Düzenle devrim arasında durmak

|

Seçimlere beş kala CHP ve onun solunda yerini almaya hazırlanan HDP’yi konuşalım. Bu seçimde ortaya çıkacak en önemli sonuç Erdoğan’ın başkanlığı değil bu olacak çünkü.
Sola eğilim duyan ama 7/24 militan da olmayan insanlar devrimcilerin içinde olduğu kitle örgütlenmelerinin yokluğunda nerde ne yapacaktır? Çok açık, sağa dönecek, karşısına çıkan ilk düşünceyle ilişkiye girecektir.

ehven-i şer

Seçimlere beş kala CHP ve onun solunda yerini almaya hazırlanan HDP’yi konuşalım. Bu seçimde ortaya çıkacak en önemli sonuç Erdoğan’ın başkanlığı değil bu olacak çünkü.

Türkiye’nin kurucu partisi ve diğer partileri içinden çıkaran CHP, 1960 sonrası Türkiye kapitalizminin ihtiyaçları ve yükselen toplumsal mücadele karşısında yeniden şekillendi.

İnönü’nün deyimiyle “ortanın solu”, Ecevit’in daha açık sözleriyle “komünizme karşı barikat” oldular. Keskin sloganlar ve içi boş programlarla muhalif kitleyi yordular. Bunda başarılı olamadıkları kriz anlarında Maraş 1978 gibi kitle katliamlarına başvurmakta, Sivas, 19 Aralık gibi katliamlarda görev üstlenmekte tereddüt etmediler. Sabahattin Ali’nin ölümünde parmağı olan, 12 Mart’ın başbakanı Nihat Erim’den Ecevit’e, Deniz Baykal’a uzanan çizgi istisnai bir sağ çizgi değil, CHP’nin ikili misyonunun bir boyutuydu.

Kitleleri sola çeken devrimci mücadeleydi, sağa çeken ise faşizm. Bu ortamda hiç kimse durduğu yerde kalmadı. CHP sola giden kitleleri yolundan çevirmeye, düzen sınırları içinde tutmaya çalışıyordu. Türkiye’nin herhangi bir yerinde sosyalizme ya da Kürt halkının ulusal taleplerine yönelen insanların yolunun o yıllarda özellikle taşrada CHP ile kesişmesi bundandı.

TİP reformist bir parti olmasına, CHP ve yeni oluşan devrimci çizgi arasında yerini korumaya çalışsa da oligarşinin 12 Mart’taki terörü ve devrimci düşüncelerin itibarı karşısında tutunamadı. CHP gibi bir düzen solu olmasa da devrimci kitle hareketini daha içerden ve sol söylemlerle kötürümleştiren bir rol oynadı. (1970’lerin ikinci yarısında daha da kitlesel bir şekilde yeniden örgütlendi, CHP’nin kuyruğunda devrimcilerin ise uzağında siyaset yaptı)

Devrimci ve reformist sol örgütlenmenin 12 Mart darbesiyle dağılmasının ardından CHP’nin tarihi seçim zaferi geldi. Büyük şehirlerde bu zaferin de üzerinde oylar almaları, kırda Alevilerin DP-AP çizgisinden çıkmış olmalarının kayda geçmesi bu zaferin en önemli yanlarıdır.

CHP’nin bu misyonu faşizmin saldırıları karşısında CHP’lilere bir koruma sağlamadı. Maraş ve Çorum katliamlarında hedef oldular, ’80 öncesi özellikle İç Anadolu’da Kayseri, Nevşehir gibi illerde görüldüğü gibi yerel yöneticileri öldürüldü, örgütleri dağıtıldı. Muhalif halkın özlemleri ile düzene hizmet arasında kendilerini konumlandırmanın gerilimini bütün şiddetiyle yaşadılar. (Bugün HDP’nin yaşadığı baskıların sebebi de benzer.)

Ehven-i şer ile isyan arasında gelgitli bir ruh hali: Küçük burjuva

Seçimler ve burjuva meclise girmek sosyalizmin eski bir tartışması ve sömürge ülkelerde hala güncel.

Bu tercihte örgütsel ihtiyaçlardan, ihtilalci özün korunup korunmadığına kadar pek çok şey tartışılabilir ancak bunlardan önce nesnelliğe bakmak gerek.

Küçük burjuvazi kapitalizmin ürettiği ara bir kesim Ama bizde çarpık kapitalizmden bir sonucu olarak daha yaygın. Küçük burjuva yaşam ve düşünme tarzı ise ondan daha da yaygın. Küçük burjuva, düzen değişsin ister ama kökten değişimi, bunun getireceği şiddetli çatışmayı da hemen kabul etmez. Devrimciliği, sosyalistliği seçenler de bunun dışında değil.

1970’lerden bu yana örgütlü devrimciliği seçen milyonlar oldu bu ülkede. Yaklaşık 50 yıllık bu tarihin herhangi bir anına baktığımızda fiilen bir şeyler yapanların sayısının ise nispeten oldukça az olduğunu görürüz. Hızlı bir sirkülasyon vardır, insanlar gelir ve giderler. Bu noktada devletin baskısı kadar, devrimcilerin kitle örgütlenmelerini ihmal edip örgütlenmeyi sadece militanların bir örgütlenmesi olarak ele almalarının da önemli payı var.

 

Yazının tamamını Siyasol’da okumak için lütfen tıklayın

@s_altunoglu

İlgili yazı ► Bir halkı sevmekle başlar her şeyYorum yok

Ekleyin