26 Aralık’ta şarkılar, şiirler #GrupYorumiçin

|

Sanatçılar 26 Aralık gününde gündemi Grup Yorum yapmaya, herkesi Grup Yorum şarkıları söylemeye ve #GrupYorumiçin etiketinde buluşmaya çağırıyor.

gundemgrupyorum

Grup Yorum 1985’te kuruldu, o zamandan bu yana da egemenler gözaltısını, işkencesini, hapishanesini Yorum’un başından eksik etmedi. Ama galiba ilk kez bütün üyeleri hep birlikte tutulandı. Bu “gurur” da “ileri demokrasi partisi” AKP’ye ait.

Bir grup sanatçı bir inisiyatif oluşturarak Grup Yorum’a destek olmak, hapisten çıkmaları talebini yükseltmek için bir araya geldi. Sanatçılar “ister telefon kamerasıyla, ister stüdyoya girsin, ister klip yapsın, isterse tek cümle, üç-beş akor, türkü çalsın, caz yapsın, elektronik müzik yapsın, cover yapsın, beste yapsın, ne yaparsa yapsın” herkesi 26 Aralık günü Grup Yorum için çalmaya ve #GrupYorumiçin etiketinde buluşmaya çağırıyor.

Bilindiği gibi, 18 Kasım 2016 günü Grup Yorum’un çalışmalarını sürdürdüğü Okmeydanı İdil Kültür Merkezi’ne baskın yapan polis yalnızca grup üyelerini değil kültür merkezinin kafesinin tadilatında çalışan işçileri de gözaltına almış, merkezi talan etmişti. 23 Kasım günü mahkemeye çıkarılan Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek ve Abdullah Özgün tutuklanmıştı. Kafe tadilatında çalışan işçiler Musa Varıcı, Cemil Varıcı, Mehmet Varıcı’ya ise ev hapsi verilmişti. Dünya protest müziğinin en önde gelen öznelerinden olan Grup Yorum’a yine dünyanın önde gelen sanatçılarından Joan Baez de “Müziğiniz halka dokunduğu için hapistesiniz” diyerek destek vermişti.

26 Aralık’ta şarkılar, şiirler, sosyal medya paylaşımları… her şey Grup Yorum için diyen sanatçı inisiyatifinin açıklamasını paylaşıyoruz. yazisonuikonu

İçinde yaşadığımız topraklarda yaşayan herkes için çok zorlu günlerden geçiyoruz. Faşizm maskesini araladı, OHAL’le, KHK’larla ve tüm baskı aygıtlarıyla kendisinden olmayan tüm kesimleri sindirmeye çalışıyor. Siyasetçileri tutukluyor, yazarları, sanatçıları tutukluyor, tüm toplumu kendi korku imparatorluğuna itaat ettirmeye çalışıyorlar. Grup Yorum’un tüm üyelerinin tutuklanması da bunlardan sadece bir tanesi. Fakat biliriz ki, şarkılarla ortaklaşırız, ritim tutarak birliktelik duygumuz oluşur, aynı melodiyi tutturduk mu hele ne ağalar, ne paşalar kalır önümüzde… Onun için Grup Yorum’un geçmişten bugüne ulaşan kararlılığına ve müziğine sahip çıkmak çok önemli.

Hal böyleyken dedik ki bir şarkı da biz çalalım karanlığın yüzüne, duvarları aşsın gitsin Grup Yorum müzisyenlerine. Sonra dedik ki, niye sadece biz çalalım, herkes çalsın, kaydetsin ister telefon kamerasıyla, ister stüdyoya girsin, ister klip yapsın, isterse tek cümle, üç-beş akor, türkü çalsın, caz yapsın, elektronik müzik yapsın, cover yapsın, beste yapsın, ne yaparsa yapsın ve hep birlikte 26 Aralık günü #GrupYorumiçin etiketinde buluşalım.

26 Aralık günü herkesin gündemini hep birlikte Grup Yorum yapalım.Yorum yok

Ekleyin