Cesur bir adam: Ernesto Che Guevara

|

Devrimin ihtiyaç duyduğu yerde ve görevde olmaktan başka bir meramı olmayanlar için, özgürlük de, güç de bambaşka anlamlar içeriyor. Bu yüzden mi bu kadar hassas, ısrarlı ve kararlıdır Comandante Che Guevara

Che-Guevara

Comandante Che Guevara

Sınır tanımayan, yorulmak bilmez devrimci etkinliği, proleter devrimci düşüncesi ve yeryüzündeki halkların ulusal ve toplumsal kurtuluşu uğruna, emperyalizme karşı, “ya zafer ya ölüm” diyerek, sonuna kadar savaşma konusundaki sarsılmaz iradesiyle Binbaşı Ernesto Guevara, devrimci inancın ve kahramanlığın her zaman yaşayacak olan bir örneğini sergilemiştir.

Küba Devrimi’yle organik bağı, Fidel Castro ile on yıldan fazla bir süre omuz omuza çalışması, emekçi Küba halkına Marksist eğitimci olarak katkısı, 1965’te Küba Komünist Partisi’ne dönüşen işçi sınıfı örgütünün en önde gelen önderlerinden birisi sıfatıyla yaptığı çalışmalar, ablukaya alınan ve ABD emperyalizminin saldırılarına uğrayan, geri bıraktırılmış bir ülkenin ekonomik gelişimini yönetmenin getirdiği sorunlarla mükemmel bir çalışkanlıkla, canla başla uğraşması, Küba Devrimi’nden alınan dersleri Asya, Afrika ve Latin Amerika halklarının yararına genelleştirmede gösterdiği ustalık hiçbir zaman unutulmadı.

Çağının en büyük yazar ve düşünce adamlarını, kendi kuşağını -ve sonraki kuşakları da- derinden etkileyen, daha yaşarken efsaneleşen ve tüm bunlara rağmen kişiliğinde hiçbir değişiklik olmadan günlük hayatını sürdüren bir kahraman Ernesto Che Guevara. Bunca büyük unvana, etkinlik ve yetkinliğine rağmen sadeliğinden, mütevazılığından, devrimciliğinden hiçbir ödün vermeden yoluna devam etmesi pek çoklarını şaşırtmıştır. Devrimin ihtiyaç duyduğu yerde ve görevde olmaktan başka bir meramı olmayanlar için, özgürlük de, güç de bambaşka anlamlar içeriyor değil mi? Bu yüzden mi bu kadar hassas, ısrarlı ve kararlıdır acaba?

Yoldaş Franqui,
Carteles dergisinde ‘Haberler Arasında’ sütununda, Antonio Llano Montes tarafından yazılmış, devrimci konumuna üstü kapalı değinen, görünüşte zararsız bir yoruma rastladım. ‘Binbaşı Guevara Tarara’daki malikhanesine yerleşti’ deniyor bu yazıda.

(…)
“Hasta olduğumu, hastalığımın kumar masalarında, gece kulüplerinde gece hayatı yaşamam yüzünden değil, devrimci çalışmalarım uğruna, kendimi sonuna kadar zorlamamdan ağırlaştığını Revolution okuyucularına açıklamak istiyorum. Çok fazla ziyaretçi kabul etmek zorunda kalmamak için, Taşınmaz Mülklere Elkoyma Bakanlığı’nca, Havana’dan uzak, bana ödünç verilecek bir evde, doktorlar iyileştiğime karar verinceye kadar, geçici olarak kalmamı önerdiler. Batistacı birine ait bir eve yerleştim çünkü Direniş Ordusu’nun subayı olarak aldığım 125 dolarlık aylık gelir, tüm ailemi barındırabilecek kadar geniş bir ev kiralamama yetmiyor.

Batista yandaşlarının evleri genellikle lüks olduğundan en sade olanını seçtim ama yine de bu evde oturmam halkın duyarlılığına karşı hakarettir. Bay Llano Montes’e ve hepsinden önce de Küba halkına, sağlığıma kavuşur kavuşmaz burayı terk edeceğime dair söz veriyorum.” (E. Che Guevara, Yaşam Öyküsü, Yar Yayınları, Syf: 122-123)

Halka hesap vermeyi varlığının en önemli koşullarından saymak. Bu kadar net ve bu kadar sade. Che’nin bu inceliklerini ve muazzam kişiliğini anlamak ve daha fazlasını öğrenmek için hayatına daha detaylı bakmak gerekir. Kuşkusuz Che’nin kendi eserlerini okumak O’nun muazzam yeteneğini gözler önüne sermeye ve Che’yi anlamaya yeter.

Bununla birlikte Che için hazırlanmış sayısız kitap, belge bulunmasına karşın içlerinden hangisini okumak gerektiği konusunda kararsızlıklar olabilir. Bu bakımdan, uzun yılların emeği sonucu titizlikle hazırlanan ve Che’nin gündelik yaşamını belgeleyen Cesur Bir Adam kitabını Che’yi merak eden herkesin okumasında fayda var. Bu kitap güvenilir bir kaynak olarak çocukluğundan katledilişine kadar Che’nin hayatını günbegün anlatıyor.

Cesur Bir Adam

Cesur Bir Adam

Adys Cupull öğretmen ve gazeteci, Froilan Gonzalez ise hukukçudur. Bu Kübalı çift, on yıldan fazla bir süre, Komutan Ernesto Che Guevara’nın yaşamıyla ilgili araştırmalar yaptı. Bu çalışmalar sırasında, Che’nin ayak izlerini takip ederek Bolivya ormanlarına gittiler, Latin Amerika ve Avrupa ülkelerini ziyaret ettiler. Amaçları, Che’nin hayatına günbegün ışık tutmak ve en önemli yönlerini yeniden yaşatmaktı. Sonuçta, bu çabaları Che’nin yaşamının çeşitli aşamalarıyla ilgili pek çok makale, film, röportaj ve birçok kitap gibi ürünler verdi. Bu çalışmalar arasından, CIA Che’ye Karşı adlı eserleri, Yar Yayınları tarafından yayınlanmıştı. Cesur Bir Adam ise, çeşitli yazılı kaynaklardan alınan belgelere ve sıkı bir araştırmaya dayalı, doğruluğu kuşku götürmez, ciddi, ayrıntılı ve güvenilir bir çalışma olarak yine Yar Yayınları tarafından okurlara sunulmuştur.
Ernesto Che Guevara, Marksizmin Leninizmin ışığında bıraktığı eserlerle ve izlerle dünya halklarının gönlünde yaşayacaktır.
Sonsuza kadar! yazisonuikonu

 mirikce@gmail.comYorum yok

Ekleyin