nihat Erim suikastı oldu. Türkiye, cihadçılar ve Kürt ulusal kurtuluşçuları eliyle silahlı propagandanın en yoz halini yaşarken Amerikalılar, siyasi silahlı eylem öyle olmaz böyle olur demek istemiyor elbette. Ya da resmi bir polisin silahından çıkarak Rus elçiyi öldüren kurşunların yarın başka birine de yönelebileceği zaten ortada değil mi?

AhmetK

Ahmet Karlangaç

Nihat Erim emeklilik günlerinin tadını çıkardığı 1980 yazında devrimciler tarafından hiç beklemediği bir yerde ve zamanda öldürülmüştü. Devletin buna cevabıysa Ahmet Karlangaç‘ı işkencede öldürmek olmuştu.

Tweet üzerine tartışmalar büyüyünce elçilik açıklama yapıp Türk-Amerikan dostluğunun tarihini hatırlatmak istediklerini söyledi. Darbeler, komplolar ve provokasyonlarla dolu bir tarih.

Silahlı propaganda çağında taşıyoruz. Savaş politikanın başka araçlarla devamıysa silahlı propaganda ikisinin bir karması. Daha yaygın bir savaşın, hedef kitleyi yanına çekmenin hazırlığı gibi.

Yazının devamı için tıklayınYorum yok

Ekleyin