HDP mitinginde patlayan bombalar AKP provokasyonudur

|

Amed’de HDP mitinginde yüzbinlerce insanın olduğu alana bombalı saldırı yapıldı. Sonrasında da yaralılar taşınırkan gaz bombaları ve TOMA’larla halka saldırıldı.
Saldırıyla ilgili Amed Halkın Hukuk Bürosu’nun yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz.

amed hdpHükümet, seçim çalışmalarına bombayla, silahla, kanla devam ediyor. Faşizm saldırıyor. Saldırarak, kan dökerek iktidarda kalmaya çalışıyor.

Bugün de Amed’de HDP mitinginde yüzbinlerce insanın olduğu alana bombalı saldırı yapıldı. Sonrasında da yaralılar taşınırkan gaz bombaları ve TOMA’larla halka saldırıldı.

Saldırıyla ilgili Amed Halkın Hukuk Bürosu’nun yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz.

HDP’nin Diyarbakır – Amed mitinginde patlayan bombalar AKP provokasyonudur. Sorumlu AKP’dir.

HDP’nin 05.6.2015 günü Diyarbakır’da – Amed’de yapacağı miting provokasyonla iptal ettirildi. İlk anda yapılan açıklamalar trafo patlaması şeklinde idi. Ancak saat 19.15 itibarıyla tanıklar iki ayrı patlama olduğunu, birinin çöp kutusunda, diğerinin trafo merkezinin yanında olduğunu söylüyorlar.

Bu tanıklıklar AKP provokasyonu olduğunu anlamamız için yeterlidir. Henüz ölü olmadığı açıklanmış, yaralı sayısının ise onlarca olduğu söylenmektedir.

Bu patlamaların sorumlusu AKP’dir. Seçimlerde eskisi gibi oy alamayacağını, hatta tek başına iktidar olamayacağını gören AKP’nin seçimleri iptal ettirmek için provokasyonlar yapacağı herkesin bildiği ve beklediği şeydi. Suriye’ye saldıracakları söylendi. Saldıramadılar. Ama mitinglerde faşist yüzlerini açıkça gösterdiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP genel başkanı gibi seçim meydanlarında indi. Düzenin yasalarına göre tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı AKP için oy istiyor. Düzenin hali budur. Kendi yasalarına bile uymuyorlar. İstiyorlar ki yasalara sadece halk uysun. Bir yandan halkı oy kullanmaya çağırıyorlar ama öte yandan herkes AKP’nin seçim hileleri yapacağından emin. Bu nasıl seçim, bu nasıl demokrasi böyle? Hani sandık halkın iradesini yansıtırdı? Anlaşılıyor ki artık seçim sandıkları seçim hilelerini en iyi yapanın kim olduğunu gösteriyor. Düzen seçimleri halka çare olarak gösterirken devrimciler seçimlerin çare olmadığını söylediler. Şimdi bizzat düzen seçimlerin çare olmadığını gösteriyor. Halk kime oy verirse versin sonuç sayımı yapanın tercihine göre değişiyor. Aynen Stakin‘in dediği gibi burjuva seçimlerinde önemli olan halkın kime oy verdiği değil, kimin oyları saydığıdır.
AKP’nin saldırmadığı kesim kalmamıştır. Bütün bir halka, inançlara, kültürlere saldırıyorlar. Öte yandan kendileri lüks içinde yüzüyorlar. Yüzlerce okul yapımında kullanılabilecek makam otoları masraflarına çerez diyorlar.
Bu kadar halka düşman olan AKP’nin iktidarını kaybetmemek için yapmayacağı şeyin olmadığı herkesin malumudur. Provokasyonlar, seçim hileleri… Ağrı‘da provokasyon yaptılar. HDP mitinglerine linç saldırıları örgütlediler. Bu linç saldırıları “vatandaş hassasiyeti” değildir. AKP’nin bizzat örgütlediği saldırılardır. Son olarak Erzurum‘da HDP mitingine yapılan linç saldırısı AKP’nin açık yüzüyle yaptığı linç saldırısıdır. Polis linç güruhuna müdahale bile etmemiştir. Bir HDP’li polisin önünde linç edilmeye çalışılmıştır. Polis izlemekle yetinmiştir.
Biz bu linççileri iyi tanırız. Vatandaş hassasiyeti diye bir şey yoktur. Vatandaş hassassa polis neden müdahale etmedi, linci seyretti? Bir HDP’li polisin önünde minibüsünde canlı canlı yakıldı.
Son olarak bugün yapılan bombalı saldırıyla HDP mitingi iptal ettirilmiştir. AKP memurları, öğrencileri, Suriyelileri, göçmenleri mitinglere taşıdığı halde boş alanlara miting yapmıştır. Açık ki bugünkü HDP mitingi görkemli ve kalabalık geçecekti. Hazmedemedikleri budur.
Faşizmin karakteristik özelliği kendinden olmayan herkese düşman olmasıdır. Düzene yerleşmeye çalışan, düzende kendine yer edinmeye çalışan HDP’ye bile katlanamamaktadır.
Trafo patlaması yalandır. AKP provokasyon yapmıştır. Patlayan iki ayrı bombayı atan AKP’dir. Nitekim patlamadan hemen sonra polis halka saldırmıştır. Neden? Neden halka saldırılmıştır?
AKP’nin provokasyon saldırısına uğrayan HDP’ye ve Kürt halkımıza geçmiş olsun diliyoruz.

05.6.2015
Muradiye Mah. Gürsel Caddesi
Kaynarca Apt. No: 51/5
BAĞLAR / DİYARBAKIR
Tel : 0.412.235 99 49

Amed Halkın Hukuk Bürosu

Bu halk nasıl intikam istemesin?Yorum yok

Ekleyin