78. Gün: Hurşit Külter nerede?

Erhan Acar |

Katlettiyseniz katlettik deyin. Tutukladık ya da göz altında deyin. Yapmadığınız bir şey değil.

Hursit_Kulter

Kadınlı erkekli yiğitleri gibi, sınırları olmayan bir coğrafya. Bir halk ki, sadece sınırlarını yok edenlere değil, ağasından burjuvasına, selefisinden faşistine, kanını emenlere dünyayı dar etmiş. Tepesine yalnızca bomba değil, yok sayılma, susturma, asimilasyon yağmış.

Hurşit Külter bu coğrafyanın insanlarından sadece birisi.

Haziran seçimlerinden sonra devletin neredeyse soykırım harekatına giriştiği Şırnak’ta 78 gündür kayıp. Devlet şehri tankıyla topuyla bombalarken, bir çok insan göç etti ya da zorla göç ettirildi.

Hurşit Külter şehirde kalmayı tercih etti. DBP il yöneticisi olmasının yanı sıra, cenazesi akrep denilen zırhlı araca bir iple bağlanarak, PÖH denilen kolluk kuvvetleri tarafından sürüklenen Hacı Birlik’in arkadaşıydı.

En son 27 Mayıs günü sabah, telefonla ailesine mesaj atarak etrafının sarıldığını belirtti ve ailesinden helallik istedi. Çok geçmeden, bölgede sözde operasyonlara katılan kolluk kuvvetleri bazı sosyal medya hesaplarında, Hurşit Külter ile ilgili paylaşımlar yaptı. Fakat şu anda akıbeti bilinmiyor.

Hurşit Külter’in ailesi ondan haber alabilmek için bir çok girişimde bulundu. Valilikten, emniyet müdürlüğüne, hastanelere ve morglara kadar aramadık yer bırakmadılar. Tüm bunlara rağmen devletin resmi kaynakları, ellerinde böyle bir gözaltı kaydının olmadığını iddia ediyor.

Hurşit Külter’in bulunması ile ilgili ailesinin yanı sıra birçok demokratik kitle örgütü ve siyasi parti girişimlerde bulunmaya çalışıyor. Sosyal medya hesaplarında #HurşitKülterNerede adlı etiket ile kamuoyu toplanmaya çalışılıyor. En son olarak, 1995 yılında, gözaltında kaybedilen yakınlarını ve faili meçhul (meşhur) siyasi cinayetlerde katledilenlerin sorumlularını bulmak amacıyla kurulan Cumartesi Anneleri de, “Hurşit Külter nerede” çağrısına ses verin diyerek, Hurşit Külter’in akıbetinin açıklanmasını istediler.

Resmen ve resmi olarak şaka gibi! Temel haklar ve özgürlükler, insan hakları, yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı vd. teranelerini geçtim. Katlettiyseniz katlettik deyin. Tutukladık ya da göz altında deyin. Yapmadığınız bir şey değil ki. Zaten Hasan Ocak’tan, Cemil Kırbayır’dan, Fehmi Tosun’dan ve adını sayamayacağım onca güzel insandan biliyoruz  kanlı tarihinizi. Bir aile gelecek devlete, çocuğunun akıbetini soracak, devlet bilmiyoruz diyecek. Pardon kim bilecek acaba? Ben mi? 70 milyonu fişle, hepsini bir şekilde kayıt altına al ve hiçbir şey bilme. Olacak şey mi bu? 78 gündür bir insanı vermeyen ya da akıbetini bilmeyen devlet, sosyal medya hesabından Reis-i Cumhura hakaret etti diye 37 saniyede adam bulup, tutukluyor.

Hurşit Külter’in ailesinin ve Cumartesi Annelerinin çağrısına kulak vermek, tüm bu zorbalığa, insafsızlığa, katliamlara sessiz kalmamak gerekiyor. Çünkü Kemal Pir’in dediği gibi “Susmak, sessiz kalmak doğru değil. Onlar vurdukça slogan atmak, haykırmak gerekir. Çünkü faşizm sesten ve ışıktan korkar.

#HurşitKülterNerede?

Hurşit Külter şahsında tüm gözaltında kayıpların akıbeti açıklansın.Yorum yok

Ekleyin