İnsanlık adına uyarıyoruz: Faşist saldırıları durdurun!

Ansaneri Jova |

Vatan sevmek halkı sevmektir bir açıdan. Toprağı vatan yapan üzerinde yaşayan insanlardır. Oysa siz o insanları alevi, Kürt, solcu, Ermeni diyerek dışlıyor, saldırıyor, katlediyorsunuz.

bursaKlasik bir giriş yapmayacağım. Lanet olsun diyorum!

Her gün saldırı ve ölüm haberleri alıyoruz. Ortalık tam anlamıyla kaos ve insanlar gergin. Öfkeler değişken, -at izi it izi- vaziyeti varlığını koruyor. Bugün yaşananlar AKP iktidarının amaçladığına ulaşamamasının sonucu olarak ortaya çıktı. Fakat ‘’bugünden’’ nefretin yönleri farklı gelişti. Bir kesim AKP’ye olan tepkisini korurken (Sol-sosyalist yapılar, CHP tabanının bir kısmı, Aleviler ve tabi Kürtler) bir kısmı öfkeyi Kürtlere yöneltti. Tabi sosyalistler ve aleviler de bundan nasibini aldı.

AKP yönetememe kriziyle bozulan dengesini eski yöntemlere başvurarak toparlama derdine düştü. Toplumun her kesiminden –MHP tabanının bir kısmı dahil- tepki aldığı için toplumun büyük çoğunu kandırabileceği bir canavarı hortlattı. Şovenizm. Düne kadar din üzerinden propagandaya ağırlık veriyordu, bugün kendini milliyetçilikle gösterdi. Siyasetti bu her şey olurdu. Hatırlarsınız ilk siyasi arenaya çıkışında öyle bir demokrasicilik oyunu oynadı ki bugün kendine sosyalistim diyen zatların bir kısmı bile buna inandı. Faşizmin çok da manevra alanı yok aslında bizim ülkemizde yapıp yapabileceği bunlar. Günü gelir din olur, günü gelir sol söylemler öne çıkar demokrasi olur, günü gelir bugünkü gibi Türk milliyetçiliğine sarılır.

AKP, şovenizmi körükleyip HDP’yi safdışı bırakarak tek başına iktidar olmanın zeminini yaratmak için kan sürecini başlattı ve o yıllardır “barışı getireceğiz,” ‘’Kürtler bizim kardeşimiz’’ diyen AKP ‘’Kürtlere ölüm’’ü örgütleyerek barış sürecini öldürdü. Durum öyle gösteriyor ki en iyi ihtimalle seçim gününe kadar bu devam edecek. Sol şu ana kadar iyi bir sınav vermekle birlikte, ileride ‘’Kürt halkına sahip çıkmak’’ nedir? nasıl olur? kim ne yaptı? neler yapılması gerekir? tartışmalarının olması da mümkün gözüküyor.

Bu yazıyı bir durum değerlendirmesi yapmak için yazmamış olsam da, bunları söylemenin mecbur olduğunu düşünüyorum. Yazıyı yazmamdaki temel neden sokağa çıkan ‘’sivil Kürt avcılarına’’ birkaç şey söylemek istememdi. Solcuları, Alevileri, Kürtleri karşısına alan ve bugüne kadar devlete koltuk değnekliğinden başka bir şey yapmamış, devletin tetikçisi olan bir partinin ideolojisinin peşine takılanlara seslenmek istiyorum.

Önce biraz düşün!

Kendini faşist siyasetçilerin politikalarına malzeme eden ey Türk halkım! Önce biraz düşün!

Bugün halkın, devrimcilerin, ilericilerin basın açıklaması-yürüyüş yapma hakkı dahi elinden alınmaya çalışılıyorken, neredeyse her eylem gözaltı-tutuklama furyalarıyla sonuçlanıyorken sizin yaptığınızın bir açıklaması var mı, bir karşılığı olacak mı? Merak etmeyin sizi devlete şikayet edecek değiliz ama bilin bizim başımıza neler geliyor bu yaptıklarımızdan. Sizin de gelir! Gelmez demeyin, belki bu devlet yapmaz ama tarihe not düşülür, karşınıza gelir! Getiririz!

Mesela solcular olarak biz ‘’vatan millet sakarya’’ edebiyatına kanmıyoruz. Vatan Nazım’ın dediği gibi bizim için. Yani onların demediği gibi. Sizin peşine düştüğünüz vatan değil kardeşler, peşine düştüğünüz ırkçılık, peşine düştüğünüz faşizm. Bir hatırlatma yapalım:

Vatan çiftliklerinizse,

kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,

vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,

vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,

fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,

vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,

vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,

ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,

vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,

vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,

ben vatan hainiyim.

Vatan, işgal altındaki topraklarda önce işgale son vermektir. Eğer vatanseverim diyorsanız önce anti-emperyalist olmak zorundasınız. Bu konuda da solla yarışamayacağınıza göre bizi dinleyeceksiniz. Ülke toprakları Amerikan üsleriyle dolu ise, ABD’nin haberi ve izni olmadan hiçbir şey yapamaz hale gelinmişse dü-şü-ne-cek-si-niz! Beyninize vura vura öğretiriz gerekirse. Vatan sevmek halkı sevmektir bir açıdan. Kimse toprak parçası için ölmüyor. Toprağı vatan yapan üzerinde yaşayan insanlardır. Oysa siz o insanları alevi, Kürt, solcu, Ermeni diyerek dışlıyor, saldırıyor, katlediyorsunuz. Bunun için devletten büyüklerin bir iki cümlesi yetiyor.

 Kendimizi savunmaya hakkımız var!

 Bir devrimci, barikatlar kurup ateş yaktığında ve saldırılara karşı direndiğinde -kamu düzenini bozmaktan, polise mukavemetten, anayasayı ihlal ve anayasal düzeni yıkmaktan, örgüt üyeliğinden-propagandasından, darbe yapmaktan vs.- davalarla karşılaşıyor. Kimse buna ‘’kendini savunmak’’ demiyor. Dahası bu süreç (dava süreci) şafak vakti operasyonuyla evi basılıp işkenceyle gözaltına alınarak başlatılıyor.

Peki HDP bürolarını yakıp yıkanlar, işyerlerine esnaflara saldıranlar, insanların can güvenliğini tehdit eden silahlı-silahsız ‘’vatandaşlar’’ yargılanacak mı? Alevilerin, Kürtlerin yaşadığı mahalleleri Madımak‘a çevirmek için harekete geçirilmiş, kitle yargılanacak mı? Evleri sabahın köründe tehditler-küfürler eşliğinde özel harekat tarafından basılıp emniyete götürülüp ”kötü muamele-kaba kuvvetle” karşılaşacaklar mı? Tabii ki hayır. Neden çünkü faşist zihniyet bu ülkede egemen zihniyettir. Bu ülkede ne çektiyse aleviler, solcular, Kürtler çekti. Hala daha onlara saldırılıyor. Geçmişten ders çıkarmamak olarak görülmeli bu durum. Devlet, onun yanında dövüşen, onun politikalarıyla şiddeti uygulayanlara ceza vermeyerek bu kitle tabanına güvence vermektedir. Yukarıdan aşağıya, devlet içinden sivil halka doğru verilen bu güveni en yakın Gezi sürecinde gördük.

Türk halkı çocuklarına sokak ortasında işkence yapanların cezasız kaldığını görmedi mi? Gördü. Öldürülen Gezi şehitlerinin katilleri bulundu ve yargılandı mı? Hayır. Emri verenler soruşturmaya dahi tabi tutulmadı değil mi? Bu düzen size ne verdi ki şimdi düne kadar kardeşim dediğin Kürtlere ”ölüm” sloganı atıyorsun? Hedefe neden Kürtleri koyuyorsun? Demirtaş’ın dediği gibi daha cebinde dolmuş paran yokken gidip milyon dolarlarla oynayanlara hizmet ediyorsun. Şehit diye ortada geziyorsun seni sokağa salanların çocukları gemiciklerle geziyor, bedelli ‘’vatanseverlik’’ yapıyorlar.

Türk milliyetçisi faşistler size sesleniyoruz!

Unutmayın! Adalet bir gün herkese lazım olacak. Hatırlayın; dün milletin anasını ağlatan Kemalist darbeciler bugün adalet adalet diyerek ortada geziyorlardı (balyoz vs.). Gerçi sonra dötünü AKP’ye veren çok oldu ama AKP onları içeri tıkarak orduyu hizaya getirdi mi getirdi. Orduda kadrolaştı, orduyu -kendinden olmayan unsurlardan- temizledi.

Ülkücü-Alperenci-Osmanlı ocaklı-İşçi Partili faşistlere sesleniyoruz!

Sizin tarihiniz kan-katliam tarihidir. Size de adalet lazım olacaktır. Provokasyondan vazgeçin, halkı galeyana getirmekten vazgeçin! İşlediğiniz suçlar karşılıksız kalır zannetmeyin. Halk gücünü devletten değil kendi birliğinden alıyor. Halk birlikleriyle karşılaşırsınız. Halk birlikleri çoğalıyorlar. Bugün özsavunma olan direnişin adı yarın savaşa dönüşür adı özsaldırı olur o zaman yandım allah deme hakkınız kalmaz.

Bir kere olsun Yaşasın Halkların Kardeşliği deyin ulan. Rahatlayacaksınız bak, içinizde bir yerlere kaçmış insanı bulun ve serbest bırakın. O hayvanı da öldürün. Kimse size katil demez o zaman.

Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet 
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
 

 KAHROLSUN EMPERYALİZM VE FAŞİZM

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ

BÎJİ BRATİYA GELAN yazisonuikonuYorum yok

Ekleyin