“Apaçi” gençler tiyatro sahnesinde: “Apaçi Gızlar”

|

Mek’an Sahne’nin yeni oyununda bu kez sahnede “Apaçi Gızlar” var. Bugün ve yarın akşam Ankara Farabi Sahnesi’nde görülebilecek oyunun tanıtım metnini paylaşıyoruz.

apaçi

Özgün üretimleriye dikkat çeken tiyatro topluluğu Mek’an Sahne, genelde toplumun kıyısında kalan, “dışarıda” tutulan insanları sahneye taşıyor. Üç sezondur sahnelenmeye devam eden oyunu “Kadınlar, Aşklar, Şarkılar”da trans kadın karakterlerin öykülerini anlatırken, yine iki sezondur sahnelenen “Artık Hiç Bi’şii Eskisi Gibi Olmayacak! Sil Gözyaşlarını!” oyununda Gezi Direnişi’ne tanık olan bir sokak çocuğu vardı. Topluluğun bazı oyunlarıyla ilgili Gezite’de daha önce yayımlanmış yazılara da buradan ulaşabilirsiniz.

Mek’an Sahne’nin yeni oyununda bu kez sahnede “Apaçi Gızlar” var. Bugün ve yarın akşam Ankara Farabi Sahnesi’nde görülebilecek oyunun tanıtım metnini paylaşıyoruz.

“Apaçi” Gençler Tiyatro Sahnesinde: “Apaçi Gızlar”

Mek’an Sahne’nin prömiyerini 23 Aralık 2015’te yapan yeni oyunu “Apaçi Gızlar”, Ankara’nın gündüz diskolarından birinde, özel bir amaç için toplanan bir grup genç kadının hikâyesini anlatıyor.

Bir kez daha “merkez”in dışındaki insanların dünyasına bakan ekip, bu sefer kadınların merkezde olduğu hayli hareketli ve neşeli bir dünya kurmaya çalışmış. Mahallenin erkeklerinden intikam almak için toplanan kadınlar, süreç içerisinde, aralarına katılan yeni “çete üyeleriyle” birlikte bambaşka bir hikâyenin kıyısına geliyorlar.

Mek’an, kadın olmak, aşk, dostluk, erkekler ve farklı olanın kabulü gibi meseleleri bu kez ‘hafif bir ruh haliyle’, daha çok hikâyenin oyuncuda açığa çıkardığı enerjiye yaslanarak anlatmış.

Oyunun bir başka özelliğiyse, arabesk rap, şarkı, tektonik dans, şiir gibi formların da hikâyenin içinde kullanılmış olması. Bu yüzden de hem klasik anlamıyla hikâye takibinin bırakılmadığı, hem de dans, konser, şiir performansı gibi farklı alanların hikâye bağlamının izin verdiği ölçüde yapıya dahil edildiği bir “seyirlik” çıkmış ortaya.

Oyun tanıtımı için seçtikleri spot cümle ise şöyle:

“Erkek yancısı karılarla mı karıştırdın la sen bizi?!”

Oyun, sezon boyunca Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Bursa’da izlenebilir.

Künye12442731_10153627836812415_218791952_n
Yazan: Şamil Yılmaz

Yöneten: Sezen Keser

Yardımcı Yönetmen: Pelin Temur

Oyuncular: Beste Tunçay, Ceren Özcan, Ecem Çataloğlu, Elif Öztürk, Oğulcan Arman Uslu

Reji Asistanları: Cansu Yumuşak, Duygu Aslan, Engin Baysal, Merve Ülgentay

Süre: 70 dk.

Aralık Ayı Son İki Gün

Ankara Farabi Sahnesi: 29, 30 Aralık 2015

Rez: 0 312 468 00 58

Ocak Ayı Ankara ve İstanbul Oyun Takvimi

Ankara Farabi Sahnesi: 6, 8, 15, 21, 26 Ocak 2016

İstanbul Kadıköy Theatron: 22 Ocak 2016Yorum yok

Ekleyin