30 Yıl ‘Hiç Durmadan’ Grup YORUM

Kürşat Kaplan |

Her ülkenin mutlaka bir müzik efsanesi vardır. En son söylenmesi gerekeni başta söyleyelim: “Türküler Susmaz Halaylar Sürer”

I - Fotoğraf

Her ülkenin mutlaka bir müzik efsanesi vardır. En son söylenmesi gerekeni başta belirtelim: “Türküler Susmaz Halaylar Sürer!”

İngiltere’nin dünyaca ünlü Beatles’ı, Queen’i; Amerikalılar’ın Metallica’sı vb. birçok rock grubu dünya tarihine damgasını vurmuştur hiç kuşkusuz. Türkiye’de ise 80’li yılların verdiği baskı ve cuntanın (yan) etkisiyle doğan ve 1985’te dört arkadaşın bir araya gelerek kurduğu, neredeyse Türkiye’nin ve halklarımızın tüm siyasi serüvenini icra ettikleri sanat vasıtasıyla anlatan, her yönüyle, sanata-topluma kattıkları ve mücadeleleriyle efsaneleşmiş bir müzik grubu çıkıyor karşımıza. Adı: Grup YORUM.

“İçinde aşk olan, sevda olan ve bir bayrak yarışını andıran Grup YORUM, türkü tadında mücadele verirken, mücadeleyi de türküleştirdi 25 yıl boyunca…”1  demişti İnönü’deki 25. Yıl konserine konuk olan sendikacı bir abimiz. Şimdi aradan bir beş yıl daha geçti ve bu “kar makinesi” – hiç durmadan – yoluna devam etti. Pes etmeden de devam edecek. Buna ne şüphe!

Türkiye’de parçalanmış, bölük pörçük ziyan bir biçimde sürdürülse de bir örgütlü mücadele söz konusudur. Ne kadar “bölük pörçük” desek de “Organize olmuş azınlıklar, organize olmamış yığınlara hükmederler”2 misali birçok kez kırılmalara yol açmıştır bu örgütlülük. Ki toplumcu edebiyatımızın büyük temsilcisi Adnan Yücel’in şiirine de konu olmuş bu durum “… Bin kez budadılar körpe dallarımızı / bin kez kırdılar…”3

Türkiye Devrimci Hareketi, öyle veya böyle mücadelesini on yıllardır sürdüre gelsin hiç şüphe yok ki bu hareketin en verimli olduğu alan kültür-sanat alanıdır. Bu hareket, ülke içerisinde belki bir siyasi devrim yapamamıştır ancak kültür-sanat alanında ülkenin ve halkların gidişatını değiştirecek bir yığın kültür-sanat devrimini bizzat yaratma sorumluluğunu üstlenmiştir. Siz eğer ki, Türkiye tarihinden devrimci sanat kavramını silmeye kalkışırsanız ortada ne perhiz kalır, ne de lahana turşusu. Bu deyiş bir zıtlık içeriyor tabii ki…

Bu zıtlık, “Sanat, toplum içindir” diyenler ile “Sanat, sanat içindir” diyen bencilleri kalın kırmızı bir çizgiyle ayırmaktadır. Halk için sanat yapanlar, halk için üretenler ile çıkarları uğruna sahneleri, devlet tiyatrolarını, meydanları eski tabirle dalkavuklara, soytarılara peşkeş çekenler, birilerine yaranma muradıyla yanıp tutuşanlar bariz bir şekilde ortadadır.

II - FotoğrafSiz eğer, bu ülkede devrimci sanatı yok sayarsanız; edebiyat tarihinden: Nazım’ları, Adnan Yücel’leri, Hasan Hüseyin’leri, Can Yücel’leri, Aziz Nesin’leri, Yaşar Kemal’leri (…); Müzik tarihinden: Ruhi Su’ları, Cem Karaca’ları, Mahzuni Şerif’leri, Kazım Koyuncu’ları, Ahmet Kaya’ları(…); Sinema tarihinden: Yılmaz Güney’leri(…) ve birçok dalda sanatını toplum için icra eden daha nicelerini silip atmış olursunuz. Nitekim böyle bir şey mümkün değildir.

Yine kültür-sanat alanındaki başarısının neticesinde 30 yıldır tüm baskılara, yasaklamalara, gözaltılara karşı susmayan Grup Yorum’un etkisi de oldukça geniş çaplı ve büyüktür.

Öyle ki;

Dünya’da hiçbir müzik grubu yoktur; kültür merkezi basılsın, albüm çalışmaları, konserleri engellensin, yasaklarla boğuşsun, üyeleri tutsak edilsin, işkencelerden geçirilsin, şiddete maruz kalsın, sesi susturulmaya çalışılsın, hakkında yüzlerce dava açılsın, şarkı sözleri sakıncalı bulunsun, dinleyenlerine suçlu gözüyle bakılsın. Yine dünyada hiçbir müzik grubu yoktur ki; albümleri tüm baskılara rağmen milyonlarca satsın, tüm yasaklamalara rağmen konserlerine yüz binler gelsin, otuz senedir ezgileri dillerden düşmesin. Yeri gelsin umut olsun, yeri gelsin bedel olsun, yeri gelsin devrim, yeri gelsin direniş daim olsun… Yeri gelsin bir saz, bir söz bir de Grup Yorum olsun…

III - Fotoğraf

Grup Yorum 4. Bağımsız Türkiye Konseri Nisan 2014 – Bakırköy Halk Pazarı

Yağmur olsun, sel olsun da

Bahar açsın gül olsun

Bir ateş yakalım ki

Cümle dertler kül olsun…4

Devrim ateşini 2013’ün Haziran’ında şehrin göbeğinde, İstanbul’un orta yerinde yeniden yakanlar, bu ateşin sönmemesi için ateşi harlaması gerekenlerin ve nihai hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerleyeceklerin yine kendileri olduğunu bilecekler, bilmelidirler de.

Yorum’un türkü tadında verdiği bu mücadele, 30 yıldır susmayan sesi soluğuna karıştıkça, halk ile meydanlarda tek yürek oldukça bir gün mutlaka zafere kavuşacaktır.

Grup YORUM üyeleri, Taksim Gezi Parkı’nda ‘’Haklıyız Kazanacağız’’ı söylüyor… Haziran 2013 - İstanbul

Grup YORUM üyeleri, Taksim Gezi Parkı’nda ‘’Haklıyız Kazanacağız’’ı söylüyor…
Haziran 2013 – İstanbul

Ayrıca değinilmesi gereken bir başka noktada şu ki: Başka konulara gelince duyarlılık abidesi kesilenler, söz konusu Grup Yorum olunca üç maymunu oynamayı bırakmalıdır artık.

İktidar mekanizmaları, İstanbul ve Ankara’da 30. Yılını kutlamak isteyen bir müzik grubuna, aylardır bu konser için çalışan tüm Yorum üyeleri ve gönüllülerine, dinleyenlerine, sevenlerine meydanları zehir etmeye çalışıyor. Bu senaryo bir yerden tanıdık geliyor bizlere. Bunlar, sabahtan akşama kadar açık olan bir kültür merkezine gece vakti apar topar ellerinde uzun namlulu silahlar ile girip ortalığı savaş alanına çevirenlerden, basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle öğretmen açığa aldıranlardan, albümleri toplatan, çalışmaları engelleyen, işkenceyle gözaltı yapan barbarlardan bir başkası değil elbet. Onlar susturmaya çalışa dursun, Grup Yorum’un mücadelesi –hiç durmadan– devam edecek. Bu durumda Türkiye Devrimci Hareketi’nin, yıllardan beridir toplumsal olayları ortak dille ifade edebilmemizde büyük söz sahibi olan Grup Yorum’a bir vefa borcu vardır.

 

Dost düşman görecek: Grup Yorum susmadı, susmayacak!

 

 İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskın öncesi ve sonrası Nisan 2015 - İstanbul

İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskın öncesi ve sonrası
Nisan 2015 – İstanbul

2013 Haziran’ında Gezi Parkı’nı halka kapatanlar, 1 Mayıs’larda meydanları demir bariyerlerle çevreleyenler bugün İstanbul ve Ankara’da milyonların sesine, Grup Yorum’un yıllardır alışık olduğu bir biçimde engeller sıralıyor. Yorum İzmir ve Adana’da yüz binlerce kişiyle birlikte yasakçılara haykırdı: “Biz hala buradayız! İşte buradayız!” diye.

Ve ne güzeldir ki; Yorum ailesinin yasakları dinlememek gibi bir huyu vardır… O yasaklarınız vız gelir bize vız! Sonra demedi demeyin!

Grup YORUM Konser Programı:

28 Haziran 2015 | Saat: 16.00 | Büyük İstanbul Konseri – Bakırköy Halk Pazarı

05 Temmuz 2015 | Saat: 16.00 | Büyük Ankara Konseri – Sıhhiye Meydanı

11 Temmuz 2015 | Saat: 19.00 | Büyük Dersim Konseri – Seyit Rıza Parkı

11 Ağustos 2015 | Datça

12 Ağustos 2015 | Kuşadası

03 Eylül 2015 | Bursa

Grup Yorum Konseri İzmir- Gündoğdu Meydanı-2015

Grup Yorum Konseri İzmir- Gündoğdu Meydanı-2015

Ayrıca, Grup Yorum’un “Dünden Yarına Ustalarımız” adıyla halk müziğinin değerli ustalarına saygı adıyla çıkartacağı albümler dizisinin ilki olan Ruhi Su albümü tüm müzik marketlerde.

Valiliğin “kamu güvenliği”ni tehdit ettiği gerekçesiyle yasakladığı ancak dört senedir bir kişinin bile burnunun kanamadan gerçekleştirilen konserlerden yaptı Grup Yorum.yazisonuikonu

 

  1. Grup YORUM 25. Yıl İnönü Stadyumu Konseri, DİSK Genel İş Sendikası Başkanı Erol EKİCİ’nin konuşması
  2. Vladimir Ilyich LENİN
  3.   Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek, Adnan YÜCEL
  4.  Grup YORUM – Yağmur Olsun (Feda, KALAN Müzik – 2001)


Bir yorum

Ekleyin

Yeni yorum ekleyin.