Yaşadıklarınızdan öğrendiğiniz bir şey yok Bay Behramoğlu

|

Bu ülkede “laf üretmekle” suçlanamayacak bir tek gelenek varsa o da HDP’dir Bay Ataol Behramoğlu. Ama derdiniz tasanız Ergenekon-Balyoz olduğu için gözünüz katil generallerden başkasını görmüyor.

seckinci-aydin-behramoglu-hdp-elestirisiBay Ataol Behramoğlu Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşelerinden buyurmuşlar, “Şimdilerde bir moda var: Önümüzdeki genel seçimlerde HDP’yi desteklemek.” HDP ve HDP’ye destek veren güçlerin oluşturduğu olumlu havanın etkisi ile belli ki hızla ve hırsla kaleme sarılmış kendisi.

Elitist, aydınlanmacı, ulusalcı “Komünist” şairimiz bu “moda”nın zararlarını aklınca sıralamaya, sorular sormaya çalışıyor. Ama yazının bütününden amacın sorular sormak, yanıtlar aramak, netleşmek ve netleştirmek olmadığı, gücü yettiğince bir saldırı gerçekleştirmek olduğu açık.

Hayalet korkusu ve HDP’ye destek korkusu

HDP kime güvenerek parti olarak seçime giriyor?” diye HDP’ye destek verenlere soruyor. Bir yandan “HDP barajı aşamaz, oylarınız boşa gitmesin,” mesajı veriyor, ‘gizli pazarlık, anlaşma’ gibi komplo teorilerine göz kırpıyor, diğer yandan da seçime bağımsız adaylarla değil parti olarak girdiği için HDP’yi suçluyor: “Barajın altında kalırsa ülkede olacakların hesabını yapıyor mu”ymuş HDP?

Bay Behramoğlu, HDP’nin kendi öz gücüne güvendiğini, halka, emekçilere, onların umutlarına güvendiğini söylemeye gerek var mı? Bu komplo teorilerine artık kargaların bile gülmediğini bilmiyor musunuz? Velev ki HDP barajın altında kaldı, ne olacaksa olsun bayım, halen her gün barış diye diye gençlerini toprağa veren bir halkın olacaklardan korkacağını mı düşünüyorsunuz? Hem bu HDP’nin sorunu mu yoksa bu anti-demokratik, faşist yüzde 10 barajı uygulamasına ses çıkarmayan, doğru düzgün muhalefet bile etmeyen siz “seçkin” aydın “şair”, “politikacı” vb. sıfatları bol bayların sorunu mu? “HDP’ye destek modası” korkunuzla burjuvazinin o meşhur “hayalet” korkusu benzeşiyor mu ne?

Bay Behramoğlu HDP’nin “dinci faşist” partiyle çözüm arayışı içinde olduğunu o yüzden HDP’ye inanamayacağını belirtiyor. Bayım, buyurun iradeniz, çözüm gücünüz, isteğiniz, olanağınız, varsa anlayışınız ne ise onunla görüşsün HDP, ne dersiniz? Siz hiç gazete okumuyor musunuz? Haber izlemiyor musunuz? ‘Çözüm süreci’nin nasıl sancılı, inişli çıkışlı, halen, her gün bu yoksul Kürt halkından aldığı bedeller uğruna iki ileri bir geri gittiğini izleyemiyor musunuz?

Bu parti, AKP’nin iktidar oluşundan bugünlere ülkemizin üzerine karabasan gibi çöken faşist baskı ve saldırılara karşı, laf üretmekten başka ne yaptı?” diyen bay Behramoğlu, Ali’nin takkesini Veli’ye giydiremezsiniz. Dönüp aynaya bakın. Bu ülkede “laf üretmekle” suçlanamayacak bir tek gelenek varsa o da HDP’dir.

İşiniz gücünüz Ergenekon, Balyoz

İşiniz gücünüz, derdiniz tasanız ‘Ergenekon-Balyoz Davaları’. Biz, egemenlerin arasındaki klik çatışmalarında ‘demokrasi mücadelesi’ görenlerden değiliz, sizin gibi egemenlerin o ya da bu kliğinden yana tavır belirlemeyiz. Bizim bu davalarla ilişkimiz, o generallerin emriyle yakılan 5 bin köyümüz, faili meçhul cinayetler, işkenceler, parçalanmış cesetlerimizin dehşeti. Biliyor musunuz bunları? Duydunuz mu hiç? Ergenekon’unuzun da Balyoz’unuzun da canı cehenneme!

Bayım siz “asıl amacı ve hedefi, ulusal bütünlük içindeki bir etnisitenin, ekonomik ve sınıfsal olmaktan kat kat daha çok, kimlik sorununda odaklanan bir siyasal hareketten, ülkenin bütününde demokrasi için savaşım vermesini düşünüp beklemek, nasıl bir mantığın ürünüdür?” gibi gerici, faşist bir cümleyi kurabildiğinize göre hakikatten ya bilinçli bir şekilde faşizmin sularına yelken açtınız ya da su katılmamış bir cahilsiniz.

Yaşınıza başınıza bakın, yerine göre kendinize “komünist” diyebildiğiniz için sormakta fayda var, hiç mi Lenin okumadınız? Kürt sorunu Türkiyeli bir devrimci-komünist için esasta bir devrim sorunu, demokratik muhtevaya sahip bir mücadele sorunudur. Değil midir? Yoksa sizce sömürgeciliğin, asimilasyonun ve ulusal baskının devamı sorunu mudur? Eğer öyle ise size kolay gelsin “nasyonal sosyalizminiz” hayırlı olsun, hoş bizimki de laf, nasıl da unuttuk çoktan beri sizin o sularda kulaç attığınızı.

“853 kişiden ancak birkaçı değerli..!”

"Siz bu 853 değerli insana laf söyleme cüretini bulabiliyorsunuz kendinizde demek Bay Behramoğlu? O vakit şunu söylemekte bir sakınca yok, bayım fazla aydınlandınız galiba, o kadar ki süzülüp kaybolup gittiniz. İmgenize rastlamak zor."

“Siz bu 853 değerli insana laf söyleme cüretini bulabiliyorsunuz kendinizde demek Bay Behramoğlu? O vakit şunu söylemekte bir sakınca yok, bayım fazla aydınlandınız galiba, o kadar ki süzülüp kaybolup gittiniz. İmgenize rastlamak zor.”

Bay Behramoğlu kendi gazetesine de inceden sitem ediyor. HDP’ye destek veren 900 civarında aydın ve sanatçı haberinin neden altını çizildiğini ve neden “abartıldığını” soruyor. En vahimi de, kendi deyişi ile, o imzacılardan “birkaç değerli yazar ve sanatçı” dışında listenin “abartıldığını” söylüyor. Demek ki Bay Behramoğlu’na göre o birkaç kişi dışında diğerleri “yazar, sanatçı” değil; isimleri “anılmaya bile değmez” belki de!

Bayım sizin Kemalist seçkinci / elitist anlayışınız karşısında o isimlerin hepsi tek tek değerli, saygın, mücadeleci aydınlar, sanatçılardır. Zorunuza mı gitti o kadar çok ismin HDP’de bir araya gelmesi? Siz bu 853 değerli insana laf söyleme cüretini bulabiliyorsunuz kendinizde demek? O vakit şunu söylemekte bir sakınca yok, bayım fazla aydınlandınız galiba, o kadar ki süzülüp kaybolup gittiniz. İmgenize rastlamak zor.

Şairlik bahsine girmeyelim ama siz bu şişkin üstün egonuz ve akıl almaz, sapla samanı karıştıran “teorik donanımınız”la, apaçık nasyonal-sosyalizm’inizle tarihin çöp sepetine atılmaya hazır mısınız? Bayım yoksa çoktan atıldınız da bizim mi haberimiz yok?

Son olarak yazının sonuna düştüğünüz “50. Sanat Şenliği”nize davete dair: Her ne yaşadıysanız, demek yaşadıklarınızdan hiçbir şey öğrenmemişsiniz. Bu bahiste kutlayacak, şenlenecek pek bir şey de yok ortada. yazisonuikonu

@denizfzerenYorum yok

Ekleyin