2017 Falınız

|

Biliyorum 2016’dan çok sıkıldınız. Bir an önce gitsin diye birkaç aydır dua ediyodunuz. Dualarınız kabul oldu. Bakın geçti gitti.

NEW AGE, ASTROLOGY, COSMOLOGY, AND STAR MAP

Sevgili gelecek meraklıları, hepinizin yeni yılı kutlu olsun.

Biliyorum 2016’dan çok sıkıldınız. Bir an önce gitsin diye birkaç aydır dua ediyodunuz. Dualarınız kabul oldu. Bakın geçti gitti.

O geldi geçti, hepimizi de deldi geçti. Canımızı sıkmayalım, kafayı yormayalım. Önümüzdeki maçlara bakalım.

2017’den beklentileriniz yüksek. Sevgili dünya güzellerinin ağzıyla “tüm insanlık için barış” diliyorsunuz. Bakalım 2017 bize neler getirecek.

Önce Suriye’den başlayalım. Malum 2016’da Suriye’nin üstündeki Mars etkisi hepimizi yordu. Mars’ın savaş, açlık, yoksulluk ve yıkım getirdiğini belirtmeme gerek var mı? Yok, diyenler bu işi bilenler. Falsız kalmıyorlar anlaşılan.

Suriye, 2016’nın etkisinden hemen kurtulamayacak. 2017 de savaşla geçecek. Yalnız Esad’ın üstündeki parlayan güneş ABD ve dostlarının gözünü alacağından bu arkadaşlar ya kalkanlarını kaldıracaklar ya da kör gözüme gözüme deyip çomağı iyice arı kovanına sokacaklar. Son on beş günde gerçekleşen bir takım olayların etkisiyle bir körleşmenin olduğu izlenimini alıyoruz. Obama kardeşimiz giderayak Trump kardeşimizin başına bela sarmak için mi bilemiyorum bir takım olaylar karıştırmış görünüyor.

ABD’nin yükseleni olan Büyük Ayı 2016’da Küçük Ayı’ya doğru hızlı bir dönüşüme girdi. Bu dönüşüm önümüzdeki yılda sürecek gibi görünüyor. ABD’yi yeniden büyük yapmaya hevesli Trump kardeşimizin bu dönüşümü görüp “hakikat sonrası” (post-truth) programını devreye sokması bekleniyor. Yalnız hakikatın üzerinde parlayan Uranüs’ün ışıkları Trump’ın işlerini zorlaştıracak gibi. Sizin de bildiğiniz gibi Uranüs, astrolojide; bağımsızlığı, özgürlüğü, geleneksel olmayan, geçerliliği kalmayan, hatta toplumsal etik kurallara sığmayan tüm zıtlıkları temsil eder. Ani gerçekleşen şeyler, değişim, düşüş ve zorlanma, toplumsal kısıtlama, yenilikler ve bağımsızlık Uranüs ile ilişkilidir. İçeride programını başarıya ulaştırmak için bir şansı olsa da dışarıda bunu başaramayacak gibi görünüyor. Amerikayı yeniden büyük yapmak deyince ordularını savaş alanına sokmayı anlıyor görüntüsü veriyor bu kardeşimiz. Obama “ortada görünmeden malı götürelim” diyordu. Trump da “malı götürelim de ne olursa olsun” diyor gibi.

Suriye’de bu sıralar malı götürenin Rusya olduğunu söylüyor  yıldızlar bize. Neptün’ün etkisinin Rusya’yı belirlediği bir gerçek. Neptün’ü yüzeysel anlayanlar hemen “hayal bu” diyorlar. Neptün, öyle bir burca girdiğinde hemen çıkmaz arkadaşlar, lütfen kavramsal derinliği yakalayalım. Okyanus kıyısında sığ bir suda yüzdüğünüzü düşünün. Gelgite denk gelirseniz sular sizi birden okyanusun derinliklerine çeker ne yapacağınızı bilemezsiniz. Tersinden baktığınızda hep okyanusta yüzmeyi hayal etmişinizdir, önünüze kocaman bir fırsat gelmiştir. İşte Neptün’ün etkisini böyle açıklayabiliriz. Rusya’nın eline bir fırsat geçti. İran’dan sonra Türkiye’yi de yanına çekerek yeni bir evreye geçmiş oldu. Malum elli yıllık düşman kardeşler Pakistan ve Hindistan’ı da Şangay’a yanaştırmayı başarmıştı. Atlantik yollarını Avrasya yollarına çevirmeye çalışan Rusya’nın bu atılımları sürecek.

Hazır Avrasya’ya yolumuz düşmüşken Çin’e de bir bakalım.

Çin bildiğiniz gibi burçları farklı adlandırıyor. Bu yılı da horoz yılı yapmışlar. Olsun. Bizim için gerçek ilim kendi horoskopumuzda. Çin’de olan ilmi alırız, o horozu da keser yeriz afiyetle.

Çin’in ekonomik büyümesinin 2016’da yavaşladığını gördük. Ancak bu yıl Jüpiter’in Çin’in üzerinde olması bize talihin Çin’den yana olacağını söylüyor. Filipinler’in yıllar yılı uydu olarak çevresinde döndüğü ABD yörüngesinden Şangay’a doğru meyl etmesi Jüpiterin ilk etkisiydi diyebiliriz. ABD’nin Çin’i kuşatmak amacıyla hayata geçirmeye çalıştığı TPP’nin çökmesi Atlantikçileri bayağı yoracak.  Kısacası Çin 2017’nin kazananlarından olacak.

Hepsini saymışken AB üstündeki Merkür etkisini anlatmamak olmaz. 2016’da AB’yi etkileyen Merkür 2017’de etkisini devam ettirecek. Bildiğiniz gibi Merkür’ün olumsuz özellikleri  kararsızlık, olayların derinine inememek, dedikoduculuk, gereksiz ve boş konuşmalar, yalancılık, insanlarla dalga geçmek, çabuk sıkılmak, kurnazlıktır. Bu olumsuz etkileri mülteciler konusunda hem kendi halkına hem de diğer halklara bol bol yaşattı AB. Yunanistan, Portekiz, İtalya ekonomik olarak zor bir yıl geçirdiler. İtalya, İngiltere’nin ardından AB’den ayrılmayı konuşmaya başladı. Allem kullem eden AB yetkilileri şimdilik bu ayrılığı durdurmuş görünse de 2017 zorlu bir yıl olacak. Ayrılıkların gündeme geleceği, neoliberalizmin örnek birlikteliğinin bol bol yara alacağı bir yıla giriyor AB.

Ve gelelim Türkiye’ye…

Türkiye’nin üzerindeki Satürn etkisini biz biliyoruz da yönetenleri biliyor mu tam emin değilim. Satürn etkisi deyince aklımıza ilk, ciddilik, pratiklik, çıkan sorunların kaynağına yönelme gelir. Satürn 2017’de Türkiye’yi zorlayacak. Bu da gerçeklerle yüzleşmeyi getirecek. Büyük atılımların hep Satürn etkisiyle yapıldığını görüyoruz bu ilimsel takvimde. Büyük karışıklıklar, tutumlu olmak, zor kararları almak 2017’nin gerçekleri. Suriye’de yapılan büyük rota değişimi bunun ilk adımlarını gösterse de askeri ücrete gösterilen eli açıklığın asgari ücrete gösterilmemesi ekonominin çeşitli sıkıntılara gebe olduğu kanaatini güçlendiriyor. Mart’tan sonra hepimizin tutumlu olması gerekiyor. Stratejik değişimlerin taktiksel hataları da sık sık karşımıza çıkartacağını unutmayalım.

Evettt, sevgili okurlar, 2017 ülkemiz ve dünya için zor bir yıl olacak. Yine de zoru başarma enerjimizin güneşten geldiğini unutmayalım.

Güneş 2017’de sizinle olsun.

Not: Bu yazı yoğun mavra içerir.yazisonuikonu



Yorum yok

Ekleyin