İsyanın 600’üncü yılında Karaburun Bilim Kongresi

|

Karaburun Ayaklanması’nın 600’üncü yıldönümünde Karaburun Bilim Kongresi “Börklüce’nin İzinde” toplanıyor. Bu yıl 11’incisi toplanan ve geçen yıl sansüre maruz kalan kongre “İçerideki ve dışarıdaki itaatsizlere “adanmış.

kbk-2016-afis

Ayaklanmanın 600’üncü yılında toplanan kongrenin Serdar Toka tarafından yapılan afişi gaz maskesi takmış bir Börklüce isyancısını gösteriyor.

İlk kez 2006’da toplanan Karaburun Bilim Kongresi, “600. Yılında Börklüce’nin İzinde” başlığıyla toplanıyor. Kongrenin “İçerideki ve dışarıdaki itaatsizlere “adanmış 11’inci yılı Börklüce Mustafa Ayaklanması’nın 600’üncü yılına tekabül ediyor. Kongre, bugün (31 Ağustos Çarşamba) Cerrattepe’den Karaburun’a Doğa Mücadeleleri oturumuyla başlayacak. Açılış konuşması ise saat 13.00’te Ahmet Haşim Köse tarafından yapılacak. — Kongre programına erişmek için tıklayın.

Sosyal medyada kullanılan etiketle #Karaburun2016’nın Açılış Oturumu, 1416 yılında Karaburun Yarımadası’nda gerçekleşen Börklüce Mustafa Ayaklanması’nı konu alıyor. Aynı dönemde Manisa’da Torlak Kemal ayaklanması da gerçekleşmiş, Rumeli’de harekete geçen isyanın ideolojik önderi Şeyh Bedreddin ise 1420 yılında Serez’de asılmıştı. Nâzım Hikmet’in kongrenin birçok oturumuna isim veren dizelerinin geçtiği Şeyh Bedreddin Destanı (okumak için tıklayın) bu hareketin bugüne taşınmasında çok önemli bir rol oynadı.

Aydın Çubukçu, Erdoğan Aydın, Mehmet Kuyurtar ve Mehmet Işıktaş, Börklüce Mustafa’nın kimliği, eserleri, Osmanlı İmparatorluğu’nda ayaklanmanın gerçekleştiği bağlam ve sol ilahiyat çerçevesinde 1416’da Karaburun Yarımadası’nda gerçekleşen ayaklanmayı ayrıntılı olarak tartışacaklar.

Kongre 4 Eylül Pazar günü Korkut Boratav, Oğuz Oyan, Ertuğrul Mavioğlu ve Sezai Berber’in Ahmet Haşim Köse’nin oturum başkanlığında gerçekleştireceği Faşizm: “Sapı kanlı demiri kör bir bıçak başlıklı kapanış oturumuyla bitecek.

Geçtiğimiz yıl Sermayenin Doğası: Soykırımlar, Katliamlar, Savaşlar temasına yönelik baskı ve sansür dolayısıyla Karaburun yerine İzmir merkezde toplanmak zorunda kalan kongre 11. Yılında yeniden Karaburun’da yapılıyor.

Geçtiğimiz yıl hariç son 4 yıldır kongre öncesinde gerçekleştirilen Karaburun Ekonomi Politik Okulu (KEPO) bu yıl kongrenin içine dahil ediliyor. KEPO’da İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü dersini eski milletvekili ve AİHM yargıcı Rıza Türmen verirken, Kapitalizmin Kısa Toplumsal Tarihi başlıklı ders, Barış İçin Akademisyenler’e yönelik baskıların sonucu olarak bir süre tutuklu kalan ve işsiz kalan hocaların da dahil olduğu bir grup akademisyen tarafından verilecek. KEPO’nun diğer iki dersi, yine Barış İçin Akademisyenler’den matematikçi Kıvanç Ersoy ve siyaset bilimci Mustafa Şener tarafından sunulacak.

Şeyh Bedreddin’in fikirleri doğrultusunda Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal’in başlattığı isyanları tema olarak belirleyen kongrede oturum başlıkları da çoğunlukla bu tarihsel isimleri konu alan edebiyat eserlerine atıfla belirlenmiş. Sanat oturumu “Her andıkça yaralarım sızılar” türküsünü anarken, doğa oturumu “En yumuşak, en sert, en tutumlu, en cömert” imgesini, Börklüce Hareketi’nin öncesi ve sonrasını konu alan oturum Hilmi Yavuz’un Bedreddin Üzerine Şiirler’inden “Gün akşamlıdır devletlim” dizesini başlık olarak almış. Bedreddin oturumu, Radi Fiş’in romanının adıyla “Biz de halimizce Bedreddin’iz” derken, isyanın sosyoekonomik artalanını konu alan oturum “Tarihsel, sosyal, ekonomik şartların neticesi” başlığı ile toplumsal mücadeleler oturumu “Derya dediğin uyur uyur uyanır” başlığı, Nâzım Hikmet’in destanına selam gönderiyor. İşçi sınıfının güncel sorunlarının tartışılacağı oturum ise Erol Toy’un romanını hatırlıyor: Azap Ortakları. Programda 10 Ekim Katliamı da “Süreklilikler ve Kopuşlar” başlıklı bir oturumla anılıyor.

Gezite.org ilk kez 9’uncu Karaburun Bilim Kongresi günlerinde okurlarına merhaba demiş, kongreyi o dönemden bugüne yakından takip etmişti. Bu yıl da sitemizin yazar-editörlerinden Barış Yıldırım, 1 Eylül günü “İsyan Edebiyatı: Tarihe Sadakatle İsyana Sadakat Arasında” başlıklı bir sunuşta Nazım Hikmet’in Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı’nı, Radi Fiş’in Ben de Halimce Bedreddinem romanını ve Orhan Asena’nın Simavnalı Şeyh Bedreddin tiyatro oyununu “İsyana sadakat mi tarihe sadakat mi?” sorusu çerçevesinde tartışacak.

Kongrede burada yalnızca bir kısmını sayabildiğimiz 20’den fazla oturumun yanı sıra sosyal program da önemli bir yer kaplıyor. Kongre çerçevesinde Serdar Doğan’ın Dilovası belgeseli Feride Aksu Tanık’ın kısa filmi Karanlıklar Şehri, Zafer Aydın ve Melih Biçer’in tarihi işçi direnişini konu alan Çoban Ateşlerinin Yandığı Yerde, KAVEL’de belgeseli, Suat Eroğlu’nun ödül töreninde bakan korumalarınca tartaklanmasıyla akıllarda kalan Fıtrat filmi ve üç yönetmenin ortak çalışması 12 Eylül Anneleri belgeseli gösterilecek.

Yalnızca Şeyh Bedreddin – Börklüce Mustafa – Torlak Kemal Hareketi’ni anlamak için değil, itaat etmeyi reddeden akademinin ülkemize, dünyaya ve tarihe yönelttiği eleştirel perspektifi tartışmak için de Karaburun Bilim Kongresi, katılımcılarını bekliyor. yazisonuikonuYorum yok

Ekleyin