Ankara bir yalnızlar şehridir

Melek Halifeoğlu |

Ankara, sevmenin bir başka şeklidir. Kara kaşına, gözüne vurulmadan bir insanın omzunda bulduğun güvendir. Aşk da yaşanır belki ama ayazına düşürür seni.

defu

Bir Ankara akşamında üstünde ceket olmadan yürüyemezsin bahar vakti. Şehir soğuk bir ayrılığı yaşayan çiftler misali kendine gelmeye çalışırken gündüzleri sevecen ve kanı ısıtan bir hal alsa da akşama doğru hüznü çöker üstüne ve inceden üşütür seni baş başalığınla.

Bir Ankara akşamında bu şehri sevmenin huzuru çöker. Yalnızlıkla eşdeğerdir halbuki Ankara’yı sevmek. Sevmek kadar derin, nedensiz ve umarsız kalabilirsin bu şehri seyrederken.

ankara2Bir deniz kenarına geçip kendini akıntının sesine bırakamamış olsan da rüzgarı dinleyebilirsin bu şehirde. Kaldırımlarda hızla ve aynı tempoda yürüyen insanları, mesai çıkışı üniformalıları, rap rap diye yükselen postal seslerini, trafikte kendine yol açmak için bencilce akıp giden siyah makam araçlarının siren sesini… Hissedebilirsin.

Bu şehri sevmek, yalnız yürümekle eşdeğerdir, yokuşları olan Samanpazarı’ndan, Dikmen vadisinden hızla inmek gibidir. Bu şehir yavaş olmanla hızlı kalmak arasında dengeyi öğretir sana.

Bir Ankara akşamı kendine sarılıp Tunalı Hilmi’nin arnavut kaldırımında yürüyüp sonra bulduğun bir banka oturarak sağına soluna bakarak insanları seyre dalmaktır. Bu şehir, yalnız ve tekil olan insan gruplarının topluluk olma gayretini anlatır. Bir kafede oturup çayını yudumlarken ya da tek başına bir meyhanede rakının yanında şalgam suyuna yaslayıp kendini bir Müzeyyen Senar şarkısı dinlemek gibi melankolikleştirebilir. Ankara, yalnızlıkla eşdeğerdir. Hele de yirmili yaşlarını burada geçirmişsen, ilk aşkını bu şehirde yaşamışsan ve bir hayal kırıklığı belirmişse kalbinde daha anlamlı olur. Ergenliğinle olgunluğun arasında da kalabilirsin ama bu şehrin ayazı seni olgunlaştırır vesselam. Kışın ayazı yüzüne yüzüne vurur büyümen gerektiğini. Tarafsız da kalabilirsin ama duyarlıysan dünyaya, kendine karşı politikleşmemen mümkün değildir. Sakarya’da Yüksel’de sesin göğe yükselir. 1 Mayıslar Ulus’la özdeşleşip Kızılay’da kucaklaşır bir yoldaşınla.ankara1

Ankara, sevmenin bir başka şeklidir. Kara kaşına, gözüne vurulmadan bir insanın omzunda bulduğun güvendir. Aşk da yaşanır belki ama ayazına düşürür seni. Bahar gibi yaşanır sevdalar burada gündüzleri içini ısıtan, geceleri üstüne bir ceket almanı gerektiren bir soğukla öğretir sana.

Ben bu şehirde hayatımın yarısını geçirdim, yaşadığım onca güzel, kötü anıya rağmen hiç kimse kalbimi bu şehirden kopartamadı. Ne bir insanla bütünleştirebildim bu şehri ne bir mekanla. Bir yol oldular bana, büyümemi sağlayan. Hepsine Ankara ayazı kadar iliklere işleyen ama baharı kadar içi ısıtan teşekkürler.yazisonuikonu

Ankara’da aşkYorum yok

Ekleyin