Çamlak çömlek patladı!

Umutcan Arslan |

Biz eskiden çamlak çömlek patlatırdık kardeşim hatırladın mı? Şimdi bombalar patlatıyoruz her yerde, biz eskiden birbirimizin kıyafetini giyerdik kardeşim, şimdi birbirimizin yüzüne bakamıyoruz.

çanakçömlek
Kardeşim, biz saklambaç oynardık, ama ne oynamak saatlerce bıkmadan, usanmadan, gecelerce. Karanlıkta oynardık daha zevkli olsun diye, birbirimizin kıyafetlerini giyerdik; ebe yanlış isim söylesin çamlak çömlek patlasın diye,1 öyle ciddi oynardık. Çocuktuk… Ne dinimiz vardı, ne ırkımız, ne mezhebimiz, en fazla lakabımız vardı.

Kardeşim, biz yine bir gün saklambaç oynuyorduk ki büyüdük. Sonra bizim 4 numarada oturan Baran Kürt oldu. Kürt olunca sıkıntı oluyormuş, öyle dediler. Oysa ben çok seviyordum Baran’ı. Bisikletimi beraber indirir çıkartırdık; ben tek başıma taşıyamıyorum diye. Anlam veremedim kardeşim, hâlâ anlam veremiyorum.

Yan binadan Ender vardı. Hiç haberimiz yok meğer Enderler Ermenilermiş, bak sen şu işe! Kardeşim hiç sorma, ben bir de bu adamla pazara su satmaya giderdim. Dönerken de tüm paramızı bisikletimize boynuz, süs, korna taktırmaya harcardık. Ama bisikletimizi görmen lazımdı; rengârenk! Neyse ki onu da ucuz atlattık, anladık ki Ermeni hemen uzaklaştık.

Hepsine eyvallah da, ya ben, ben Alevi çıktım kardeşim. Olacak iş mi? Ben çok susamıştım, hemen eve gittim, su içeyim geri sokağa döneyim diye, öğrendim ki Aleviymişim. Anlam veremedim, hâlâ anlam veremiyorum. Suyumu içip sokağa indim; saklambaç oynamaya. Bir baktım sokakta benden başkası yok. Hiçbir şey ifade etmedi bana.

Ortalık iyice karıştı sonra, neler çıktı kardeşim bizim saklambaç ekibinden; Kürt’ü, Türk’ü, Alevi’si, Ermeni’si, Sünni’si, Laz’ı, milliyetçisi, ateisti bir görsen neler neler. Bak inanmazsınız Yehova şahitleri bile çıktı bizim ekipten. Hiçbirine anlam veremedik. Çok anlamsızdı. Biz saklambaç oynuyorduk, birileri bize bunları söyledi ama bunun bizim oyunumuzla hiçbir alakası yoktu.

Biz eskiden çamlak çömlek patlatırdık kardeşim hatırladın mı? Şimdi bombalar patlatıyoruz her yerde, biz eskiden birbirimizin kıyafetini giyerdik kardeşim, şimdi birbirimizin yüzüne bakamıyoruz. Anlam veremedim kardeşim, hâlâ anlam veremiyorum.yazisonuikonu

  1. “Çamlak çömlek patladı”, bazı yörelerde “Çanak çömlek patladı” ismiyle oynanan bir çocuk oyunudur.


Yorum yok

Ekleyin