“Beni Çayan’ın yanına gömün demiş”

|

Dersim’de bombalanan sığınakta hayatını kaybeden DHKC gerillalarından Murat Gün’ün babası Kemal Gün anlatıyor:
“Bölgeye çıktığımızda özel harekâtçılar oradaydı, bizden önce gitmişler.
Sığınağa gittiğimiz zaman, 4 ay önce bombalanmasına rağmen sığınakların daha yeni yakıldığını ve çöktüğünü tespit ettik.”

Kemal gün

Dersim’de bombalanan sığınakta hayatını kaybeden DHKC gerillalarından Murat Gün’ün babası Kemal Gün’le yapılan röportajı yayınlıyoruz.

Niçin Dersim’de oturma eylemi ve açlık grevine başvurdunuz?

Kemal GÜN: 7 Kasımda oğlum Murat, Dersim Hozat bölgesinin Çat vadisinde askeri operasyonda bombalandı. Cenazeleri bize bildirilmedi. 3.5 ay sonra sadece internete düştükten sonra biz duyduk ve savcılığa gelip başvurduk, ifademiz alındı. Kan örneklerimiz alındı. Ve hiçbir cevap verilmediği için biz de burada öncelikle oturma eylemine sonrasında ise açlık grevine başladım.

Bu eylem sırasında emniyet tarafından rahatsız edildiniz mi?

Kemal GÜN: Evet, oturma eylemimiz sırasında 2 kez geldiler ve gözaltına alıp ifademizi aldılar. Yasak olduğunu ve Tunceli’den ayrılmamız gerektiğini söylediler. Ondan sonra valiliğe gidip başvurdum, açlık grevine başladık ve sonuç alana kadar devam edeceğim. Gerekirse ölüm orucuna başlayacağım.

Basından duyduğumuza göre oğlunuzun ve diğer yoldaşlarının katledildiği sığınağa gitmişsiniz orada nelerle karşılaştınız? Yanınızda kimler vardı ve nasıl geçti, anlatır mısınız?

Kemal GÜN: Yanımızda 4 avukatımız vardı. Hozat belediyesinden 4 gönüllü işçi de geldi. Jandarma ile beraber oraya hareket ettik. Bölgeye çıktığımızda özel harekâtçılar oradaydı, bizden önce gitmişler. Sığınağa gittiğimiz zaman, 4 ay önce bombalanmasına rağmen sığınakların daha yeni yakıldığını ve çöktüğünü tespit ettik. Kepçe ile açmaya başladık, cesetleri bulmak için. 10cm’e kadar gelince biz ellerimizle ve küreklerle devam ettik kazıya. Sığınağın sonunda bir köşede cenazelerin üst üste atılmış, yakılmış ve kül olmuş halini gördük, sonra içinden elimizle kemik, saç ve diş parçaları torbaya koyduk. En büyük parça 5-6 cm, o da kömürleşmiş. Bu parçaları askerlerin baskısı altında, sözlü sataşmalar altında topladık. Ve savcılığa teslim ettik haber bekliyoruz.

Peki Kemal amca sığınaktan başka neler çıktı?

Kemal GÜN: Sığınaktan soba, beyaz ve bir kısmı yanmış kadın gömleği, 1 adet kareli gömlek, bir avuç kadın saçı, masa, 1 adet yine büyük bölümü yanmış keleş ve 1 adet de av tüfeği çıktı.

Bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Kemal GÜN: Bundan sonra cenazelerimiz tespit edilip, ailelere teslim edilene kadar açlık grevine devam edeceğim, gerekirse ölüm orucuna başlayacağım.

Cenazeleri nereye ve nasıl gömmeyi düşünüyorsunuz?

Kemal GÜN: Cenazesini kardeşi Çayan’ın yanına götürüp devrim hareketinin gelenekleri ve dini inançlarımıza göre defin etmek istiyorum.

Dersim Kemal Gün

Murat’ın daha öncesinden size bir vasiyeti var mı ya da yoldaşlarının kendisi için istediği bir vasiyet var mı?

Kemal GÜN: Murat’ın hiçbir vasiyeti elime geçmedi, sadece Murat’ımın bir yoldaşının Hünkar’ın bir vasiyeti var. “Ben öldüğüm zaman beni Çayan yoldaşımın yanına gömün demiş” öyle istemiş. Ama onun ailesi ne der, tepkisi ne olur bilmiyorum. Onu da geleneklerimize göre defin etmek istiyoruz.Yorum yok

Ekleyin