Grup Yorum geceyi çatlattığında

Hatice Eroğlu Akdoğan |

Bakırköy bir kez daha türkülerle aydınlandı, akşamın karanlığı halay zincirleriyle yarılıp delindi. Bu onur hem Grup Yorum, hem de Yorum’u dinlemeye gelenlerin.

Bakırköy Grup Yorum Konseri 2015

Bu bir konser değil ki! Ya da salt ve sade bir konser davası da değil! Bildiğiniz gibi bu bir Grup Yorum, yani halk davası. Konser, bu davanın sadece sürecinin bir parçası…  Bir davaya inanıyorsunuz, bir davayı sürdürüyor, geliştiriyor ve çoğaltıyorsunuz… Karşınızda sizin varlık hakkınızı yok etmeye çalışan bir zulüm düzeni ve bu düzenin zalimleri var.

Ee kolay değil, yolculuk yeni başlıyor. Bir davayı omuzlamışsınız. Bu ağırlığın haddi hesabı olmadığını, yakından da biliyoruz.  Bir ağırlığın altında eziliyorken, bir başka ağırlık binmiş sırtınıza. Birini anlatırken diğerini eksik bıraktığımızı, birini halletmeye çalışırken yenilerinin devreye girdiğini görürüz. Böyle bir ülkede yaşamanın ağırlığını bilince çıkarmayan yok gibidir. Onun için de halktan yana sanat yapanların yükü çok ağırdır.

Çaresizlikten boynu bükük insanların bakışlarını şarkılara çekip, o gözlere umut ekmek dünyanın en zor şeyi olsa gerek. Baskıların, yasaklamaların had safhaya ulaştığı, dün yanlış olan şeylerin bugün doğruya yorumlanıp ortalığın toz dumana çevrildiği bir ortamda kurtuluşa giden yola şarkı ve türkülerin ışığını düşürmek hiç mi hiç kolay değildir. Çünkü zalimin eli de hiç boş durmaz. Kapıları devirir yetmez; sazları parçalar, o tellere dokunan parmakları kırar; türkü söyleyen dilleri hücrelere tıkar. Zalimin sorunu sanatı kavgaya katan birkaç kişi de değildir. Onun asıl derdi türkülerin samimiyetine ve gücüne inanarak onların peşinden koşan koca bir halkın ta kendisidir.

Onun için bazen konser sadece bir konser değildir. Yani Grup Yorum konserleri,  konserden öte bir şeydir. Yoksa hangi ya da kaç grup tutunur 30 yıllık tarihe… Yok mudur arkadaşıyla beş paralık sorunlar için tartışıp sona ulaşan gruplar? Hem de o kadar çoktur ki… İşte Grup Yorum farkı buradadır. Grup Yorum bir grup olmaktan öte bir davanın; bağımsız, özgür, sömürüsüz bir dünya ve eşit kardeşlik inancının, bunun için sürdürülen direnişin grubudur ve bu nedenle halktır.

Yine çünkü halkın içinde az ya da çok, çoğunluk veya azınlık nasıl hesaplarsanız hesaplayın bu davayı halk adına, mücadeleyi halk adına sürdüren birileri her zaman vardır ve Grup Yorum bu davanın sanat cephesinde -olağanüstü koşullara rağmen- her daim en önünde yer almıştır… Grup Yorum varsa ve sahnedeyse halk direniyor demektir. Grup Yorum etrafında yüzbinler kenetleniyorsa güzel günlere inananlar çoğalıyor ve umut hâlâ sıcaklığını koruyor demektir.

Grup Yorum Halktır… Halkın davası –ki bu davanın içeriği milyonlarca insanın yaşadıklarının bileşkesidir-  geceyi çatlatmak için bir gecenin hemen yanı başında yoluna devam etmeye direnerek hazırlandı.

Bakırköy’deki 30.yıl konserinin ayrıntısına gelmiyorum bile. Her katılımcı konseri neredeyse sosyal medyada naklen yayınladı diyebilirim. Sadece İstanbul’da olup da gelmeyenler bence çok şey kaybetti. Yediden yetmişe binlerce insanla kol kola zincir oluşturup halaya durmanın duygusu tarifsizdi.  Tarifsizdir yüzbinlerle aynı şarkıların, marşların tınısında birleşmek…

Grup Yorum halk, halk Grup Yorum… Birlikte olunca ve direnince yoksul çocukların düşlerini kana bulayan geceler, o ekmeğimizi çalan geceler, işçilere mezar olan o kara geceler elbette çatlar.  Direnci elden düşürmedikçe çok değil yarın 50. yılında da halk Grup Yorum, Grup Yorum halk olarak alanlarda aynı onurla yerini alacak.

Bakırköy bir kez daha türkülerle aydınlandı, akşamın karanlığı halay zincirleriyle yarılıp delindi. Bu onur hem Grup Yorum’un, hem de Yorum’u dinlemeye gelenlerin. yazisonuikonu

Grup Yorum’un sırrıYorum yok

Ekleyin