Faşizm akademisyenlere saldırıyor

|

Devletine sadık rektörler, ülkücü öğrenciler, sarayın polisleri, hepsi seferber. Akademisyenlere karşı günlerdir süren saldırıları sıraladık.

1200’ü aşkın akademisyen, 10 Ocak 2016 tarihinde bir bildiri yayımlayarak, devletin Kürdistan’da yürüttüğü savaşı durdurmasını talep etti. Recep Tayyip Erdoğan birkaç gün sonra yaptığı açıklamada, “ey aydın müsveddeleri, siz karanlıksınız karanlık. Aydın falan değilsiniz” diyerek akademisyenleri ülkeye ihanet etmekle suçladı.

Erdoğan “bu devletin ekmeğini yiyip de düşmanlık eden herkes en kısa sürede hak ettiği cezaya çarptırılmalıdır. Hiçbir kurumumuzda milletinin birliğine karşı olan kamu çalışanı olamaz” diyerek, bildirinin altında imzası bulunan akademisyenler hakkında soruşturma açılması çağrısı da yapmıştı. Son birkaç gündür faşizm akademisyenlere yönelik saldırılarını çoğalttı.

Bu yazıyı, saldırıları sıralayan @artinberbatian‘ın tweetlerinden yararlanarak oluşturduk.

Abdullah Gül Üniversitesi akademisyenin istifasını istedi

AGU_Tanju_IstifaErdoğan’ın çağrısı üzerine ilk harekete geçenlerden biri Abdullah Gül Üniversitesi’ydi. Üniversite bildiriye imza veren Prof. Dr. Bülent Tanju’nun istifasını istediğini açıkladı.


Hacettepe Üniversitesi soruşturma başlattığını açıkladı

Hacettepe_SorusturmaArdından Hacettepe Üniversitesi’nin hala görevde olan eski rektörü bir açıklama yayımlayarak, iktidarın hizmetinde olduğunu ifade etti: Metinde “teröre karşı mücadeleyi katliam olarak nitelendirenler” hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır gibi, yıldırma amacı güden, düşünce özgürlüğüne aykırı ifadeler bulunuyor.


Erciyes Üniversitesi Senatosu “Anadolu’dan Görünüm” sundu

Erciyes_Uni

Hacettepe’yle aynı gün bir metin yayımlayan EÜ Senatosu, akademisyenlerin bildirisine “ihanet belgesi” dedi, devlet ağzını aratmayan bir üslupla “devletimizin haksız yere” suçlandığını söyledi. Senatoya göre bölge halkı devletin baskısı nedeniyle değil, “terör örgütünün yarattığı baskı ve zulümden” kaçıyordu.


Bartın Savcılığı: “Terör örgütü propagandası”

Bartın_DoganBartın Cumhuriyet Başsavcılığı bir açıklama yaparak Bartın Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hülya Doğan hakkında bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.


Düzce Üniversitesi: Latife Akyüz’ü uzaklaştırdık

Duzce_Uni_AkyuzSaray’a sadakatini ileten bir başka “bilimsel düşünce yuvası” da Düzce Üniversitesi’ydi. Üniversite, yaptığı açıklamada komediye çalan devletli bir dille barış istemeyi “terör faaliyetini desteklemek” ile suçladı. Defaten vurguladı. (Gezite olarak “defaten“in Türkçe karşılığına bakınca, sözlükte “ansızın” kelimesiyle karşılaştık.)


Kocaeli Üniversitesi Rektörü “faşizmde devlet teorisi” dersi verdi

Kocaeli_Hulagu

14 Ocak’ta bir açıklama yapan Kocaeli Üniversitesi Rektörü, bilim ve akademik özgürlük anlayışıyla, YÖK düzeninde rektör olmayı hak eden bir insan olduğunu gösterdi. Sadettin Hülagü akademisyelerin barış bildirisine ilişkin yaptığı açıklamada “söz konusu devletin birliğiyse akademik özgürlük olmaz” diyecek kadar ileri gitti.


“Diplomalı Murtaza”lar savcılıklara koştu

Elazig_ihbarcilarElazığ Üniversitesi’ndeki bazı akademisyenler ise ihbarcılığa soyundu. Öğretim görevlisi Prof. Mehmet Şekerci büyük bir görev bilinciyle -kendi üniversitesinden kimse bu bildiriye imza atmamış olmasına rağmen- hızlı davranıp Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat edip 6 akademisyen hakkında suç duyurusu yaptı.

Tacizler başladı: Kırıkkale Üniversitesi

Kirikkale_OzdincKırıkkale Üniversitesi’nden Fuat Özdinç’in kapısına asılan yazılar.


Gazi Üniversitesi’nde kapılara çarpı atıldı

CYwUryDWcAAwk_oBu fotoğraf da 14 Ocak tarihinde Gazi Üniversitesi’nde çekildi. Betül Yarar ve Kemal İnal’ın üniversitedeki odalarına ülkücü faşistler çarpı atarak “üniversitemizde istemiyoruz” diye yazdılar.


Selçuk Üniversitesi’nde tehdit

Selcuk_AkyesilmenSelçuk Üniversitesi’nde Nezir Akyeşilmen’in odasının kapısında bulunan “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin üzerine yapıştırılan metin akademisyeni hainlikle suçladıktan sonra üniversiteyi dar edeceğini söylüyordu.


Osmangazi Üniversitesi’nde akademisyenlere terörist denildi

Osmangazi_UniMuhbir öğrenciler tarafından hazırlandığı belli olan afişte, bildiriye imza atan akademisyenlerin terörist olduğu söylendi.


Faşizm “resmen” harekete geçti: Kocaeli ve Bolu Üniversitelerinde gözaltı

15 Ocak 2016 sabahı Kocaeli ve Bolu’da terörle mücadele polisleri toplam 22 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan akademisyenlerin isimleri şöyle:

Kocaeli

Aynur Özuğurlu, Burcu Yakut Çakar, Derya Keskin, Gül Koksal, Güven Bakırezer, Hakan Koçak, Hülya Kendir, Kuvvet Lordoğlu, Mehmet Cengiz Erçin, Mehmet Rauf Kesici, Mehmet Ruhi Demiray, Nilay Etiler, Onur Hamzaoğlu, Özlem Özkan, Ümit Biçer, Veli Deniz, Yücel Demirer, Zelal Ekinci.

Bolu

Ülkü Güney, Selime Güzelsarı ve Barış Kılıçbay.

yazisonuikonu


Yorum yok

Ekleyin