Grup Yorum üyesi: “Ben Rojava’yı devrim olarak nitelendirmiyorum.”

|

Sosyal medyadaki linç kampanyası sürerken Grup Yorum Kobanê ve Rojava hakkında ne dedi, kendilerinden duyalım.

Grup_Yorum-Banner

7 Mart 2015 günü Tekirdağ’da BKM Grup Yorum söyleşisinde bir Grup Yorum üyesinin bir soruya verdiği cevabın videosu yayımlandıktan sonra sosyal medyada ufak çaplı bir linç kampanyasına start verildi. #GrupYorumBoykot diye bir tag bile açıldı.

Halkların sesi Grup Yorum’un  linç edilemeyeceğini biliyoruz. Yine de tarihe kayıt düşülmesi için bu söyleşinin ilgili bölümünün transkripsiyonunu yayımlıyoruz. Çünkü yalnızca “Gerçekler devrimcidir.” yazisonuikonu

@gezite

Grup Yorum söyleşisinde Kobanê sorusu

Bir dinleyici: Geçtiğimiz iki yıl içinde iki devrim yaşadık. Biri Rojava Devrimi, üç ay önce de özgürleşen bir Kobanê Devrimi vardı. Grup Yorum olarak Kobanê Devrimi’ne ya da Rojava Devrimi’ne bir desteğinizi görmedik. Bir desteğiniz oldu mu, olduysa neden görmedik? Ve yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kobanê’de mücadele veren tüm YPJ’li kadınlara selam olsun. [Alkışlar]

Muhtemelen videoyu çekenler: [Anlaşılmayan konuşma] … Dur bakalım ne diyecek?

Bir Grup Yorum üyesi : Evet, iyi hatırlattı arkadaşımız. Yarın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bütün dünyadaki, bütün dünyadaki ezilen, sömürülen emekçi kadınlarımızın ve mücadele eden emekçi kadınlarımızın ve bu uğurda yitirdiğimiz kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Tabii ki bu salondaki kadınlarımızın da Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Ortadoğu’da yıllardır süren bir katliam var. Kimi zaman Irak, Afganistan, Lübnan, Suriye… Grup Yorum, kurulduğu günden beri Ortadoğu’da emperyalizm tarafından yapılan katliamlara karşı her zaman duyarlı oldu. Türküler besteledik, canlı kalkan olduk. Geçen hafta Beyrut’taydık. Bir arkadaşımız 68 gün boyunca Irak’ta Amerika’nın saldırılarına karşı canlı kalkan oldu. Geçtiğimiz yaz İdil Kültür Merkezi çalışanı, bizim öğrencimiz müzisyen arkadaşımız Filistin’e canlı kalkan olmak için gitti.

[kutu]Grup Yorum: “Çetelerin saldırıları başladığı andan itibaren ilk gündemimiz Kobanê’deki katliam oldu. Devrim olarak nitelendirmiyoruz… Orada katledilen Kürt halkıdır. Katliamı emperyalizm yapıyor. Buna karşı savaşmak gerekir.”[/kutu]Kobanê’de çetelerin saldırısı başladığı andan itibaren tüm yaptığımız konserlerde Kürt halkımızın yaşadığı katliamlara karşı yaptığımız konuşmalarda birinci gündemimiz zaten Kobanê’deki katliam oldu. “Devrim” dersiniz, biz öyle düşünmüyoruz. Ben, kişisel olarak ben, Marksist-Leninist bakış açısına sahip bir devrimci olarak devrim olarak nitelendirmiyorum. Grup Yorum’un da zaten böyle ele alması gerekmez. Orada yaşanan açık bir katliam vardır.

Bu katliam karşısında katledilenler kimdir? Kobanê’de katledilenler, Rojava bölgesinde katledilenler orada yaşayan Kürt halkıdır. Veya Irak’ta katledilen Türkmenlerdir, Suriye’de katledilen Araplardır. Önemli olan şunu görebilmek: Katliamı yapan kim? Hangi biçimde katlediyor ve bunu nasıl çözeceğiz? Katliamı yapan emperyalizm. Nasıl yapıyor, bölgedeki işbirlikçi hükümetlerle. Buna karşı ne yapmak gerekir, illa ki savaşmak gerekir, mücadele etmek gerekir.  [Alkışlar]

Suriye’de çok büyük bir saldırı başladı, iki seneyi de aştı. Buna en güzel cevabı da Suriye’de yaşayan halklar verdi zaten, emperyalizmi barındırmadı orada. İşbirlikçi hükümetler de, gerek işte Türkiye olsun gerek Arap Yarımadası’nda bulunan Katar gibi diğer ülkeler olsun, onlar eliyle, onların işbirlikçiliği ile de bu katliamları gerçekleştiremez. Buna her zaman dikkat çekmeye çalıştık. Ama dediğim gibi, Grup Yorum bir müzik grubudur, bunun üzerine uzun uzun siyasi tezler yazacak değiliz. Dayanışmamızı oradaki halklarla beraber türküler söyleyerek gerçekleştiriyoruz diye cevap vereyim. Umarım yeterli olmuştur.

Devrim Nedir ve Onu Neden Çok Severiz?

[Tweet “Grup Yorum boykot edilemez çünkü #GrupYorumHalktırSusturulamaz”]

 Yorum yok

Ekleyin