«Biz ölmeyiz ölmekle» – 10 Ekim’in şarkısı

|

10 Ekim Katliamı için bir şarkı yapıldı. “Biz ölmeyiz ölmekle, bilirler bizi / Düştüğümüz meydandan kalkarız bir gün / Ankara’nın sırtına saplı bir hançer gibi / O Dehak Sarayı’nı yıkarız bir gün!”

Bir yıl önce Ankara Garı önünde vurulduk.

Bir yıldır, ne kadar darbe alırsak alalım, o meydandan alnımıza sıçrayan kanın anısı silinmedi. Yalnızca kederiyle değil, öfkesiyle de her sabah yüreğimizde uyanıyor 10 Ekim’in Ankara’sı.

Katliamın hemen ardındaki günlerde yapılmış bir şarkıyı paylaşıyoruz sizinle. Şarkının bestecisi, yazarımız Barış Yıldırım şarkının oluşum öyküsünü şöyle anlatıyor:

Bu şarkıyı belki 10 Ekim’in akşamında, belki hemen ertesi günlerde, hastaneler, morglar, adli tıp arasında mekik dokurken zorlukla nefes aldığımız anlarda yapmaya başladım.

Devrim ve mücadele tarihimizin gördüğü en alçakça kıyımlardan biri için ne yapsam yetersiz göründü gözüme. Bir yerde Mehmet Said Aydın‘dan yardım istedim. Pırıl pırıl iki dizeyle çıktı geldi: “Yumruklar gökte geldik… Bu meydan kansız meydan, deriz bir gün…

Düzenleme için çektiğim sancı daha büyüktü. Bir elektro gitarla intro‘yu ve ara riff‘leri ve ritm gitarı kaydettim, sonra On Ekim Dayanışması‘ndan dostlar da içinde, birçok arkadaştan görüş almaya başladım.

Sonunda düzenlemeler için, en az iki kuşaktır böylesi şarkıları yapmayı bize öğreten Kemal Sahir Gürel imdada yetişti. Yalnızca şarkıya dair öneriler sunmakla kalmadı, kaydettiğim üç kanalı alıp neredeyse sıfırdan bir düzenleme yarattı.

Kemal’in düzenlemesi adeta Brechtyen bir jestle, katliamın acısının hilafına bir akordeon ritmiyle başlıyor. Sonra olaylar gelişiyor: Bir Japon Kato’sunu andıran mandolinin ve ağaç nefeslilerin şarkıya eşliği sıcacık bir kontrpuan yaratıyor. Sonunda Onur Özçelik‘in elektro gitar solosuyla acımız öfkeye ulanıyor. Hayrani Kami, her enstrümanı/kanalı bize incelikle duyuran bir mix yaptı. Ozan Yıldırım ince ve duyarlı bir animasyon videoyla şehitlerimize bir anıt dikti.

Ne yapsak yetersiz ama 10 Ekim’de düşenlerimizin ardından birkaç motif, birkaç dize bırakabilirsek, yeter…

Şarkıyı haberleştiren Evrensel1T242Duvar Gazetesi3 gibi haber kaynakları dikkati özellikle Ozan Yıldırım‘ın hazırladığı videoya çektiler. Karanfillerle kaplı gar meydanından başlayan animasyon, Ankaralıların iyi bildiği, garın altındaki galerilerde devam ediyor. İki tarafına katliamda düşenlerin resimlerinin asıldığı galeriler aydınlık bir mekana, büyük bir ağacın altına çıkıyor.

Belki Gezi’deki ağacımızdır o, belki Nazım’ın mezarı başından alıp düşenlerin başına dikeceğimiz çınardır, belki bugün sessizlik içinde ama durmaksızın büyüyen devrimimizin zafer ağacıdır, köklerinde Dehaq’ların sarayları çatırdayacaktır.

Bu şarkıyı 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önündeki katliamda düşenlerimizin anısına adıyoruz. Saygıyla, öfkeyle, umutla… yazisonuikonu

10 Ekim Şarkısı

Söz: Barış Yıldırım-M.Said Aydın
Müzik: Barış Yıldırım

Yüreğiyiz insanın, duyarlar bizi
Kör sağır perdeleri çekeriz bir gün
Bin dilden bin türküyü sığdırıp bir heceye
Ateş verip geceye, yakarız bir gün

Yumruklar gökte geldik, gördüler bizi
Bu meydan kansız meydan! deriz ya bir gün
Savrulup harmanında ölümler mevsiminin
Yaşamın doruğuna çıkarız bir gün

Biz ölmeyiz ölmekle, bilirler bizi
Düştüğümüz meydandan kalkarız bir gün
Ankara’nın sırtına saplı bir hançer gibi
O Dehak Sarayı’nı yıkarız bir gün!

Düzenleme: Barış Yıldırım-Kemal Sahir Gürel
Mix: Hayrani Kami
Akustik Gitar-Vokal: Barış Yıldırım
Elektrik Gitar: Onur Ozçelik
Midi Keyboard: Kemal Sahir Gürel
Video & Animasyon: Ozan YıldırımYorum yok

Ekleyin