İnanmak!

|

Zafer Cömert, Abdocan’ın davasından tanıklıklarını aktarıyor. “Cömert Ailesi olarak adaletsizliğe karşı mücadele etmeye kararlıyız, peki ya siz?”

[Tweet "Gezi eylemlerinde ailemizin gülen yüzünü kaybettik. Hesabını soracağız."]

[Tweet “@Abdocan_Comert: Gezi eylemlerinde ailemizin gülen yüzünü kaybettik. Hesabını soracağız.”]

İnanmak bir mücadelenin olmazsa olmazlarından biridir.

2 Şubat günü gece yarısı 19 saat sürecek yolculuğumuza çıkmadan önce aile olarak toplanıp ne yapacağımız konusunda konuştuk. Benim için önemli olan konuşmalardan ziyade aile fertlerimizin gözlerindeki kararlılıktı.

Bu bozuk düzende adaletin olup olmaması değildi mesele. Bizim tutumumuzun, hareketlerimizin ne kadar kararlı olduğunu, hesap sorma ve bu işin peşini bırakmama konusunda neler yapabileceğimizi karşı tarafın görmesi gerekiyordu.

Gezi eylemlerinde ailemizin gülen yüzünü kaybeden bizlerin şaka, espri, mizah yapacak durumu yoktur. Tek bir hedef vardır: kararlılığımızı göstermek.

Duruşma salonuna ilk girişte onlarca polisin üzerime çullandığı esnada öfkeli birinin neler yapabileceğini ilk o salon önündeki polisler gördü. Tartaklamaya çalışmalarına rağmen öfkenin yükselttiği adrenalin seviyesiyle o kadar polis hiçbir şey yapamadı,  geri çekilmek zorunda kaldılar.

Özel seçilmiş, taraflı heyet

Salona giriş problemi çözüldükten sonra duruşma görülmeye başlanınca eylemlerimiz devam etti. İki duruşmadır girişlerde ve salonda tarafsız olmadığını belli eden, zaten özel seçilmiş bir heyet olduğu aşikâr olan heyetin tutumunu protesto amaçlı bir dakika boyunca oturma organlarımız heyete dönük bir şekilde durduk. Heyetin şaşkınlığını göremiyorduk fakat duruşmaya devam etmeye çalışan heyet başkanının sesinin nasıl gidip geldiğini gayet iyi duyuyorduk.

Tabii ki böyle eylemlerle başlayan duruşmada başka eylemlerin olmaması düşünülemezdi. Mahkeme heyeti sık sık alkışlar, ıslıklar ve kardeşim Meryem’in zılgıtlarıyla protesto edildi. Mahkemede Segbis sistemiyle kayıt yapılmasına rağmen salon içinde telefonla görüntü alanları veya sosyal medyadan olanları duyurmaya çalışanları sindirmek ve fişlemek için ikinci bir kamera daha vardı.

Adaletsizlik kamerada!

Kameranın kapatılması talebimiz reddedilince kız kardeşim Meryem ayağa kalktı. Canımız Abdocanımızın fotoğrafını eline alıp kameranın karşısına dikildi, kayıt yapmasını engelledi. Bir süre ses çıkarmayan heyet daha sonra kardeşime müdahale edilmesi için içerideki polislere talimat verince tüm aile ayağa fırladık, ama en önde annem gidip Meryem’e siper oldu. Ben de onlara katıldım.

Gelen polisler tereddüde düştü, müdahale edemedi. Akabinde mahkeme başkanı kararlılığımız karşısında geri adım atarak katilin avukatlarının arkasına sığındı ve kamerayı sanık avukatlarının arkasına aldırdı.

Davadan tanıklıklarımız devam edecek. Biz Cömert Ailesi olarak bu adaletsizlik silsilesine karşı mücadele etmeye kararlıyız, peki ya siz? yazisonuikonu

@Abdocan_Comert

Bu işte bir yalnızlık var!Yorum yok

Ekleyin