ABD, PYD, ÖSO, Barzani, Esad, bir de Kobanê direnişi!

Berkay Sarıpınar |

Berkay Sarıpınar • Daha dün “Ulen siz kimsiniz de bizim devrimciliğimizi sorguluyorsunuz, biz sizin gibi tek bir ilde değil dört ülkede savaş açmışız” diyenler, “Rojava’da devrim var, goşun!” diyenler, karşılarında beliren daha ilk tehlikede yılana sarıldılar.

kobaneye-giden-pesmerge-uniformasi-abdden

Omzunda ABD bayrağı ile bir Peşmerge

Amerika Birleşik Devletleri, şu nam-ı diğer Ortadoğu’nun kara bulutu! Ne oldu da, bir anda Kobanê direnişine desteğe karar verdi? Esad‘a ‘kimlik’ mevzusu yüzünden söven PYD’ye ne oldu da, Esad’ın hava saldırılarına ağzını bile açmadı? Yamyam ÖSO ile, PYD ne oldu da kolkola girdi? IŞİD gerçekten dünya ülkelerinin, orduların yenemeyeceği bir güç mü? Suriye bu çetelere karşı 3 yıldır nasıl savaşıyor o zaman? İşte bu sorular kafamda sürekli dönüyor.

Bu terste bi işlik var…

Kafamı kurcalayan bazı meseleler var. Şimdi biz Türkiye faşizmine direniyorduk. Sonra birden zeytin dalı uzattı HDP’liler. HDP’lilerin başlattığı direnişte yalnızlaştık. Türkiye koridor açmayacaktı, “PKK ile IŞİD benim için aynıdır” diyen sevgili Cumhurbaşkanımız, birden ne olduysa (sanırım istediğini almış olsa gerek) koridor açmaya karar verdi. “Biz zaten destek veriyorduk ki” dediler. IŞİD’i emperyalizm besledi giydirdi saldı bunları üzerlerine, ama şimdi bunlar Amerika’nın gönderdiği silahlarla emperyalizmin taşeronuna direniyor. PYD istemiyordu ama sayıyı hep düşürmeye çalıştı ve Barzani 150, ÖSO 400 savaşçısını Kobanê’ye gönderdi. Üstelik ÖSO adına Kobanê’ye giden komutan El Akidi, Kürt kasabı, IŞİD dostu biriydi. Amerika silah gönderdi, bombaladı. Amerikalı, İngiliz özel harekatçıların, Blackwater‘ın Kobanê’de olduğu duyuldu. Devrimciler Kobanê’ye destek verdi, iyi de devrimciler bu işin neresinde? Devrimciler, Amerika, AKP, ÖSO, Barzani ile aynı saflarda mı?

“Biji Obama”

Dün anadilini konuştuğu için Kürtleri sokakta öldüren emperyalizmin uşakları değil miydi? Bugün Kürt halkı, Suruç sınırında Amerikan uçaklarını alkışlarken, daha dün canlı canlı ciğer yiyen ÖSO yamyamlarıyla anlaşma yaparken buldu kendini. “Biji Obama” kelimeleri çıktı ağızlardan. 68’lerde 6.Filo’yu denize döken Deniz’in adını ağızlarından düşürmeyenler, Amerika’yla işbirliğini soldan temize çekme derdinde. Kürt milliyetçi hareketin peşinden sürüklenen birçok örgüt, bu bataklığa sürüklendi. Emperyalizm kendi bataklığında kurutmaya çalışıyor. Hiçbir şey henüz belli değil Kobanê’nin yarını belli değil!

Bu ne yaman çelişki…

Daha dün “Ulen siz kimsiniz de bizim devrimciliğimizi sorguluyorsunuz, biz sizin gibi tek bir ilde değil dört ülkede savaş açmışız” diyenler, “Rojava’da devrim var, goşun!” diyenler, karşılarında beliren daha ilk tehlikede yılana sarıldılar. Konuştular, konuştular da, daha biz cevabını vermeden çöktü tespitleri. ‘Türkiye Kürdistanı’nda silah bıraktılar, Suriye’de ABD, ÖSO ile anlaştılar. E hani devrim, hani komünler, hani belediyeler, hani düzenli ordu, hani bedava ekmek? ABD’nin silahı, bombası, uçağıyla devrimi korumak çok mantıklıymış! Alırım bi dal…

Dün Şam’a karşı savaşmayacağını söyleyen PYD, bugün Brüksel’de “Biz 2004’den beri savaşıyoruz zaten!” diyor. Ah kahrolası teslimiyetçilik. İnsanı ne hale getirirsin sen. Amerika’dan iki silah alacam diye direnişin tüm görkemi, tüm coşkusu, tüm ateşini aldınız götürdünüz. Kobanê direnişinin meşruluğu kaldı mı şimdi? Amerikan emperyalizminin kucağına düştünüz bi kere. Bugün ÖSO ile anlaşma yapan, yarın da IŞİD’le yapar. Ne olacak ki? Ne farkeder? Suriye’de Alevi halkı katleden bu çetelerle işbirliği yapmışsınız, yarın da IŞİD’le yaparsınız. IŞİD’in bugün Kürt halkına yaptıklarını, onlar dün Suriye halkına yapıyordu. Ne oldu? Ne değişir ki? Yoksa sizi sadece Kürtler mi ilgilendirir? Kürt milliyetçi hareket diyeceğim, kızmayın. Devrimi yapınca çağırın mutlaka, geliriz…

berkaysaripinar@gmail.com  • Berkaysaripinar

   Selamlar Yavuz,
   Eleştirilerini yazının sonunda yer alan gmail hesabına yazabilirsin. Bu yazı bir yakınmadan ibarettir, bir analiz değildir. Bunu belirtmek isterim.

   • oytun karaçalı

    hocam Bİji Obama kısmında resmen çuvallamışsınız kusura bakmayın nazik olamayacağım.Eğer birazcık Kürt coğrafyasını bilseydiniz Türkiyede belli çevrelerde Kürt Miilliyetçi Tabakasının (Barzanici ) bir miktar etkili olduğunu görürdünüz o gün orada Biji Obama diyenler normal şartlar altında T-KDP Türkiye Kürdistan Demokratik Partisi taraftarlarıdır 80 öncesi daha yoğun idiler.Ama size kolay geliyor bakışınızı iyi ifade ediyor diye gerçekten bu lekeyi dönüp dolaşıp PKK ye mal etmeye çalışıyorsunuz.Birçok faşistin yaptığından daha zalimce hemde.bu durumu kullananlar kendilerince iyi bir nokta yakaladık sanıyor ama buda onların bilinçaltını iyi yansıtıyor. Onlar açısında Bir turnusol kağıdı oluyor..


Yeni yorum ekleyin.