Halk Haziranlaştıkça kurtulacak esaretinden…

Gürbüz Deniz |

Sol Muhalefet sekterlikten arınıp, birleşebilmenin halk ile bütünleşmenin, Haziranlaşmanın yolunu ivedi şekilde bulmalıdır.

haziranYavuz Alevileri, Kazım Karabekir Kürtleri, Kenan Evren devrimcileri, RTE tüm halkı, insanlığı ve geleceği katletti. Sermaye devletinin ve emperyalizmin iyi bir hizmetkarı olduğunu kanıtladı.

Önümüzdeki dönem seçim var ve dejavu olacağız.

Aziz Nesin ülkeye binlerce siyasetçiden fazla emek verdi… Halk yine “Zübük”gilleri1 seçip durdu, yüzdelerle ifade edilemez bir “aptallıkla”… Bile isteye çocukların canını yakmaya devam ediyorlar ve bunu göre göre oy veriyorlar düzen partilerine. Sanal alemde aşağılık yorumlar ve paylaşımlarla savaşta, göçte, alanlarda, işte, parkta ve nerede olursa olsun ölenlerle dalga geçiyorlar.

İşçiler üretirken, sermayeye aittir ve onun bir parçasıdırlar. Bir sınıf olarak, sermayeye karşı durduklarında ise, özgürlüğe adım atarlar. Eğer sınıfı bilinçlendirip örgütleyemezsek yukarıda bahsettiğim örnekler artarak devam edecektir.

Bir kadını gündüz hayat kadını diye taşlayıp geceleri koynuna girmeye çalışanların ahlak bekçiliği yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Bunun için daha fazla yozlaşmaya ve çürümeye maruz kalmadan bir an önce sınıf bilincine kavuşabilmeli kitleler. Sen, ben, biz bunun için süreci hızlandıracak adımlar atmalıyız..

Sol Muhalefet sekterlikten arınıp, birleşebilmenin halk ile bütünleşmenin, Haziranlaşmanın yolunu ivedi şekilde bulmalıdır.

Ücretli köleler olarak, her gün ölüyoruz, neden? kaçAkSARAY’da bir diktatör rahat etsin diye mi? Daha fazla sömürüye, zulme maruz kalalım diye mi?

Bizi bu düzenden kurtaracak, sosyalizmi inşa edeceklere de sorularım. Üstümüze düşeni ne az, ne fazla yapmalıyız… En azından sokakta eylemliklerde, alanlarda birlik olursak eğer bir çok başarı ve hak alma gelecektir…

Emekçilere, yaşamda umudu olanlara çağrımdır, gelin haziranlaşalım…2

İsyan,

Devrim,

Özgürlük

Şiarı ile hayatı güzelleştirelim…yazisonuikonu

  1. Zübük/Kağnı Gölgesindeki İt, Aziz Nesin’in 1961’de basılan romanıdır. 1980 yılında sinemaya da uyarlanmıştır. İlk kez Aziz Nesin tarafından kullanılan bir kelime olan Zübük, zamanla politikacıları ifade eden bir kelime haline gelmiştir.
  2. Haziranlaşmak deyimiyle, Birleşik Haziran Hareketi’ni değil, Gezi’de olduğu gibi bir halk ayaklanmasını kast ediyorum.


Yorum yok

Ekleyin