İlhan… İlhan…

|

Muzaffer Erdost kardeşi için bir bardak su ister. Bir bardak su. Hücresinden kardeşinin hücresine seslenir: “İlhan! İlhan!” Bir daha yineler, İlhan ses vermez. “Ölmüş bu,” derler, battaniye ile sürüye sürüye götürürler.

Ilhan_Ilhan31 Ekim 1980’de gözaltına alınan Sol Yayınları ve Onur Yayınları’nın sahipleri İlhan Erdost ile ağabeyi Muzaffer Erdost, Ankara emniyetindeki sorgularının ardından 7 Kasım’da Mamak Askeri Cezaevi’ne doğru yola çıkarılırlar.

Araç komutanı olan astsubay aracı durdurur, sigarasını yakar.

Tekmelerin, sopaların, copların, yumrukların altında birbirlerine yaslanmış iki kardeş düştükçe kaldırılarak, hazırola geçirilerek dakikalarca dövülür. Yerden kalkamayacak hale gelen İlhan Erdost’un başına tekmeyle vurmayla devam ederler.

Mamak’a geldiklerinde kanlar içindeki kardeşleri hücreye atarlar. “Midem bulanıyor, kusacağım!” diye bağırır İlhan Erdost. Muzaffer Erdost kardeşi için bir bardak su ister.

Bir bardak su.

Hücresinden kardeşinin hücresine seslenir: “İlhan, ilhan!” Bir daha yineler, İlhan ses vermez. “Ölmüş bu,” derler, battaniye ile sürüye sürüye götürürler.

İlhan Erdost’un geride bıraktığı büyük kızı Türküler iki buçuk yaşındadır, küçüğü Alaz altı aylık. Karısı Gül Erdost kocasının ardından “Evimiz seni sevenlerle dolu, ben kimsesiz,” deyiverir sadece.

Cemal Süreya

bir bardak su içsem şimdi

yaralarımdan dökülür

gün ki yıkımlar günüdür

boştur ne söylesem şimdi

diyecektir.

Muzaffer Erdost, ismine kardeşinin ismini ekler, Muzaffer İlhan Erdost olarak yaşar. Kitabevine kardeşine son seslenişi olan İlhan ilhan adını verir. Kardeşinin ardından şu ağıdı yakar:

Göğ göğü tutmuşa benzer

Yanmış tutuşmuşa kardaş

Kanadı duymuşa benzer

Uçar bir al kuşa kardaş

 

Göğneğimiz mintanımız

Uğruya düşmüş canımız

Candan akar kanlarımız

Benzer vurulmuşa kardaş

 

Süzülmüş can solmuş yüzün

Durgun sulardan durusun

Yanın düşmüş yorgun musun

Gel yaslan kardaşa kardaş

 

Yürür müyüm durur muyum

Çürür müyüm kurur muyum

Sensiz kendim bilir miyim

Döndüm ben bir düşe kardaş

 

Ocağımız engin yanar

Acı yanar ağu yanar

Ölmez ölümün uğuldar

Dağa kardaş taşa kardaş

 

Sen bir özgürlük gülüsün

Anadolu türküsüsün

Al bir atsın süzülürsün

Dağlara taşlara kardaşYorum yok

Ekleyin