Neden Führer’i öldürmeyi denedim?

Georg Elser |

“Eylemim aracılığıyla daha fazla kan dökülmesini önlemek istedim.” 1939 yılında Adolf Hitler’i öldürmek için bombalı bir eylem gerçekleştiren Georg Elser’in beş gün süren sorgusunda verdiği ifadeden.

Hitler_KonusmaGeorg Elser:

Oy verebilme yaşına gelince, daima Alman Komünist Partisi’nin listesine oy verdim; çünkü şüphesiz onun işçileri savunan bir işçi partisi olduğunu düşündüm. Fakat hiçbir zaman partinin bir üyesi olmadım, çünkü onun için oy vermemin yeterli olacağını düşünüyordum. Bildiri dağıtmak, gösterilere katılmak ya da yazılama yapmak… gibi hiçbir eylemde yer almadım.

Bana göre işçilerin yaşam koşulları ulusun Nazi Devrimi sonrası çeşitli bakımlardan kötüleşti. Örneğin farkettim ki ücretler gittikçe düşüyor ve kesintiler gittikçe artıyor… Dahası bana göre ulusal devrimden sonra açık bir oranda baskı altındalar. Örneğin işçiler artık istedikleri zaman işlerini değiştiremiyorlar ve bugünlerde Hitler Gençliği’nin bir sonucu olarak, çocukları üzerinde artık hak sahibi de değiller.

Ve din alanında da eskiden oldukları kadar özgür değiller. İşçiler arasında 1933’ten beri gözlemlediğim mutsuzluk ve 1938’den beri kaçınılmaz olduğunu düşündüğüm savaş düşüncelerimi etkiledi. Basit bir şekilde, işçilerin koşullarının nasıl iyileştirilebileceğini ve savaşın nasıl önlenebileceğini düşünmeye başladım…

İç tartışmalarımın sonucu, Almanya’daki koşulların sadece mevcut iktidarın devrilmesiyle iyileşebileceği oldu… Bana eğer icra ettiğim eylemi Protestan doktrini içinde bir günah olarak değerlendirip-değerlendirmediğim sorulacak olursa, hayır diyeceğim…

Nihayetinde, eylemim aracılığıyla daha fazla kan dökülmesini önlemek istedim.

[Tweet “”Hitler’i öldürmek istedim, çünkü daha fazla kan dökülsün istemiyordum.””]

Georg Elser kimdir?

[caption id="attachment_9392" align="aligncenter" width="620"](4 Ocak 1903 – 9 Nisan 1945) (4 Ocak 1903 – 9 Nisan 1945)[/caption]

1903 yılında doğan Elser bir marangozdu. Ahşap İşçileri Sendikası’na üyeydi ve Alman Komünist Partisi‘ne yakındı. Elser Nazilerin 1932 yılında iktidara gelişinden önce Alman polisine ve faşist çetelere karşı sokak savaşı yürüten Kızıl Cephe Savaşçıları Birliği’nde (KCSP) de bir dönem bulunmuştu. KCSP anti-faşist mücadelede Alman Komünist Partisi’nin milis örgütlenmesi işlevini görüyordu.

Elser Naziler iktidara geldiğinden bu yana Alman halkının sefaletine tanık olmuş, Adolf Hitler’i ve Alman faşizminin beyin takımını öldürmeyi aklına koymuştu. Bunun için en uygun yerin Hitler’in her sene düzenli konuşma yaptığı Bürgerbräukeller birahanesi olduğunu tespit ederek, 1938 yılında Münih’e gitti. Keşif çalışmasını tamamlayıp kasabasına döndükten iki gün sonra Münih’te bir gece baskınıyla Yahudi mahallesinin yağmalandığı Kristallnacht pogromu yaşandı.

O sıralarda Waldenmaier silah fabrikasında çalışmakta olan Elser, fabrikadan her gün gizlice ve azar azar patlayıcı malzeme ve barut alarak bunları evinde sakladı. Planı tahrip gücü yüksek bir bomba yapmak, bunu birahaneye yerleştirip Nazilerin üst kadrolarını havaya uçurmaktı.

Elser’in yeterli malzemeyi biriktirmesi aylar sürdü. Bundan sonra, ailesine ait şehirden uzak bir bahçeye yerleşerek elindeki çok sayıda patlayıcı ve fünyeyle çeşitli deneyler yaptı ve bombasını iyileştirdi. Bombayı gizli bir bölme yaptığı bavuluna yerleştirdikten sonra, Adolf Hitler’in bir konuşma yapacağı Münih’e doğru yola koyulduğunda aylardan Ağustos yıllardan 1939’du.

[caption id="attachment_9401" align="alignright" width="270"]Elser'in bombaladığı birahane. Bomba Nazi bayrağının asıldığı sütunun içine yerleştirilmişti. Elser’in bombaladığı birahane. Bomba Nazi bayrağının bulunduğu sütunun içine yerleştirilmişti.[/caption]

Elser Münih’e vardığı Ağustos ayından Hitler’in konuşma yapacağı 8 Kasım tarihine kadar çeşitli denemeler yaparak bombasını daha da kusursuz hale getirdi. Bir yandan da geceler boyu Bürgerbräukeller‘de keşif yaparak, bombanın yerleştirilebileceği en iyi yeri tespit etti. Elser 1-2 Kasım geceleri bombasını birahanenin sütunlarından birine yerleştirdi. 4-5 Kasım gecesi bombanın saatini yerleştirdi. 7 Kasım‘da son bir kontrol daha yaptı.

Hitler’in 8 Kasım konuşmasının akşam saat 8:30’da başlayıp 10:30’da tamamlanması beklendiği için Elser bombayı 9:20‘de patlamak üzere ayarlamıştı. Ancak planlar değişmiş, Hitler’in konuşması yarım saat öne alınarak 8’de başlatılmıştı. Dahası Hitler iki saat sürmesi beklenen konuşmayı bir saate indirmiş, bombanın patlamasından tam 13 dakika önce sözünü bitirip aralarında Joseph Goebbels, Heinrich Himmler, Rudolf Hess gibi önde gelen faşist liderlerin bulunduğu adamlarını da alarak birahaneyi terk etmişti. 9:20’de gerçekleşen patlamanın ardından Bürgerbräukeller bütünüyle yerlebir oldu.

Elser aynı gün İsviçre sınırını geçmek üzereyken göz altına alındı, günler süren ağır işkenceli sorgulardan geçti. Hakkında hiçbir yargılama yapılmaksızın Hitler’in “özel” mahkumu olarak beş yıl boyunca tutuldu ve üzerinde çeşitli tıbbi deneyler yapıldı. Alman ordularının ağır bir yenilgiye uğrayarak geri çekilmeye başladığı 1945 yılının Nisan ayında, bir süredir tutulmakta olduğu Dachau toplama kampında Hitler’in özel emriyle vurularak katledildi.[son]

Kaynak: “Johann Georg Elser” maddesi, Wikipedia.

Elser’in ifadesini çeviren: Mansur UlaşYorum yok

Ekleyin