Gezite’de sizi nasıl bir okuma deneyimi bekliyor?

|

Editoryal • Gezite’ye hoş geldin dedik. Peki nedir Gezite? Kimin gazetesidir? Kimler yazabilir? Orada sizi nasıl bir okuma deneyimi bekliyor. İlk Gezite Pazar‘ın Editoryal yazısını bu konuya ayırdık. Diyoruz ki: Gezite, yazarları = okurları olan bir haber-yorum ve başka pek çok şey gazetesi. Öyleyse buyrun kağıda, kaleme ve klavyeye, yazın Gezite’ye, okuyun Gezite’yi.

gezite_yeni_banner

Tarık Tolunay’ın Gezite için çizdiği görsellerden biri

Eylül ayının ilk günlerinde Gezite’ye hoş geldin dedik. Bir yıl önce o günlerde egemenler “Eylül Sendromu” ile hop oturup hop kalkıyordu.

Bu yıl biraz farklı. Önce egemen bloğun kanatlarının birbirine çektiği operasyonların, sonra seçim sandıklarının bizde yarattığı yersiz umut, yerini yersiz bir umutsuzluğa bıraktı belki. Ama bu bungunluğun geçici olduğunu biz 30 Mayıs 2013’ten biliriz. “Derya dediğin uyur uyur uyanır” ve uyandığı zaman egemen köşkünde, konağında ve dahi başkanlık sarayında zangırdar.

Ve biz deryanın uyanacağını ve aslında hiçbir vakit uyumadığını bilenler olarak “Yazılsın, çizilsin, okunsun bağzı şeyler!” diyerekten Gezite’nin kapısını açtık.

Peki, nedir Gezite?

Bir haber-yorum gazetesi

Adı üstünde1 Gezite bir çevrimiçi gazete. Ama 5N1K anlamında “pür haber” kovalama ve yakalama iddiası yok. Gezite’ye dahil olan yazarlar kolektifi ülkede ve dünyada gerçekleşen olayları kendi yorum prizmalarından geçirip bizimle paylaşıyorlar.

Malum, gazeteler yalnızca haber içermiyor. Bir gazetede haberin yanı sıra köşe yazıları, kültür-sanat, spor, bilim-teknik gibi sayfalar ve başka şeyler olabiliyor. Gezite bunları ve daha fazlasını içermeyi hedefliyor.

Daha fazlası?

Gazeteler ilk çıktıkları zamanlarda bugünkünden çok daha zengindiler. Doğru, daha az fotoğraf barındırıyorlardı, ama özellikle sanat anlamında kat be kat zengindiler. Şiirden öyküye, resimden tefrika romana birçok sanat türü gazetelerde kendine yer buluyor, hatta asıl olarak gazeteleri kendine mekân tutuyordu.

İnternette çeşitli sanat dallarının paylaşıldığı birçok mecra olmasına rağmen Gezite, sanatın mümkün olan her dalından ürünleri bir gazete mantığıyla kendisinde barındırmayı planlıyor. Üst taraftaki menüden ve ana sayfadaki Sanat-Üretim kutusundan alt kategorileriyle birlikte ulaşabileceğiniz Sanat kategorisi, şimdilik Edebiyat ürünleri (şiir, kısa hikâye, deneme, mizah vd.) ile fotoğraf, karikatür gibi dallarda üretilmiş görsel sanat ürünlerini içeriyor. Bunlar müzik, video gibi başka dallarla zenginleşecek.

Sanattan farklı olarak –yine menüden ulaşabileceğiniz– Kültür kategorimiz (ayrıca ana sayfadan Kültür&Eleştiri panelinden ulaşılabilir) ise kültür ve sanatın çeşitli alanlarına dair eleştiri, değerlendirme, tanıtım yazılarını içeriyor. Sinema ve tiyatro yazıları, kitap tanıtımları ve genel olarak sanatı, edebiyatı ve kültürü tartışan yazılarımız giderek çoğalacak.

Bir de elbette köşe yazısı adı altında toplayabileceğimiz yazılarımız var. Gezite’nin önemli bir kısmını oluşturan bu külliyatın politika ve dünya haberlerine yoğunlaşması şaşırtıcı olmasa gerek. Elbette politika diyorsak bunun içinde en çok da direniş ve emek var.

Yazarları, okurları olan bir gazete

Gezite, yine adı üstünde, Gezi’ye katılanların gazetesi. Faşizme, emperyalizme, kapitalizme, cinsiyet baskısına övgü; bir halka, inanca, ilerici bir düşünceye sövgü içermediği sürece kendini Gezi-Lice-Gülsuyu isyanlarının ve direnişlerinin bileşeni olarak hisseden herkesin yazabileceği bir mecra.

Yani yazar kümemiz kapalı değil sonuna kadar açık bir küme. Bir özerk bloglar derlemesi olmadığı için her yazı, editörler kolektifimizin onayına ve tadilatına tabi, ama bütün tadilatlar da yazarların onayına tabi.

Böylece Gezite’de yayımlanan bir yazı,

  • Dil ve imla açısından redaksiyona tabi tutulmuştur
  • Akıcılık, okunaklılık ve “web’de okunaklılık” açısından editöryal okumaya tabi tutulmuştur
  • Ara başlıklar, kutu spotlar2, linkler, vurgular, dipnotlar, videolar ve görsellerle mümkün olduğunca zenginleştirilmiştir.

Öyleyse buyrun kağıda, kaleme ve klavyeye, yazın Gezite’ye, okuyun Gezite’yi… yazisonuikonu

@gezite

  1. Fark ettiniz değil mi?
  2. Şimdilik Türkçe sitelerde galiba yalnızca Siyasol ve Gezite’nin kullandığı bir özellik.


Yorum yok

Ekleyin