Karaburun Belediyesi’nden Bilim Kongresi’ne sansür

|

“Karaburun Bilim Kongresi, duruşundan ve bilimsel ilkelerinden ödün vermeden yoluna devam edecektir. Zira tam on yıldır, kongrenin ulaştığı her köşede, kendimize şiar edindiğimiz Adorno’nun o sözü yazıyor: Bilim itaatsiz olana ihtiyaç duyar!”

karaburunafis2015 kopya

Karaburun Belediye başkanı Ahmet Çakır 9 yıldır Börklüce Ayaklanması’nın yaşandığı ilçede gerçekleştirilen Karaburun Bilim Kongresi‘ni, kongre çağrı metninde “1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı” geçtiği gerekçesiyle sansürlemek istedi.

Türkiye ve Kürdistan’ın her köşesinden düzene muhalif duran bilimcileri bir araya getirmenin yanı sıra ilçe esnafına turizm sezonunun bittiği günlerde nefes aldırmak gibi bir işlevi de olan kongreye belediyenin verdiği kolaylaştırıcı desteğin kesilmesi böylesi bir etkinliğin gerçekleşmesini de zora koşacak.

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a göre “Kurul üyeleri son yıllarda gittikçe radikalleştiler.” Bu yılın Nisan ayında bir Ekonomi gazetesinde çıkan ifadeleri CHP’li belediye başkanının bilim otoriteliğine soyunarak tıpkı AKP gibi sansürcü, yasakçı bir anlayış benimsediğini gösteriyor.

İzin dilekçelerinde, Kongre’de tartışılacak konunun Başlığının ‘ERMENİ SOYKIRIMI’ olması ve Kurul üyelerinin kongrede bu konuyu tartışmaya açmak isteği öngörülmekteydi. Biz de bu konunun, konu başlığının kabul edilemeyeceğini ancak konunun değiştirilip düzeltildiğinde Bilim Kongresi’nin yapılmasına izin verileceğini söyleyerek ,isteklerini kabul edemeyeceğimizi kendilerine bildirdik. Bunun üzerine kurul üyeleri, sadece “Tartışma hiçbir tarafı incitmeyecek şekilde yapılacaktır,” cümlesini en alta ekleyerek, aynı yazıyı bize tekrar gönderdiler. Biz de kesinlikle bu tartışmaya izin veremeyeceğimizi kendilerine bildirdik ve kabul etmedik.

Kendileriyle görüştüğümüz kongre düzenleme kurulu üyeleri, çağrı metnine “hiçbir tarafı incitmeyecek bir tartışma” gibi bilim dışı bir ifadeyi katmadıklarını, yalnızca tartışmanın bütün perspektiflerden yapılacağını söylediklerini belirttiler.

Karaburun esnafı, ekonomik olarak kendilerine katkısı olan bir etkinliğin böylesine keyfi bir kararla engellenmesine tepki gösterdiğinde ise başkan, “Bu kongreye izin vermek vatanı satmak olur” demiş!

Esnaflarımıza  vatanı  satmaktansa, ürünlerini satmamayı tercih etmeleri gerektiğini anlattık. Bu konuda  hoşgörülü  ve bize yardımcı olmalarını,  kendilerinden rica ettik.

Her zamanki gibi gericilik, keyfi sansürünü şovenist hislere oynayarak meşrulaştırmak istiyor. Kongre Düzenleme Kurulu’nun kamuoyuna yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz.

Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu’ndan Kamuoyuna  Zorunlu Bir Açıklama ve Dayanışma Çağrısı

10. yılında “sermayenin doğası: soykırımlar, katliamlar, savaşlar” temasıyla çağrıya çıkan Karaburun Bilim Kongresi, 2-6 Eylül tarihleri arasında, her yıl olduğu gibi bu yıl da Karaburun’da düzenlenecektir.

Dokuz yıldır düzenlemekte olduğumuz Kongremize maddi ve ayni destek sunan Karaburun Belediye Başkanlığı, bu yılki çağrı metnimizde yer alan “1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı” ifadesinden dolayı desteğini geri çekmiştir. Mevcut Belediye Başkanı, kendisiyle defaten yaptığımız görüşmelerde, temamızın tüm boyutlarıyla ve farklı perspektiflerden tartışılacağını açıkça ifade etmemize karşın kongremize destek olmayacaklarını bildirmiştir. Bu karar, özellikle oturumların yapılabilmesi için gerekli olan fiziki koşulların oldukça kısıtlanması anlamına gelmekte ve kongrenin yapılabilirliğini zora sokmaktadır. Tüm zorluklarına rağmen, Karaburun halkının da desteğini alan Karaburun Bilim Kongresi ve Karaburun Ekonomi Politik Okulu, belediyenin desteği olmaksızın, yine Karaburun’da gerçekleştirilecektir. Bugüne kadar bizlere verdikleri destekler için teşekkürlerimizi sunmakla beraber, karşılaşmış olduğumuz bu olumsuz tavır değişmezse, Karaburun Belediye Başkanlığına -bundan sonra da Karaburun’da düzenlemeye devam edeceğimiz- Kongremizin destekçi kuruluşları arasında yer verilmeyecektir.

Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu olarak bizler, Karaburun Yarımadası’nı yalnızca bir Kongre mekânı olarak değil; bir toplumsal isyan mekânı, daha da önemlisi işçi sınıfının ve tüm ezilenlerin bilgisinin kolektif olarak üretildiği tarihsel bir mekân olarak gördüğümüzü sayısız ortamda defalarca ifade ettik. Bunun yanı sıra, bu yılki çağrı metnimizde temasını ilan ettiğimiz 11. Karaburun Bilim Kongresi’ni Şeyh Bedrettin ve Börklüce Mustafa’nın Osmanlı’ya isyanının 600. yılı olan 2016’da, bu isyanın mekânı olan Karaburun’da düzenleme konusundaki kararlılığımızı tüm kamuoyuyla bugünden paylaşmak istiyoruz.

Dayanışma Çağrısı

Bu koşullar altında; başta 10 yıldır kongremize emek veren tüm katılımcılarımız ve izleyicilerimiz olmak üzere danışma, bilim, hakem ve düzenleme kurullarımızda yer almış tüm bilim insanlarını ve arkadaşlarımızı; bu yıl beşincisini düzenlemekte olduğumuz Karaburun Ekonomi Politik Okuluna emek vermiş tüm hocalarımızı ve katılımcılarımızı; sosyal programlarımıza destek olan tüm sanatçı dostlarımızı; Kongremizin başladığı 2006 yılından bu yana ‘Sokağın Bilgisi’ oturumlarında yanımızda olan tüm işçileri ve akademi dışında bilimsel bilgi üretme çabasında olan emekçileri, dokuz yıldır bize ev sahipliği yapan Karaburunluları, Karaburun Bilim Kongresi’nin 10. yılında yanımızda görmeyi istiyor; herkesi bu dayanışma çağrımıza destek olmaya davet ediyoruz.

Karaburun Bilim Kongresi, duruşundan ve bilimsel ilkelerinden ödün vermeden yoluna devam edecektir. Şimdi her zamankinden daha coşkulu olarak Kongremize sahip çıkacağız. Yılmadan ve pes etmeden Türkiye’nin bilim dünyasında ve sosyal hayatında çok önemli etkileri olan Kongremizi, binlerce yoldaşımızla birlikte örgütlemeye devam edeceğiz. Zira tam on yıldır, Karaburun Bilim Kongresi’nin ulaştığı her köşede, kendimize şiar edindiğimiz Adorno’nun o sözü yazıyor:

Bilim itaatsiz olana ihtiyaç duyar!

Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu

14 Temmuz 2015 Yorum yok

Ekleyin