Cemre toprağa düştü

Muharrem Demirdaş |

Ankara Gar saldırısını yaşadık. Ölüler gördük. Hesap soracağız dedik. Politik bir tercih olarak silahlı mücadeleyi seçen Eylem Ataş sözle, -cağız’lı -ceğiz’li ifadelerle yetinmeyenlerdendi. IŞİD’e karşı yola koyuldu.

Eylem Ataş (Cemre Heval), Minbiç Operasyonunda şehit düştü.

Eylem Ataş (Cemre Heval), Minbiç Operasyonunda şehit düştü.

Yaşamın üzerinde uzunca bir süredir alıcı kuşlar dolaşıyor. Kirlenen dünyada insanlar umutlarını omuzlarına alıp yollara düşüyor.

Eylem Ataş. 23 yaşında. Devrimci.

Eylem’in Türkiye’de devrimci mücadeleye sunmuş olduğu katkılar onu tanıyanlarca yakından bilinir. Ama tabii bilmez devrimciler yetinmeyi, düşman nerede ise üzerine gidilecektir muhakkak. IŞİD için stratejik önem taşıyan, onların Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçiş noktası olan Minbiç bölgesine dönük kuşatmada, Birleşik Özgürlük Güçleri saflarında savaşan Eylem Ataş 27 Haziran’da göğe düştü.

Ankara Gar saldırısını yaşadık. Ölüler gördük, bir arada, belki de hayatımızda hiç görmediğimiz kadar çok ölü bedeni, dostlarımızın, yoldaşlarımızın ölü bedenlerini orada gördük. Nabızlarını yokladık, üzerleri flamalarla örtülü bedenlerin yaşayıp yaşamadıklarına son bir kez daha bakmak istedik. Baktık. Yaşasınlar dedik, ne olur yaşasınlar, bari bir kişi olsun üzeri yanlışlıkla alnına kadar örtülen, yaşasınlar dedik. Toplu mezarlarımıza dokunduk o gün, 102 eylemcinin kanına aynı anda sürdük ellerimizi. Bu toprakları ve hemen yanı başımızdaki toprakları kan çölüne çeviren bu yapıdan ve onun tüm bağlantılarından hesap soracağız, sormalıyız dedik. Hesap So-ra-ca-ğız!

Eylem, sözle, -cağız’lı -ceğiz’li ifadelerle yetinmeyenlerdendi. İnsan ancak eyleme geçtiğinde toplumsal-insan olurdu, öğrenmişti. Yola koyuldu. Aziz’in arkadaşlarındandı. Arkadaşımızdı. Yıldızlara düştü.

Devlet IŞİD ile işbirliği yapıp, IŞİD’in talimatlarını yerine getirip katledilmemize göz yummuştu, istemişti bunu. IŞİD mensupları uzun uzun keşifler yapıp, yetkilerle en ince noktalara değin beraberce planlayıp Ankara’nın orta yerinde katletmişti hepimizi.

Cemre Heval (Eylem Ataş) 27 Haziran 2016'da Minbiç operasyonunda Birleşik Devrimci Güçler saflarında şehit düştü.

Cemre Heval (Eylem Ataş) 27 Haziran 2016’da Minbiç operasyonunda Birleşik Devrimci Güçler saflarında şehit düştü.

Eylem niye mi o operasyonda idi, niye mi Kobanê’de, Minbiç’te idi, bunun nedeni belki de en çok bu yaşadığımızdı. Bu taşeron yapı, devletin sokağa çıkmaya cesaret edebilecek insanları, halkı mücadeleden uzaklaştırabilmek için kullandığı unsurlardan biriydi. Bu yapı, tanıklardan edinilen bilgilere göre, aynı zamanda Cizre’de, Sur’da da devredeydi. Türkiye’de hücreleri vardı, yayın organları vardı, en küçük kitlesel bir eylemde bile insanların tedirginlik duymalarına neden olabilmek için devlet marifetiyle bu topraklarda da kendini var kılmıştı. Devlet artık sopa olarak bu yapıyı da gösteriyordu, en son geçtiğimiz Pazar yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’nde bu ayyuka çıkmıştı; IŞİD yürüyüşe üç farklı noktada saldırı düzenleyecekti.

IŞID’i burada anlatmaya gerek yok. Onun Suriye’de Kürtlere, Nusayrilere ve Ezidilere yaptıkları akıllardadır. Ya da Ortadoğu’nun farklı ülkelerinde Şii nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelerde gerçekleştirdiği katliamlar da unutulmuş değildir.

En azından Eylem unutmamıştır bunları.

Politik bir tercih olarak silahlı mücadeleyi seçen ve Rojava’da edindiği deneyimi daha sonra AKP-IŞID faşizmini Türkiye topraklarından defetmek için kullanmayı şiar edinen Eylem, IŞID’in katliamlarının, Gar saldırısının hesabını sormak için oradadır. Eylem, Suriye’de hemen hiçbir etnik, mezhepsel kimliğe yaşam hakkı tanımayan halkların düşmanı bu yapıya karşı savaşmak için oradadır. Kadınlar için oradadır, halklar için oradadır, devrim ve sosyalizm mücadelesi için oradadır, savaşmıştır, düşmüştür. Eylem denizlere düşmüştür, böyle biline.

İnsan yaşamak için nedenler arar, yaratır kendine. Devrimcilerin yaşamı bunu daha da aşar. Birlikte-ortak bir yaşamın kurulması onlar için temel amaçtır. Bir kişi için değil, herkes için düşünmek ve eylemek.

Özgür bir dünya, halkların kardeşliği, barış ve adalet, eşitlik, mücadele, sosyalizm… sözcük ve kavramlarını duyduğunda Eylem’in yüzündeki gülleri anımsayanlar olacaktır. Eylem eminiz ki o güllerle düşmüştür toprağa ve düştüğü yerde güller açacaktır.

Koşmuştur Eylem ve Ankara Gar saldırının failleri ile girdiği çarpışmada hayatını kaybetmiştir. Yüzündeki güller armağandır bize. Baharda o gülleri dikeceğiz yeniden…

eylem-atas-zafer-isareti

Adına Cemre demiş Eylem.

Eylem “cemre” olup düştü şimdi göğe, suya, toprağa ve ağaca.

Artık gün doğacaktır öyleyse.

Hevala mın, alıcı kuşlar dolaşamaz artık; gökte, suda, toprakta ve ağaçta.

Cemre Heval. Eylem Ataş. 27 Haziran 2016.

Eylem, dallara düşmüştür. Bahar gelecektir artık.

Kalk Eylem Kalk!Yorum yok

Ekleyin