Deniz, tuzunu mültecinin gözyaşından mı alır?

Falkland Hakimi |

Berkin’in, Ceylan’ın, Nihat’ın katili aynı zamanda bu bebenin de katili. Artık ölümlere alışkın yüreklerimize bile ağır geliyorsa bu fotoğraf o umut hala var.

COCayjuWwAAGqFr
ben köpekten korkmam. yılandan da korkmam. aç kalmaktan korkarım, polisten korktuğum da olmuştur. cinden şeytandan, cehennemden korkmam. varsa ve yanarsam da ateşini kendim götürdüğüm içindir derim. işsizlikten korkarım ya da evsizlikten. çok işsiz kaldım, çok da evsiz çünkü.

dün sabah bu bebeği giydirip süslediklerinde, yüzünü yıkayıp, karnını doyurduklarında bu bebek gülüyordu. annesi babası gergindi belki ama bu bebek gülüyordu.

üşümekten korkmam ama kışın tomadan su yemekten korkarım. kronik bronşit var bende. ameliyattan korkmam, çünkü eylemde yediğim dayaktan çenem kırıldı 3 kez ameliyat oldum, terk edilmekten korkmam, belki terk etmekten korkarım. hatta suruç‘ta yaşanan patlamanın ardından korkmadan teşhis edilebilir mi diye arkadaşlarımın parçalanmış fotoğraflarına bile baktım. yani korkmama seviyem toplumun korkularıyla kıyaslandığıyla korkak değilim diyebilirim. ama dünden beri korkuyorum.

Alan Kurdi

Alan Kurdi

şu yavrucağın fotoğrafına bakamıyorum. dünden beri facebook’ta da, twitter’da da bu fotoğrafa denk geldikce değiştirdim sayfayı. cesaretimi toplayıp baktığımda sadece bebenin ayakkabılarına takıldı gözüm. kendi bebeğim, bebekliğim geldi aklıma. bu yaşta bebekler anne babasına çok güvenir. hatta bu yaşta bebeklerin anne babası da bu bebeklere kendini çok güvendirtir. dün sabah bu bebeği giydirip süslediklerinde, yüzünü yıkayıp, karnını doyurduklarında bu bebek gülüyordu. annesi babası gergindi belki ama bu bebek gülüyordu.

en güzel kıyafeti giydirir anne babalar yola çıkan bebeklerine. umuda diye yola çıktılar ki artık kendilerinden geçmişti, bu bebe içindi umutları. işte sonu malum bu fotoğrafla beynimize kazındı umut! bu bebenin katili kim diye sormuyorum bile. berkin’in, ceylan’ın, nihat’ın katili aynı zamanda bu bebenin de katili. artık ölümlere alışkın yüreklerimize bile ağır geliyorsa bu fotoğraf o umut hala var.

o umut var ya, bu bebeği o lanet olasıca denize yani ölüme götürürken süsleyen, en güzel kıyafetlerini giydiren, hatta umarım önce annesi babası ölmüştür de bebenin ölümünü görmemişlerdir dedirten o umut var ya…

bu resmi unutmayın. bu bebeğin ayakkabılarını unutmayın. bebekken hep koca kafalı olurlar, bu bebenin koca kafasını unutmayın. o giydiği kısa pantalonunu unutmayın. o güzelim ağzına burnuna giren tuzlu ölümün suyunu unutmayın. şafak‘ı, polen‘i, vatan‘ı, medali‘yi, bahtiyar‘ı, evrim deniz‘i, alper‘i, serhat‘ı unutmayın. o bot battığında elinden bebeğini düşüren anne babayı unutmayın, mülteci hüznünün ne olduğunu unutmayın.10 liraya 20 liraya fuhuşa zorlanan suriyeli kadınları unutmayın, ekmek parası için dilenen Suriyelileri unutmayın. dilenen o çocukları döven kahraman halkımızı(!) unutmayın. boynuna tasma takılıp gözlerinin önünde eşine tecavüz edilen suriyeli erkeği unutmayın, tecavüze uğrayan o kadını unutmayın.

ölümlere üzülenlerimizin gözyaşlarının tuzlu suları, bu bebeği boğan denizin tuzlu suları olana kadar ağlayın. ama unutmayın. o umut var ya, bu bebeği o lanet olasıca denize yani ölüme götürürken süsleyen, en güzel kıyafetlerini giydiren, hatta umarım önce annesi babası ölmüştür de bebenin ölümünü görmemişlerdir dedirten o umut var ya… işte o umut sadece bizlerin elinde, bizlerin gözyaşlarında güzel.

katilleri unutmayın, bu bebenin o minik ayakkabılarını unutmayın. unutursak sadece biz değil, umut da ölür. UNUTMAYIN!!!yazisonuikonuYorum yok

Ekleyin