Can Dündar yalnız değildir!

Rasim Öztaş |

Son günlerde yaşananların ardından Can Dündar’ın yazılarını beğenip beğenmememizin bir önemi kalmamıştır. Bugün Can Dündar şahsında estirilen terör ve tehditlere karşı “Can Dündar yalnız değildir” deme zamanıdır.

1280x720-jbN

19 Ocak 2014’te Adana ve Hatay’da durdurulan MİT TIR’larında ilaç kutularının altına gizlenmiş bir şekilde bulunan silah ve askeri mühimmatın görüntülerinin Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanmasının ardından hakkında terör soruşturması başlatılan Can Dündar bu kez de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

Tayyip Erdoğan dün (31 Mayıs) TRT’de yayınlanan söyleşide yapılan bir çanak soruya verdiği cevapta: “Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu” diyerek Can Dündar’ı açıktan açığa tehdit etti.

Can Dündar uzun yıllardır yazılarını okuduğumuz, yakın zamana kadar televizyon programlarını izlediğimiz bir gazeteci. Yazılarını eleştirdiğimiz ya da severek okuduğumuz olmuştur. Son günlerde yaşananların ardından Can Dündar’ın yazılarını beğenip beğenmememizin bir önemi kalmamıştır. Bugün Can Dündar şahsında estirilen terör ve tehditlere karşı “Can Dündar yalnız değildir” deme zamanıdır.

Bu tavır son günlerde Cumhurbaşkanı’nın ağzından miting meydanlarında etrafa saçılan başta Ermeniler, Zerdüşt inancında olanlar, eşcinseller olmak üzere, baskıya şiddete dur diyen her kesim üzerinde estirilmeye çalışılan teröre, kin ve nefret söylemlerine de dur demek anlamına gelecektir. “Can Dündar yalnız değildir” demek son yıllarda giderek daha da artan töre, namus adı altında işlenen kadın cinayetlerine, azgınca sömürünün bir sonucu olarak her gün bir yenisini gördüğümüz iş cinayetlerine, Gezi’de, Roboski’de somutlaşan katliamlar ve devlet terörüne dur demek anlamına da gelecektir.

Bugün Can Dündar’a sahip çıkarak “Can Dündar yalnız değildir” demek, devlet eliyle Suriye ve Irak‘taki IŞİD’ci tecavüzcü katil sürülerinin yaptıkları katliamlara dur demek, bu katliamlara karşı sesimizi yükseltmek, yaşanan barbarlığa son demek anlamına gelecektir.

Can Dündar bugün (1 Haziran) gazetesindeki yazısında “Susurluk’ta da böyle olmuştu” demiş.

Evet yıllar önce Susurluk’ta yaşanan kaza sonucu bir Mersedesin bağajından etrafa saçılanlar sadece silahlar değildi. Susurluk’ta etrafa saçılan devletin kirli, faşizan yüzüydü. Devletin hangi ellerle hangi kirli işleri, hangi katliamları yaptırdığı o gün bir otomobilin bagajından etrafa saçılırken sessiz kalınmamış, başta bir dakikalık ışık söndürme eylemleri olmak üzere, meşaleli yürüyüşler, gösteriler vb. etkinliklerle halk tepkilerini dile getirmişti.

Bugünde MİT TIR’larında etrafa saçılanlar devletin kirli yüzüdür. Cumhurbaşkanı’nın hırçınlığı buradan geliyor. Aslında bu tehditler onun can korkusunu da ortaya koyuyor. Korktukça daha çok hırçınlaşıp herkese tehditler savurmaktan geri durmuyor. Yaptığı suçların karşısında halkın öfkesinin yükselmesinden ve kendisinden bu suçların hesabının sorulmasından korktuğu için bu tehditlerine, hatta estirdiği baskı ve şiddet dalgasına daha yüksek perdeden devam edeceğini görmek için kahin olmaya gerek yok.

Adana ve Hatay’da durdurulan MİT TIR’larından etrafa saçılanlar Suriye’de, Irak’ta, Kobane‘de, Şengal‘de Kürtlere, Araplara, Ezidilere, Türkmenlere, Hırıstiyanlara karşı yürütülen kirli savaşın hangi ellerde nasıl örgütlendiğinin resmidir. Bu nedenle bu resmi iyi anlamak gerekiyor. Yine bu yüzden Suriye ve Irak’taki tecavüzcü katil sürülerinin yeni katliamlarının, tecavüzlerinin, adam kaçırmalarının, kadınları köle pazarlarında satmalarının, insanları açlığa, sürgüne mahkum etmelerinin önüne geçmek için bugün Can Dündar şahsında başlatılan ve havuz medyası eliyle meşrulaştırılmaya çalışılan şiddet dalgasının önüne geçmek gerekiyor.

Bu aynı zamanda Tayyip Erdoğan eliyle organize edilen talan ve yağmanın, hırsızlıkların, para sıfırlamaların, ihale mafyacılığının önüne geçmek, yapılan hırsızlıklara dur demek anlamına da gelecektir.

Can Dündar Yalnız Değildir!yazisonuikonu

İlgili yazılar:

Dündar yalnız değil, arkası sağlam

Lahey’e giden yolBir yorum

Ekleyin

Yeni yorum ekleyin.