Ankara’nın IŞİD’le petrol pazarlığı

Russia Today |

Analistlere göre Rusya’nın Suriye’deki hava saldırıları, aralarında Ankara’lı yetkililerin de bulunduğu Türk aracılarının giriştiği kârlı pazarlıkları kesintiye uğratıyor.

15370_873

Moskova Türkiye’yi suçlayarak, IŞİD’e yasadışı petrol ticaretinde yardımcı olduğunu, böylece terörist grubun finansmanına yardımcı olduğunu söyledi. Analistlere göre Rusya’nın Suriye’deki hava saldırıları, aralarında Ankara’lı yetkililerin de bulunduğu Türk aracılarının giriştiği kârlı pazarlıkları kesintiye uğratıyor.

Türk sosyal medyası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Necmettin Bilal’in İstanbul’daki bir restoranda IŞİD lideri olduğu ve Suriye’nin Humus ve Rojava bölgelerindeki katliamlara katıldığı iddia edilen biriyle akşam yemeğinde çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

Bilal Erdoğan’ın İslam Devleti’yle yapılan karaborsa petrol pazarlıklarına doğrudan müdahil olduğuna yönelik spekülasyonlar bulunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Salı günü bir Türk F-16’sının Türkiye-Suriye sınırında bir Rus Su-24 jetini düşürmesinin ardından şöyle demişti:

İslam Devleti’nin elinde petrol satışından gelen büyük paralar var, yüzlerce milyon hatta milyarlarca dolar. Buna ek olarak bütün bir ulusun ordusu tarafından korunuyorlar. Neden böyle cesurca ve acımasızca saldırdıklarını anlayabiliyorsunuz. Neden insanları böyle zalimce yöntemlerle öldürdüklerini, Avrupa’nın kalbi de dahil olmak üzere neden dünya çapında terörist faaliyetler gerçekleştirdiklerini de.

Geçen Ekim ayında ABD’nin Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı David Cohen İslam Devleti’nin petrol satışlarından günde 1 milyon dolar kazandığını söylemişti:

Bildiğimiz kadarıyla, geçen ay itibariyle IŞİD aralarında Türkiye’den de bazı insanların bulunduğu çeşitli aracılara indirimli petrol satıyordu. Türkiye de bu petrolün tekrar satılması için transfer ediyordu. Görünüşe göre IŞİD’in faal olduğu bölgeden çıkan petrolün bir kısmı Irak’taki Kürtlere, oradan da Türkiye’ye satılmıştı.

Ulusal Enerji Güvenlik Fonu’nda çalışan Rus politik analisti Igor Yushkov, Moskova’nın anti-terör operasyonunun bu türden pazarlıkları zorlaştırdığını söyledi:

Bugünlerde kamyon konvoylarının dağıtılması gerekti ve yükleri de azaldı. Operasyondan önce alıcılar petrol sahalarını bizzat ziyaret ediyordu, artık yeni bir küme oluşturmaları gerekti.

IŞİD’in nitelikli uzmanlara sahip olmaması nedeniyle çıkarılan petrolün azalacağını da ekledi.

Rusya Petrol Endüstrisi Birliği’nin uzman konseyinin bir üyesi olan Eldar Kasayev İslam Devleti’nin varili 15-25 dolardan petrol sattığını, bunun da muadili olan Brent’ten çok daha ucuz olduğunu söyledi:

Bu petrolü tekrar satarak fazladan bir gelir elde ettiği gibi, radikalleri bombaladığını söyleyerek Kürtleri bombalamaya devam ediyor.

yazisonuikonu


Yorum yok

Ekleyin