Ahmet Şık’ın kehanetleri

|

Ahmet Şık yine daha tutuklandı. O mahpusların duvarlarının izi bile kalmadığında Ahmet Şık’lar yaşamaya devam edecek. Ama onun kehanetlerine kulak verseler iyi olur, her dediği çıkıyor!

 

Daha önce FETÖ'nün emniyetteki yapılanmasını anlattığı İmamın Ordusu kitabının basımından önce dönemin savcısı firari FETÖ'cü Zekeriya Öz'ün talebiyle Ergenekon Davası kapsamında tutuklanmış olan ve 2013 Mart'ında serbest kalan, ardından Gezi direnişi sırasında muhabirlik yaparken başından gaz bombasıyla yaralanan Ahmet Şık bir kez daha tutuklandı.

Daha önce FETÖ’nün emniyetteki yapılanmasını anlattığı İmamın Ordusu kitabının basımından önce dönemin savcısı firari FETÖ’cü Zekeriya Öz’ün talebiyle Ergenekon Davası kapsamında tutuklanmış olan ve 2013 Mart’ında serbest kalan, ardından Gezi direnişi sırasında muhabirlik yaparken başından gaz bombasıyla yaralanan Ahmet Şık bir kez daha tutuklandı.

Bir ülke niye kanar Ahmet Abi?

Güneşin ışığının arkasına sığınan ay, kendi gücüyle tutuşan yıldızlardan daha parlak görünür gecede. Faşizmin gecesi de iktidarın peşkir tutucularını yaldızlara bularken ona meydan okuyanlara zindanların sessizliğini reva görür.

Ve geceler uzun sürer. Bazen hiç bitmeyecek sanır insan. Hele de kış günleri.

Ahmet Şık [2013’te] çıkar çıkmaz “Eksik kalmış adalet, bu ülkeye insan hakları ve demokrasi getirmeyecek” dedi. İktidarın en ufak göz kırpmasını ebedi demokrasiye ilan-ı aşk sanan bizim sağlı sollu liberallerin unutmaya teşne olduğu şeyi hatırlatarak: Hesabı sorulmayan suçlarla dolu bir tarihin rahminden masum gelecekler doğmaz.

Ahmet Abi, şu dünyanın aklımızda kalan tarihinde muktedire direnmiş herkesin bin yıllardır bildiği bir hakikati bilmeyenlere hatırlattı: “Herkes bilsin, bunca baskı ve zulümden, o iktidarın korktuğu, ama bizim de özlemini duyduğumuz ve mücadelesini sürdüreceğimiz bir hayat çıkacak!

Enternasyonal çalıyordu sanki bir yerlerde: “Bu kan denizinin ufkundan kızıl bir güneş doğacak!

Ahmet Şık bilir, güzelim bir ülke niye kanar, bir dünya niye kanar? Bilir, gülmek, bir halk gülüyorsa gülmektir, halklar gülüyorsa gülmektir.

Özgürlüğünün akşamında buruk gülüyorsa bu yüzdendir…

Ne 12 Eylül’ün Ordusu, ne İmam’ın Ordusu onu susturamadı.

Şarkısı, bu kan denizinin ufkundan doğacak kızıl güneşi görmeye, özlemini duyduğumuz hayatı sürmeye de yetsin.

yazisonuikonu

Üstteki satırlar bundan 4 yıl önce yazılmıştı.1. Ahmet Şık tahliye olduktan sonra muhabirliğe devam etti, Gezi döneminde hedef gözetilerek yapılan bir atış sonunda başından yaralandı. Ümraniye Katliamı sonrasında gözaltında katledilen meslektaşı Metin Göktepe’nin izinden halkın hakları için gazeteciliği sürdürdü.

Ufak tefek geri adımlarla bile ana akımın en çok para kazanan gazetecilerinden biri olabilecek bir kalibredeyken, inandıklarını yazmaya devam etti. Devrimci tutsakların, direnen işçilerin, boyun eğmeyen halkın yanında, faşizme karşı durmaya devam etti. Bu yüzden dün bir kez daha tutuklandı. Şu an ileri demokrasili ülkemizde hapishanede ve gözaltında onlarca gazeteci var.

Ahmet Abi, gülümseyerek girdiği gözaltından hapishaneye giderken hepimize şu mesajı gönderdi: “Kimse enseyi karartmasın, bu ülke bunu yapanlara da kalmayacak.

Ahmet Şık’ı tutuklayanlar onun kehanetlerine kulak verseler iyi olur. 2011’de hapishaneden şöyle seslenmişti:

Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcılar ve hakimler bu cezaevine girecek. Onlar buraya girdiğinde adalet gelecek. O cemaat bağlantılı, o çete bağlantılı adamlar buraya girecek.

Dedikleri tek tek çıkmadı mı? yazisonuikonu

  1. 13 Mart 2012’de daha sonra fraksiyon.org’a dönüşen Haber Fabrikası için “Bir ülke niye kanar Ahmet Abi” başlığıyla yazıldı


Yorum yok

Ekleyin