Bugün ve gece

|

Devlet bir ideolojidir. Nefret, nefret, nefret…

exarchia003

 

Bugün Atina’da, Eksarhia’da(1) sükunet hakim. Kırk üç yıl öncenin gürültüsü duvarlara işlenmiş. Kurşun geçen etlerse piercingle süslenmiş. Başımızı eğip yürüyelim. Yıllara saygımızı gösterelim. Saygı var, dinginlik var, pişmanlık yok.

dimitris-christoulas-2

Dimitri Hristulas, Emekli Eczacı

Bildiğimiz, yıllardır bildiğimiz sokaklar bunlar. Dimitri Hristulasların(2), Pavlov Fissasların(3), Romanosların(4) sokakları. Aleksisli(5), Berkinli sokaklar. Polisler var köşe başında. Stigri Avgi’nin(6) kardeşleri.

Olmadı. Daha sonra yine olmadı. Dünya dünkü gibi değil. Belki bu sefer… Yine olmadı. Olacak.

Tankı unutmuşum. Tank şurdaki kapıyı kırmıştı. Paramparça. Arabalar, barikat olsun diye konulan bir sürü şey. Demir, tahta, alüminyum, tuğla, beton ve et.

Bugün rahat bir hayat. Araba parkediliyor, hız yapılıyor. Tanktan sonra sadece arabalar çaldı kapıyı. Hüzün ve gelecek. İzin vermediler. Saygı, saygı, saygı…

fyssas

Pavlov Fissas, Rap Şarkıcısı

Bugün Eksarhia sakin. Sokaklarda gençler, barlar, biralar, demir parmaklıklar. Sigara, duman ve kenarlara kaçmaya çalışan evsizler, evsizler, Suriyeliler, göçmenler.

Bir peynir kapanı. Çok heveslisini kapacak.

Uyuşturucu, yoksulluk. Kıbrıs Müzakerelerini konuşanlar, yaşlılar, yardımcılar, polisler. Ve politikacılar.

Politikacıları doğuranlar, politikaya hizmet edenler, politikayla beslenenler. Yüksek lisanslı işsizler, doktoralı açlar, verimsiz çiftçiler… Öğrenciler… Saygıyla duruyorum. Pişmanlık yok saygı var.

Eksarhia… Politeknik. Sokak, savaş.

Gündüz sakin.mparak-ompama-aleksis-tsipras

Obama gitti. İki gün önceydi. Bugün anma var sadece.

Anmaya katılacaklardan bazıları elini sıktı iki gün önce Obama’nın.

Sokaklar direndi yine. Bütün poltikacılar, işadamları, köpekler Obama’ya gitti. Mülteciler, sessizler,evsizler,bir tahtaya istek yazıp dilenenler buraya geldi. Tanklar yoktu. Arabalar, tomalar…

Obama geldi. Demokrasi dedi.

romanos_390_0402

Nikos Romanos, Öğrenci

Artık tanklar çıkmıyor sokaklara. Avrupa’ya girileli demokrasi geldi. Demokrasi geleli bankalar var sokaklarda; isyanı bastırmaya. Radyo bağırmıyor: “burası politeknik, burası politeknik”. Televizyon  haykırıyor: “mevduat, sigorta, yükseliş trendi, cari açık, vadesi gelen borçlar, berlin, merkel”… Yazık. Rızk, rızk, rızk…

Dünkü ölüler hiç var olmamış gibi. Eskiden severdim aslında şu sihirli kelime; ideolojiyi. İnsaneti yürümüyor, çürüyor. İdeoloji bugün, dinlere dönüşüyor. Merkel gidiyor, Obama geliyor, Miçotakis gidiyor, Çipras geliyor. Önceden Clinton’a defol diyen Çipras bugün devlet adamı olmuş Obama’nın elini sıkıyor. Devlet bir ideolojidir… Nefret, nefret, nefret…

Eksarhia. Yürüyorum. Sokaklar sessiz. Sanki çalılardan bir ıslık geliyor…

kardesimsin1

Aleksis ve Berkin Eksarhia duvarlarında

Durun. Durunnnn. Biraz susun. Bir ses geliyor. Asi ve biraz eski. Yine de geliyor. Yetmiş üçten kalmış gibi belki de taa ordan. Geliyorlar. Yine gençler. Dinçler, dikler ve yeniler. Bilmediğim, bilemediğim bir şeyden. Geliyorlar ama işte. Sanki bu sefer onlar değiştirecek. Sanki dünyanın durmasını söylemiş gibi. Sanki iyi bir şey olmuş ve ölüler canlanmış, can üflemiş gibi. Ölülerden güç alarak ve bugüne güç katarak.

Gece geliyor yavaşça. Ve kimliğine kavuşuyor Eksarhia…

Selam olsun 17 Kasım‘a, tüm dünyanın 17 Kasımlarına…

Protestolar, protestolar, protestolar…yazisonuikonu

 

[wzslider]

 

 

(1) Eksharia: Atina’da çatışmaların en yoğun olduğu semt. Aynı zamanda Politeknik’in ünlü binası buradadır.

(2) 2012 yılında hükümetin politikalarını protesto etmek için kendini öldüren emekli. Son sözü; “ben intihar etmiyorum, onlar beni öldürüyor” oldu.

(3) 2013 Eylül’ünde faşist Altın Şafak Partisi militanları tarafından öldürülen rap müzisyeni, direnişçi.

(4) Nikos Romanos, Aleksis’in yakın arkadaşı, olay anında yanı başında bulunan arkadaşı. Daha sonrasında tutuklandı ve hapishaneye atıldı. Hala hapishanede.

(5) Aleksis: Aleksandros Grigoropulos, 15 yaşında polisin öldürdüğü direnişçi.

(6) Stigri Avgi: Altın Şafak Partisinin Elence adı

 

 

 

 

 

 

 

 Yorum yok

Ekleyin